Фейк. Bellingcat дізналися про введення цензури у Франції щодо Олімпійських ігор 2024

Анна Орманжи - 14 Квітня 2024 | 15:47

Вже протягом декількох місяців ми фіксуємо поширення російськими пропагандистами фейкових відеосюжетів з використанням назв відомих міжнародних медіа BBC та EuroNews про неіснуючі викриття журналістів Bellingcat. Цього разу пропагандисти поширили черговий відеосюжет нібито від BBC про надходження рекомендацій до французьких редакцій з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Аналіз новини — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 2 квітня 2024 року російські Telegram-канали, зокрема «Оптимистка в штатском», «Шкварка News» та інші почали поширювати новину про те, що журналістам у Франції ввели жорстку цензуру стосовно проблем, пов’язаних з олімпійськими іграми. Нібито до французьких редакцій надійшли «рекомендаційні листи» з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Ба більше, стверджується, що після цієї «гестапівської» рекомендації, журналістам довелося навіть спростовувати вже опубліковану інформацію про проблеми, пов’язані з іграми.

Як доказ, новина містить відео нібито від медіакомпанії BBC. В титрах до нібито новинного сюжету йдеться про те, що редакція Bellingcat в приватній розмові з журналісткою французького телеканалу TF1 Самірою Ель Гадір дізналася про «рекомендаційні листи» до редакцій французьких медіа з вимогою уникати негативних формулювань, пов’язаних із МОК та Олімпійськими іграми. Зазначається, що журналісти через отримані «рекомендаційні листи» змушені були спростовувати вже опубліковані власні публікації. Ба більше, в сюжеті заявляється, що журналісти обурені такими обмеженнями, про що нібито і заявила Саміри Ель Гадір. Це буцімто навіть змусило провести акцію проти утискань свободи слова журналістики.

«Це явне утискання свободи журналістики. Такі обмеження можуть змусити нас оголосити страйк, щоб повернути собі право займатися своїми справами, як це вже зробили французькі фермери», — наводиться у титрах нібито цитата Саміри Ель Гадір. 

Наприкінці відео у титрах наводиться інформація, що у відповідь на запит Bellingcat, розслідувачі не отримали жодної інформації щодо тиску на журналістів ані у МОК, ані у Паризькому організаційному комітеті Олімпійських ігор 2024.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Bellingcat

Bellingcat – це незалежний міжнародний колектив дослідників, слідчих і громадянських журналістів, які використовують відкриті джерела та соціальні мережі для розслідування різносторонніх тем. Організація була заснована у 2014 році Еліотом Хіггінсом, наразі має співробітників та партнерів у більш ніж 20 країнах світу.
Ресурси Bellingcat представлені сайтом та cторінками у соцмережах Х, Facebook, Instagram та каналом на платформі Youtube.

Перевіривши офіційні ресурси ми з’ясували, що Bellingcat не публікувала жодної відповідної інформації.

Медіакомпанія BBC

Медіакомпанія BBC є міжнародною телерадіокомпанією, яка представляє послуги телебачення, радіо та онлайн служби BBC World Service більш ніж 40 мовами у багатьох країнах, а також новинну службу BBC News. Ресурси новинної служби BBC News представлені розділом на офіційному сайті та сторінках у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram, TikTok, а також на платформі Youtube.

Ми перевірили контент на ресурсах BBC News та з’ясували, що медіакомпанія не публікувала жодних новин чи відеосюжет з відповідним контекстом.

Аналіз відео

Відеоролик, розміщений в новині, має розмір 1080х1920 та формат, притаманний для соцмереж TikTik, Instagram, Youtube та Facebook. Відео містить такі елементи, як:

  • анімацію із текстом «ВВС News» на початку відео, логотип «ВВС» у верхній лівій частині кадру протягом відео та прикінцеву анімацію, що ідентичні до елементів, які використовує медіакомпанія BBC News в оригінальних відео 2023 року для соцмереж;
  • накладені титри англійською мовою з червоною вертикальною лінією з лівої сторони від тексту та анімацією;
  • фонову музику без супроводу речі;
  • фрагменти різноманітних загальнодоступних зображень та відео.

Так, відео складається з:

  • фото журналістки французького телеканалу TF1 Саміри Ель Гадір та уривками з відео за її участі, під час якого вона нібито спростовує раніше власні публікації про проблеми пов’язані із МОК та Олімпійськими іграми через «рекомендаційні листи» до редакції.
  • Однак насправді, даний відеосюжет містить спростування за 20 березня не власних публікацій журналістів медіа, а фейкових відеосюжетів та зображень, які російська пропаганда створила та поширила протягом березня, використавши в них логотипи відомих французьких медіа France 24, TF1 та AFP, різних журналів, а також компаній Airbnb та Booking.com.
  • уривок з відео за участі журналіста Христо Грозєва (Christo Grozev), який останні декілька років спеціалізується на розслідуваннях російської злочинної діяльності. Однак, використання його образу у зв’язку з Bellingcat є неправдивим, журналіст вже понад рік не співпрацює з колективом дослідників.
  • фото та уривки з відео виступу на відкритті TF1 “Together” голови та головного виконавчого директора телеканалу TF1 Родольфа Бельмера (Rodolphe Belmer) за червень 2023 року. 
  • уривки з різних загальнодоступних відео за участі президента Міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха (Thomas Bach);
  • стандартний для російських фейкових відеосюжетів набір ілюстраційних уривків загальнодоступних відео, на яких представлені різноманітні будівлі, станція телеканалу France 24, офіс AFP, фермери, трактори, руки на клавіатурі тощо.

Офіційна реакція

У відповідь на наш запит, директор Bellingcat Еліот Хіггінс спростував інформацію, поширену у відео про «рекомендаційні листи» до редакцій французьких медіа та приватну бесіду з журналісткою французького телеканалу TF1 Саміру Ель Гадір. Він зазначив, що це відео є фейком, а заяви про Bellingcat неправдиві.

Тож, цього разу ми стикнулися з дуже цікавою ситуацією. Щось на кшталт багаторівневого фейку, або «матрьошки».

Так, на перший погляд, маємо справу з черговим фейковим відеосюжетом, що зроблений з уривків загальнодоступних відео та зображень. На відео додані титри, що містять неправдиву інформацію про введення обмежень для французьких журналістів щодо коректного фокуса висвітлення інформації про МОК та Олімпійські ігри 2024. Зокрема заборону на публікацію негативної інформації.

При цьому за докази, використаний відеоряд зі спростуванням від французьких фактчекерів підроблених відеосюжетів з логотипами французьких медіа, які протягом березня 2024 року створювали та поширювали російські пропагандисти щодо Олімпійських ігор 2024 та безпосередньо дискредитації Франції та її президента.

Тобто, акцентуємо, основою для створення фейку, виявилося спростування спрямованої проти Франції дезінформаційної хвилі, що вибухнула після заяви президента країни Еммануеля Макрона про можливість введення військ НАТО в Україну.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Юліана Топольник

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.