Маніпуляція. В харківському супермаркеті «Класс» згорів «Пункт Незламності»

Анна Орманжи - 31 Жовтня 2023 | 10:58

Російська пропаганда вже неодноразово поширювала дезінформацію щодо українських «Пунктів Незламності». Так, через викривлення новин про організацію та забезпечення урядом допомоги населенню пропагандисти намагаються дискредитувати чинну українську владу. Цього разу мережею поширилася новина, де стверджується, що внаслідок пожежі в харківському супермаркеті «Класс» згорів «Пункт Незламності». Що відбулося насправді — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

20 жовтня до бота «Перевірка» надійшло декілька запитів з проханнями перевірити, чи дійсно в Харкові згорів «Пункт Незламності» в супермаркеті «Класс». До запитів долучали відео, на якому зафіксовані кадри пожежі.

Також ця інформація була поширена у проросійських Telegram-каналах як-от: «Гагаузская Республика» та «Время».

«На ремонт Пункту було витрачено 97 млн гривень, але провладні ЗМІ надають новину як «пожежу в супермаркеті», замовчуючи важливий факт», — підкреслюють автори зазначених каналів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Аналіз відео

На відео зафіксована пожежа, що дійсно відбулася ввечері 18 жовтня 2023 року в супермаркеті «Класс» за адресою: м. Харків проспект Героїв Харкова, 295.

Для ідентифікації будівлі ми використали дані:

 • розташування будівлі супермаркету;
 • зовнішнє оздоблення фасаду;
 • рекламні постери на фасаді;
 • адресну табличку;
 • розташування предметів поруч з будівлею;
 • область займання пожежі тощо.

Пожежа в супермаркеті «Класс»

Повідомлення про пожежу в супермаркеті надійшло до Служби порятунку 18 жовтня о 18:17. За даними ДСНС, пожежа зайнялася на площі 100 кв.м облицювання стіни фасаду та 200 кв.м даху триповерхової будівлі. Вже о 20:09 пожежа була повністю ліквідована. Для робіт були залучені 70 співробітників ДСНС, адже у супермаркеті на момент займання пожежі в супермаркеті перебували понад 100 людей.

Речник ДСНС Харківської області повідомив, що всередину приміщення вогонь не потрапив, було часткове задимлення.

«Рятувальники евакуювали людей з другого поверху. Персонал та охорона самостійно вивели відвідувачів з першого поверху та частину — з другого. Попередня причина з’ясовується. Одна з версій — коротке замикання електродроту», — розповів Суспільному речник ДСНС Харківської області Євген Василенко.

«Пункт Незламності» в супермаркеті «Класс»

Для здійснення безпосередньої перевірки інформації про «Пункт Незламності» в супермаркеті «Класс» на проспекті Героїв Харкова, 295 ми безпосередньо відвідали його.

В адміністрації супермаркету нам підтвердили слова речника ДСНС Харківської області підтвердивши, що внаслідок пожежі будівля зазнала пошкоджень тільки зовні. Тому вже наступного дня супермаркет «Класс» продовжив обслуговувати клієнтів.

На питання про розташування «Пункту Незламності» в приміщенні супермаркету адміністратор нам відповіла:

«В нашому супермаркеті не існує такого пункту».

Для фіксації стану супермаркету та наслідків пожежі ми зробили фотографії будівлі зовні.

Також ми оглянули та сфотографували внутрішні приміщення супермаркету на першому та другому поверхах зі сторони, де відбувалася пожежа. Жодних пошкоджень всередині будівлі ми не виявили.

«Пункти Незламності» в Харкові

13 жовтня Харківська міськрада повідомила про функціонування восьми «пунктів незламності» в Індустріальному районі міста, що одночасно можуть прийняти 1,5 тис. мешканців району.

За інформацією міськради, «Пункти Незламності» розгортаються в приміщеннях об’єктів комунальної форми власності (медичні комунальні заклади, заклади культури, освіти тощо) після затвердження виконавчим комітетом місцевої ради.

Фінансування та матеріально-технічне забезпечення пунктів здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету місцевої ради з урахуванням наявного ресурсу органами виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Тобто, розташування комунального «Пункту Незламності» в супермаркеті «Класс» неможливо, адже він не є об’єктом комунальної форми власності. 

Розташування «Пункту Незламності» відповідального бізнесу» в супермаркеті «Класс» спростували в адміністрації закладу.

Таким чином ми встановили, що хоча пожежа в харківському супермаркеті «Класс» дійсно відбулася, проте:

 • Пожежа сталась виключно зовні будівлі. Відповідно всередину приміщення вогонь не потрапив, внутрішні приміщення супермаркету не зазнали ушкоджень.
 • В супермаркеті «Класс» в принципі відсутній «Пункт Незламності», тож інформація про його існування, вартість для міста у 97 млн гривень та пошкодження внаслідок пожежі — фейк.

Висновок: маніпуляція

Читайте також

 • Маніпуляція. «Захисти мого батька під Донецьком, як захистив мого прадіда в Галичині»: український молитовник для наймолодших
 • Фейк. Вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку;
 • Фейк. В Іспанії українські біженці вийшли на мітинг з плакатами: «Приберіть руки від військової допомоги України, нам потрібно більше» та «F@ck Israel».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.