Весняний дайджест: Як роспропаганда намагалася дискредитувати Олімпійські ігри 2024 у Парижі

Фактчек Редакція - 30 Квітня 2024 | 13:26

У квітні ми зафіксували хвилю дезінформації спрямовану на дискредитацію Олімпійських ігор 2024, що відбудуться у Парижі. Тож, ми створили окрему підбірку з фейків, що мали найбільше поширення цього місяця.

Фейк. Bellingcat дізналися про введення цензури у Франції щодо Олімпійських ігор 2024

Проросійські Telegram-канали, зокрема «Оптимистка в штатском», «Шкварка News» та інші почали поширювати у квітні новину про те, що журналістам у Франції ввели жорстку цензуру стосовно проблем, пов’язаних з олімпійськими іграми. Нібито до французьких редакцій надійшли «рекомендаційні листи» з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Ба більше, стверджується, що після цієї «гестапівської» рекомендації, журналістам довелося навіть спростовувати вже опубліковану інформацію про проблеми, пов’язані з іграми.

Як доказ, новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC, в якому йдеться, що це редакція Bellingcat в приватній розмові з журналісткою французького телеканалу TF1 Самірою Ель Гадір дізналася про «рекомендаційні листи» до редакцій французьких медіа.

Однак, насправді, дослідивши поширене пропагандистами відео, ми зʼясували, що відеосюжет є фейковим монтажем, що зроблений з уривків загальнодоступних відео та зображень. Окрім того, за докази, використаний відеоряд зі спростуванням від французьких фактчекерів підроблених відеосюжетів з логотипами французьких медіа, які протягом березня 2024 року створювали та поширювали російські пропагандисти щодо Олімпійських ігор 2024 та безпосередньо дискредитації Франції та її президента. Детальніше – читайте у нашому аналізі.

Фейк. Сюжет TF1: Спонсори покидають Олімпійські ігри 2024 у Франції

З 8 квітня російські Telegram-канали, зокрема: «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Zanoza» та інші, почали поширювати новину про те, що спонсори відмовляються від підтримки Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Так, у дописі стверджується, що компанії Spotify, Lego та Hochland раніше були їхніми партнерами, однак наразі зникли з розділу спонсорів на сайті Олімпійських ігор. Самі компанії не коментують дану інформацію, але французький економіст Жак Атталі назвав це «крахом Олімпіади». Як доказ, новина містить відеосюжет з логотипом французького телеканалу TF1.

«Олімпійські ігри відбудуться менш ніж за чотири місяці, а компанії, які їх спонсорують раптово зникнуть? Це свідчить лише про одне: ми на межі міжнародного краху»,  цитується у відео заява економіста Жака Атталі.

Проте, це фейк. Насправді компанії Spotify, Lego та Hochland ніколи не були в переліку партнерів Олімпійських ігор 2024 у Парижі. Російська пропаганда створила фейковий відеосюжет, використавши логотип французького телеканалу TF1 та уривки загальнодоступних відео, зображень, а також підроблених скриншотів з офіційного сайту Олімпійських ігор 2024 . Детальніше про це у нашому дослідженні.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Спроби російської пропаганди висміяти президентів Франції та МОК: етер France 24, обкладинка «L’Hémicycle» та до чого тут тавро у вигляді олімпійських кілець

Цього місяця російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Харьковчаночка», «Медведь», «BelVestnik», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали поширювати новину про обкладинку останнього примірника журналу «L’Hémicycle» у стилі «Барбі», де нібито зображено як президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах ставить тавро у вигляді олімпійських кілець президенту Франції Еммануелю Макрону на сідниці. Ба більше, новина містить відео, яке нібито є уривком з етеру французького телеканалу France 24, під час якого у студії обговорюється обкладинка журналу.

«Французи обговорюють на France 24 обкладинку “в стилі Барбі”, де ГОЛИЙ Бах сидить на ГОЛОМУ Макроні і таврує його олімпійськими кільцями», — йдеться у дописах.

