Фейк. Сюжет TF1: Ексміністр економіки Франції порівняв Олімпійські ігри 2024 з циганським табором

Анна Орманжи - 27 Квітня 2024 | 12:34

Після заяви президента країни Еммануеля Макрона та рішення МОК щодо участі російських та білоруських спортсменів у Олімпійських іграх 2024 в Парижі, російські пропагандисти активізували хвилю дезінформації направлену на дискредитацію уряду Франції, та зокрема Олімпійських ігор 2024. Цього разу пропагандисти поширили відеосюжет з логотипом TF1 про те, що президент Міжнародного союзу ромів відреагував на заяву ексміністра економіки Франції щодо порівняння Олімпійських ігор у Парижі з приїздом циганського табору. Аналіз відео — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 18 квітня російські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News», «Россия и Украина Новости: Спецоперация Z», «PEOPLE LIVE», «СВАРЩИКИ», «V Рука Кремля Z» та інші почали поширювати новину с відеосюжетом нібито від TF1 про те, що колишній міністр економіки Франції порівняв Олімпіаду в Парижі з циганським табором:

«Олімпійські ігри подібні на приїзд циганського табору. Так, спочатку це весело та розважально, а після залишається лише безлад та фінансові втрати. Жуки та щури вже там, якщо ви розумієте, про що я кажу», таким чином наводяться у титрах відео слова Жана-Луї Борлоо.

Стверджується, що ця заява обурила Нормунд Рудевич, голова циганського об’єднання.

«Це справжня ксенофобія. Як ви можете порівнювати з нашими звичаями комерційний захід, який не має ні духу, ні глибини ромської культури?», — наводиться заява від імені Рудевича.

Також новину поширили російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрія» та групи в російській соцмережі «ВКонтакте».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Спочатку ми перевірили ресурси французького телеканалу TF1, які представлені офіційним сайтом та сторінками у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram, TikTok, а також на платформі Youtube.

За лаштунками перевірки ми з’ясували, що телеканал не публікував ані поширений у новині відеосюжет, ані новин з відповідним контекстом.

Наступним кроком ми перевірили офіційні ресурси колишнього міністра екології, сталого розвитку та планування Франції Жан-Луї Борлоо (Jean-Louis BORLOO) та ресурси Міжнародного союзу ромів IRU і його президента Нормундса Рудевича (Normunds Rudevics).

Жодної відповідної інформації немає ані на офіційних ресурсах діячів, ані в інших респектабельних джерелах.

Аналіз відео

Відеоролик, розміщений в новині, має квадратний розмір кадру 1080х1080 та формат, не притаманний для телеканалу, який створює широкоформатні відео. Він містить такі елементи, як:

  • логотип з текстом «TF1» у верхній правій частині кадру, ідентичний до оригінального логотипа телеканалу;
  • накладені титри французькою мовою з текстом білого кольору;
  • фонову музику без супроводу речі;
  • фрагменти різноманітних загальнодоступних зображень та відео.

Відео складається з таких кадрів:

  • фото колишнього міністра Франції Жан-Луї Борлоо та уривків з відео його інтерв’ю в ефірі «France Inter» за 22 червня 2023 року. Під час даного ефіру Борлоо не робив жодних заяв чи порівнянь Олімпіади 2024 з «циганським табором».
  • фотографію президента Міжнародного союзу ромів Нормундса Рудевича (Jacques Attali) та уривок з його інтерв’ю за вересень 2019 року в ефірі програми «Утро на Балткоме» на тему інтеграції ромів в латвійське суспільство. У даному інтерв’ю не міститься жодних обурених заяв Рудевича у відповідь на порівняння Олімпіади 2024 у Парижі з «циганським табором». Адже воно відбулося за 4 роки до події.
  • Щобільше у поширеному пропагандистами сюжеті ім’я та прізвище президента вказано з помилками – «Normund Rudevic», замість правильного – «Normunds Rudeviсs».
  • суміш ілюстраційних уривків загальнодоступних відео, на яких присутні президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах, визначні місця та пам’ятки у Парижі, будівлі, щури, вуличні сцени тощо.

Таким чином, російські пропагандисти змонтували черговий фейковий відеосюжет, використавши логотип французького телеканалу TF1, уривки з давніх інтерв’ю Жана-Луї Борлоо і Нормундса Рудевича та інших загальнодоступних ілюстраційних зображень та відео, додали неправдиву інформацію та поширили з метою дискредитації Олімпійських ігор 2024 у Парижі. 

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.