Фейк. В ефірі каналу France 24 обговорювали обкладинку «L’Hémicycle» з Макроном в образі обскубаного півня

Анна Орманжи - 24 Березня 2024 | 16:34

Підробка відеосюжетів відомих світових медіа та обкладинок журналів є однією з найпоширеніших практик російської пропаганди. Цього разу, пропагандисти вирішили поєднати практики, поширивши новину, що під час ефіру на французькому каналі France 24 нібито висміювали президента Франції, обговорюючи обкладинку журналу «L’Hémicycle» з Макроном в образі обскубаного півня. Розбір новини — далі у нашому матеріалі.

Що сталося?

З 18 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Zanoza», «BelVestnik», «Sputnik International» та інші почали поширювати новину з зображенням, що нібито є останньою обкладинкою журналу «L’Hémicycle» з Макроном в образі розлюченого обскубаного півня. Також, в деяких повідомленнях міститься відео, що нібито є уривком з ефіру французького телеканалу France 24, під час якого ведуча та запрошені гості весело обговорюють дану обкладинку.

«На французькому каналі France 24 весело обговорюють «довгоочікувану» обкладинку журналу, де Макрон зображений як обскубаний злий півень. На хвилиночку, півень взагалі головний символ Франції. Але тепер французький півень виглядає ось так – обскубаний птах з головою Макрона», — йдеться у дописах.

Новину також поширили російські ЗМІ, серед яких й розраховані на іноземну аудиторію «Pravda EN»,«Мрія», «Russia Today RT» на китайській платформі Weibo та акаунти в соцмережі Х, зокрема пропагандиський «Sputnik», проросійські «Tibo91», «Sprinter Factory».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Обкладинка журналу «L’Hémicycle»

Французьке політичне видання «L’Hémicycle» видає основний примірник журналу один раз на 3 місяці, на обкладинці примірника міститься номер та зазначається «пора року + рік». Також видання інколи видає спецвипуск примірника, який має помітку дати та номеру основного примірника та обов’язковий напис «Hors serie» («Спецвипуск»). Всі примірники розміщуються на сайті видання в розділі «Archives».

Перевіривши офіційні ресурси видання, ми з’ясували, що видання не випускало примірник журналу з відповідним зображенням. Останній примірник побачив світ 20 грудня 2023 року № 514 з приміткою «Hiver 2023» («Зима 2023»), спецвипуск за цей період – відсутній. Обкладинка оригінального примірника містить зображення самого звичайного півня без напису по центру «EMMANUEL MACRON».

Порівняльний аналіз зображень свідчить, що «обкладинка», поширена російськими пропагандистами, є підробкою оригінальної обкладинки останнього примірника № 514, про це свідчать однакові примітки для номера та дати, а також текст з назвами опублікованих в примірнику матеріалів, ідентичний до тексту на оригінальній обкладинці.

Ефір французького новинного каналу France 24

Ми вже з’ясували, що зображення, що поширили російські пабліки, є підробкою оригінальної обкладинки зимового видання № 514 «L’Hémicycle». Наступним кроком, ми перевірили відео нібито від відомого французького новинного каналу France 24. Під час якого, як стверджують пропагандисти, проходило «веселе обговорення» обкладинки з Макроном в образі обскубаного півня.

Проаналізувавши контент, розміщений на офіційному сайті телеканалу France 24, ми з’ясували, що в поширеному відео використали уривки з трансляції програми «Face à face» телеканалу від 13 березня 2024 року за участі ведучої Розелін Февр, головного редактору «Politis» П’єра Жакмена та головного редактора «L’Hémicycle» Девіда Рево д’Аллона.

Під час трансляції даної програми співрозмовники на початку програми згадали про останні оприлюдненні примірники журналів. Основна ж частина програми була присвячена обговоренню теми голосування на зборах Національної асамблеї за безпекову угоду між Францією та Україною. Також йшлося про те, що опозиція прояснила свою позицію щодо України менше ніж за три місяці до виборів у Європарламент. 

Проаналізувавши та порівнявши оригінальну трансляцію програми з відео у новині, ми визначили, що фейкороби змонтували відео з уривків початку ефіру, додавши субтитри російською мовою, що не відповідають оригіналу та замінили оригінальний кадр з обкладинкою примірника «L’Hémicycle» (на відео 0:21) на кадр з підробленою обкладинкою.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.