Спроби російської пропаганди висміяти президентів Франції та МОК: етер France 24, обкладинка «L’Hémicycle» та до чого тут тавро у вигляді олімпійських кілець

Анна Орманжи - 20 Квітня 2024 | 16:34

Ідентичний фейк про етер французького каналу France 24 та обкладинку журналу «L’Hémicycle» з президентом Франції в образі обскубаного півня, ми вже розбирали наприкінці березня у рамках російської хвилі дезінформації направленої проти уряду Франції. У квітні ж, пропагандисти вирішили продовжити цю практику. Цього разу стверджується, що під час етеру France 24 обговорювали нову обкладинку журналу у стилі «Барбі» з Бахом, який ставить тавро Макрону. Розбір новини — далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

З 11 квітня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Харьковчаночка», «Медведь», «BelVestnik», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали поширювати новину про обкладинку останнього примірника журналу «L’Hémicycle» у стилі «Барбі», де нібито зображено як президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах ставить тавро у вигляді олімпійських кілець президенту Франції Еммануелю Макрону на сідниці. Ба більше, новина містить відео, яке нібито є уривком з етеру французького телеканалу France 24, під час якого у студії обговорюється обкладинка журналу.

«Французи обговорюють на France 24 обкладинку “в стилі Барбі”, де ГОЛИЙ Бах сидить на ГОЛОМУ Макроні і таврує його олімпійськими кільцями», — йдеться у дописах.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Французьке політичне видання «L’Hémicycle» випускає основний примірник журналу один раз на квартал, тому на обкладинці примірника міститься номер та позначення періоду випуску «пора року + рік».

Періодично видання випускає спецвипуск примірника, що має номер, відповідний до номера основного примірника, позначку періоду випуску та обов’язковий напис «Hors serie» («Спецвипуск»). Всі примірники розміщуються на сайті видання в розділі «Archives».

Перевіривши офіційні ресурси видання, ми з’ясували, що видання ніколи не оприлюднювало примірник журналу з відповідним зображенням.

За період весни «L’Hémicycle» випустив два примірники, спецвипуск журналу № 515 з приміткою «Hors serie» та основний квартальний примірник, який був випущений 28 березня 2024 року № 515 з приміткою «Printemps 2024» («Весна 2024»). Обкладинка даного примірника під назвою «Summer of Love» дійсно оформлена у стилі «Барбі», однак містить геть інше зображення. Тож, поширене пропагандистами зображення є підробкою оригінального основного примірника за весну 2024 року. 

Наступним кроком ми перейшли до перевірки відео ефіру France 24, розміщеного у новині, під час якого нібито проходила обговорення фейкової обкладинки.

Проаналізувавши контент, розміщений на офіційному сайті телеканалу France 24, ми з’ясували, що в поширеному відео використали уривок з трансляції випуску програми «Face à face» на телеканалі за 4 квітня 2024 року з ведучим Карімом Яхіауї. У програмі брали участь головний редактор «Politis» П’єр Жакмен та головний редактор «L’Hémicycle» Девід Рево д’Аллон.

Під час трансляції даного випуску програми в ефірі дійсно була продемонстрована обкладинка нового примірника «L’Hémicycle» за весну у стилі «Барбі», однак пропагандисти в новині розмістили змонтоване відео, в якому підмінили кадр з обкладинкою, замість оригінального розмістили фейкове зображення (на відео 0:17).

І от ми вдруге за квітень зустрічаємося з прийомом російської пропаганди фейк у фейку. Цей прийом ми назвали «матрьошкою». Тобто коли одна дезінформація грунтується на іншій. В цьому випадку, на відміну від попереднього, ми маємо справу з більш примітивним випадком.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.