Фейк. Сюжет Bild: Журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Євро-2024

Владислав Герасименко - 29 Квітня 2024 | 10:28

Російська пропаганда різноманітними способами намагається дискредитувати Україну, зокрема поширюючи фейкові новинні сюжети від імені міжнародних ЗМІ. Так, мережею поширилась новина, що нібито німецький спортивний журналіст запропонував знизити вимоги до допінг-проб збірної України з футболу на чемпіонаті Євро-2024. Що було насправді читайте далі в матеріалі.

Що сталося?

22 квітня 2024 року пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» повідомив інформацію, що спортивний журналіст Гайо Зеппельт запропонував знизити вимогу до допінг-проб української збірної з футболу на Чемпіонаті Європи у Німеччині. Як пояснюється далі, обґрунтовується це тим, що українці зазнають стресу через війну і швидше за все приймають заспокійливі, що може дати невірно позитивний результат аналізу допінг-проби. Тому до українських футболістів варто застосувати «пом’якшення». На це нібито відреагував колишній тренер збірної Німеччини з футболу Йоахім Лев: 

«Якщо політика для нас важливіша за чесні спортивні змагання на рівних, то, можливо, варто скасувати всі тести? Або не організовувати чемпіонат, а гроші за нього віддати українцям разом з трофеєм?»

За доказ наведеної інформації, пропагандисти надають відеоролик з логотипом німецького видання Bild. Тобто, відео представляється за новинний сюжет саме від цього ЗМІ.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Шкварка News», «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» та «Урал VZ Дейли».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком, ми відвідали сайт Bild, щоб переконатися, чи насправді видання робило такий сюжет. Для цього ми скористались пошуком по сайту, ввівши до рядку ключові слова, а саме ім’я Гайо Зеппельта латинськими літерами – «Hajo Seppelt».

В підсумку, з отриманих результатів, не було жодних актуальних новинних матеріалів про які-небудь заяви Зеппельта. Натомість остання новина, в якій згадується ім’я журналіста, датується липнем 2023 року. Зауважимо, що в цій новині, відсутні будь-які згадки про Україну.

Таким самим способом ми намагалися знайти новину про заяву Йоахіма Лева (нім. Joachim Löw). Проте і в цьому випадку не вдалося отримати релевантного результату – в останніх новинах зі згадкою екстренера збірної Німеччини немає висловлювань щодо України.

Наступним кроком ми вирішили проаналізувати сам відеоряд, що опублікували пропагандисти. Допоміг нам в цьому сервіс пошуку за зображенням від Google.

На першому кадрі зображені футболісти, що тренуються з м’ячем. У сюжеті йдеться саме про збірну України, проте ці футболісти є гравцями футбольного клубу (ФК) «Динамо» Київ. Цей кадр був взятий з відео, опублікованого на офіційному YouTube-каналі команди.

Звертаємо увагу, хоча «Динамо» і є українським ФК, проте безпосереднього відношення до національної збірної країни він не має.

Кадр з пігулками та рукою був взятий з сайту Envato – австралійської інтернет-компанії, що виробляє на продаж контент для вебдизайну та фотобанків.

Кадр з розбитою військовою технікою ми знайшли на Facebook-сторінці 4-ї гімназії Червоноградської громади (Львівська область). Решта кадрів – зруйнована інфраструктура в Сумах та Чернігові після боїв в 2022 році.

Останній кадр, в якому демонструється кілька моментів з футбольного матчу, був взятий з відео, опублікованого YouTube-каналом УПЛ ТБ. Це був матч між ФК «Динамо» та ФК «Минай», що проходив в рамках українського чемпіонату з футболу.

З’ясувавши, що вищезазначені кадри з відеоряду ніяк не пов’язані з німецьким виданням Bild, ми також вирішили звернутися з інформаційним запитом до самого Гайо Зеппельта з проханням підтвердити або спростувати інформацію, поширену пропагандистами щодо його заяви про «пом’якшення» в допінг-тесті для українських футболістів. На що Зеппельт зазначив, що таких заяв він ніколи не робив. 

«Доброго вечора. Дякую вам. Я вперше про це чую. Це повна нісенітниця. Я ніколи нікому цього не говорив, ніколи не чув про цю нібито тему (яка, здається, є чиїмось фантазійним продуктом) і дивуюся, хто публікує таку божевільну фейкову інформацію. Просто забудьте про це. З повагою, Гайо Зеппельт», – написав нам в листі журналіст.

Отже, російська пропаганда створила та поширила чергове фейкове відео, використавши логотип міжнародного видання Bild, з метою дискредитувати Україну на Євро-2024. Насправді жодних заяв та пропозицій щодо зменшення чи пом’якшення вимог до допінг-проб для збірної України з футболу на Чемпіонаті Європи не було оголошено ні спортивним журналістом Гайо Зеппельтом, ані тренером збірної Німеччини Йоахом Левом.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.