Фейк. «Новорічний подарунок кожній українській дитині»: Європейський Союз запустив благодійну акцію

Владислав Герасименко - 02 Листопада 2023 | 13:41

До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити інформацію, чи дійсно Європейський Союз запустив благодійну акцію «Новорічний подарунок кожній українській дитині». Деталі цієї акції нібито розповідали в ефірі новин ТСН телеканалу «1+1». Тож чи дійсно українським дітям варто очікувати на подарунки від ЄС — розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

18 жовтня до бота «Перевірка» надійшов фрагмент відео з новинного сюжету ТСН телеканалу «1+1». На відео ведуча Лідія Таран в ефірі одного з новинних випусків розповідає про відповідну акцію.

«Подарунок з Європи кожній українській дитині. Саме таку програму запустили країни Євросоюзу. Благодійна програма розрахована на дітей, що знаходяться на території України. До набору входять солодощі та іграшки. Вже почалося виробництво двох мільйонів наборів. Щоб взяти участь у програмі, батькам потрібно подати заявку на сайті програми, вказати кількість дітей та адресу пошти, куди прийде посилка», – повідомляє нібито Лідія Таран.

Хоча в новині зазначається, що подарунок надається «кожній українській дитині», нижче в описі йдеться про те, що дана акція дійсна виключно для киян. Проте зауважується, що дізнатися як працює акція, можуть всі охочі.

Також до новини додається посилання для оформлення заявки.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком, ми перейшли за посиланням для заповнення заявки, проте замість форми для заповнення опинилися на приватному Telegram-каналі з назвою «Подарунки від ЄС». Канал мав усього два підписники. Тож, ми подали заявку на приєднання до каналу. Станом на друге листопада нашу заявку на вступ так і не погодили.

Під час спроби перейти за посиланням «аби отримати подарунок», ми знов натрапили на той самий Telegram-канал «Подарунки від ЄС».

Наступним кроком ми знайшли оригінальний сюжет (з тим самим відеорядом і ведучою Лідією Таран), що був опублікований в грудні 2022 року на офіційному YouTube-каналі ТСН.

Насправді у сюжеті йдеться про проблеми логістичних підприємств в умовах пандемії:


«Обставини пандемії збільшили на 30-40% обсяги відправлених поштою подарунків. Чи готові до такого логістичні підприємства, та за скільки часу наперед варто надсилати свої пакунки, аби їх отримали вчасно», зазначається в описі відео на YouTube.

Звертаємо увагу, що на підробленому відео оригінальний текст заблюрено.

До того ж в офіційних джерелах відсутня інформація щодо допомоги такій кількості дітей, навіть враховуючи біженців. Адже станом на початок 2022 року в Україні проживало 7 348 531 дитина віком від народження до 18 років.

Отже, новина про те що ЄС запустив благодійну акцію «Новорічний подарунок кожній українській дитині» є фейковою. І насправді виявилася прихованою рекламою для збільшення аудиторії Telegram-каналу, тобто клікбейтом.

Висновки: фейк, клікбейт

Читайте також

  • Маніпуляція. «Захисти мого батька під Донецьком, як захистив мого прадіда в Галичині»: український молитовник для наймолодших
  • Фейк. Вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку;
  • Маніпуляція. В харківському супермаркеті «Класс» згорів «Пункт Незламності».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.