Однак, насправді, перевіривши офіційні ресурси «L’Hémicycle», ми з’ясували, що видання ніколи не оприлюднювало примірник журналу з відповідним зображенням. Окрім того, в ефірі France 24 дійсно була продемонстрована обкладинка нового примірника «L’Hémicycle» за весну у стилі «Барбі», однак пропагандисти в новині розмістили змонтоване відео, в якому підмінили кадр з обкладинкою. Детальніше – у нашому матеріалі.

Фейк. Сюжет TF1: Ексміністр економіки Франції порівняв Олімпійські ігри 2024 з циганським табором

З 18 квітня російські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Россия и Украина Новости: Спецоперация Z», «PEOPLE LIVE», «СВАРЩИКИ», «V Рука Кремля Z» та інші почали поширювати новину з відеосюжетом нібито від TF1 про те, що колишній міністр економіки Франції порівняв Олімпіаду в Парижі з циганським табором:

«Олімпійські ігри подібні на приїзд циганського табору. Так, спочатку це весело та розважально, а після залишається лише безлад та фінансові втрати. Жуки та щури вже там, якщо ви розумієте, про що я кажу», — таким чином наводяться у титрах відео слова Жана-Луї Борлоо.

Стверджується, що ця заява обурила Нормунд Рудевич, голова циганського об’єднання.

«Це справжня ксенофобія. Як ви можете порівнювати з нашими звичаями комерційний захід, який не має ні духу, ні глибини ромської культури?», — наводиться заява від імені Рудевича.

Наші фактчекери дослідили цю новину і зʼясували, що це фейк. Насправді російські пропагандисти змонтували черговий фейковий відеосюжет, використавши логотип французького телеканалу TF1, уривки з давніх інтерв’ю Жана-Луї Борлоо і Нормундса Рудевича та додали неправдиву інформацію. Детальний розбір читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Сюжет Bild: Журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Євро-2024

22 квітня 2024 року пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що спортивний журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Чемпіонаті Європи у Німеччині. Як пояснюється далі, обґрунтовується це тим, що українці зазнають стресу через війну і швидше за все приймають заспокійливі, що може дати невірно позитивний результат аналізу допінг-проби. Тому до українських футболістів варто застосувати «пом’якшення». На це нібито відреагував колишній тренер збірної Німеччини з футболу Йоахім Лев: 

«Якщо політика для нас важливіша за чесні спортивні змагання на рівних, то, можливо, варто скасувати всі тести? Або не організовувати чемпіонат, а гроші за нього віддати українцям разом з трофеєм?»

За доказ наведеної інформації, пропагандисти надають відеоролик з логотипом німецького видання Bild.

Насправді жодних заяв та пропозицій щодо зменшення чи пом’якшення вимог до допінг-проб для збірної України з футболу на Чемпіонаті Європи не було оголошено ні спортивним журналістом Гайо Зеппельтом, ані тренером збірної Німеччини Йоахом Левом. Російська пропаганда навмисно створила та поширила чергове фейкове відео, використавши логотип міжнародного видання Bild. Детальний розбір – у нашому матеріалі.

Фейк. «Я доведу вам, що вода в Сені є абсолютно безпечною для Олімпіади»: обкладинка німецького сатиричного журналу «Titanic» висміює Макрона

У квітні пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито німецький сатиричний журнал «Titanic». На обкладинці зображено президента Франції Еммануеля Макрона, який намагаючись «довести, що вода в Сені абсолютно безпечна для Олімпіади», пірнає в неї, а виринувши назад, став мутантом. Як зазначають пропагандисти, така обкладинка є реакцією на «впевненість Макрона в успіху проведення Олімпіади», попри те, що, «європейська преса обговорює «тривожний рівень забруднення» в Сені, де, зокрема, мають пройти олімпійські змагання».

Насправді такої обкладинки не існує. Ми зʼясували, що на обкладинці від пропагандистів вказано, що випуск журналу вийшов у квітні, проте на офіційних ресурсах видання обкладинка має зовсім інший вигляд. Також ми помітили й інші відмінності між оригіналом та тим, що опублікували пропагандисти. Далі – у нашому розборі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.