Весняний дайджест: як російська пропаганда дискредитує мобілізаційну кампанію в Україні

Фактчек Редакція - 30 Квітня 2024 | 16:35

Після того, як 16 квітня 2024 року Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», ми зафіксували дезінформаційну хвилю спрямовану проти української мобілізаційної кампанії.

Саме тому ми вирішили створити окрему підбірку з фейків та маніпуляцій, що поширювали фейкороби цього місяця.

Фейк. У Житомирському обласному ТЦК та СП вдові військового відмовили у виплаті одноразової грошової допомоги

Пропагандистські Telegram-канали «Медведь», «Гагаузская Республика», «Земля наша» поширили новину про те, що дружина загиблого військовослужбовця не може отримати виплати за втрату чоловіка протягом трьох місяців. Так, автори дописів до новини додають відеодоказ, де громадянка надає документ із відповіддю Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому зазначається, що наразі виплата одноразової грошової допомоги сімʼям загиблих військовослужбовців неможлива у звʼязку з недостатнім фінансуванням.

Насправді фейкороби припустилися чимало помилок у створенні документа. Окрім того, згідно з чинним законодавством територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не займаються призначенням та розмірами одноразової грошової допомоги сімʼям загиблих військовослужбовців, адже ТЦК та СП не є розпорядником бюджетних коштів. Детальніше про це – у нашому матеріалі.

Фейк. Представники українських ТЦК роздають повістки у Молдові

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно ТЦК та СП разом з поліцією роздають повістки у Молдові. Дописи з такою інформацією опублікували низка пабліків, серед яких «typical_akkerman» (архів), «m.a.f.i.a_k.i.e.v» (архів), «Gura Anton» (архів), Мирослав Олешко (архів):

«У Молдові, можливо, буде міжнародний скандал. Наші ТЦК і поліція були помічені в Унгенах. Всім нашим чоловікам рекомендую міняти місце проживання та їхати з Молдови».

Наші фактчекери дослідили цю інформацію і зʼясували, що це фейк. Насправді у Центрі передового досвіду прикордонної безпеки Унгенської муніципальної освіти проходив семінар, організований Генеральним інспекторатом прикордонної поліції спільно з місією FRONTEX. Деталі – на нашому сайті.

Фейк. «Мені гидко від чоловіків, які не хочуть воювати за свою країну»: Ольга Фреймут засудила ухилянтів

8 квітня 2024 один з українських користувачів соцмережі Х (колишній Twitter) опублікував цитату, яка нібито належить відомій українській телеведучій Ользі Фреймут.

«Я глибоко зневажаю ухилянтів і мені гидко від чоловіків, які не хочуть воювати за свою країну. Мені соромно перед англійцями, я не знаю як їм пояснити таку ницість ухилянтів. Ми тут в Лондоні з чоловіком пояснюємо їм, що не всі чоловіки в Україні такі жалюгідні»

Насправді Ольга Фреймут публічно не висловлювалася про ухилянтів, а цитата, що поширилася мережею, їй не належить. Детальний розбір читайте у нашому матеріалі.

Фейк. Через новий закон Monobank обмежує свої послуги для ухилянтів

Пропагандистські Telegram-канали, такі як:  «VOBLYA», «Медведь» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Южный Фронт» (архів), поширили інформацію про те, що нібито «Monobank» почав сповіщати своїх клієнтів про зміни в умовах обслуговування банку. Як йдеться в новині, це сталося через прийняття нового Закону № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Як підтвердження, Telegram-канали додають скриншот із цим сповіщенням від «Monobank», яке нібито прийшло одному із користувачів банку. Так, в повідомленні йдеться, що після набуття чинності Закону клієнт не зможе користуватися своїм рахунком для покупок білетів з/д та автобусних міжміських маршрутів, автомобільного палива, послуг таксі, послуг каршерингу тощо.

Проте, це брехня. Фейкороби вчергове припустилися помилок, намагаючись скопіювати стиль повідомлень Monobank у сповіщеннях. До того ж Закон на який нібито посилається повідомлення банку не містить норм щодо обмеження для людей, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу. Наші фактчекери звернулися безпосередньо до пресслужби «Monobank» – деталі у нашому аналізі.

Маніпуляція. До реєстру військовозобов’язаних будуть вносити відомості про всіх жінок від 18 до 60 років

З 7-го квітня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Open Ukraine| Открытая Украина», «Шейх Тамир», «Страна.ua» та інші почали поширювати новину про те, що у реєстр військовозобов’язаних будуть додавати усіх жінок віком від 18 до 60 років, нібито про це свідчить 13 стаття закону, який нещодавно підписав Президент України. Також новина містить скриншот, який як стверджують автори, зроблений з 13 статті даного закону.

«Жінок на рівні з чоловіками також повинні будуть додати до всеукраїнського реєстру військовозобов’язаних віком від 18 до 60 років» — йдеться у дописі.

Насправді внесення записів в Реєстр здійснюється не для всіх жінок віком від 18 до 60 років, а для жінок, які перебувають на військовому обліку як військовозобов’язані або резервісти. Серед них ті, хто долучились до лав ЗСУ за власним бажанням, а також жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність та встали на військовий облік. Ми також звернулися з запитом безпосередньо до Міністерства оборони України – деталі у нашому розборі.

Фейк. Запорізького блогера намагалися «кудись забрати» співробітники ТЦК та СП

Чоловік, який у соцмережах представляє себе колишнім поліцейським, веде блог, у якому розповідає про роботу в поліції, а також нібито відстоює права чоловіків призовного віку перед співробітниками ТЦК та СП. Так, нещодавно на вулиці у Запоріжжі він підійшов до співробітників ТЦК та СП та спробував розпочати конфлікт. На відео можна побачити, що співробітники ТЦК намагалися звернутися по допомогу до поліції та зазначають, що не бажають спілкуватися з блогером. Після чого триває короткий діалог, і як співробітники ТЦК та СП пішли, автор відео бере коментар у чоловіка на кріслі колісному, який свідчить, нібито співробітники ТЦК намагалися блогера кудись забрати.

Наші фактчекери перевірили цю інформацію і зʼясували, що це цілковита брехня. Так, інформацію про спробу співробітниками ТЦК та СП «кудись забрати» запорізького блогера спростували і у пресслужбі запорізького ТЦК та СП та безпосередньо сам блогер. Деталі за посиланням.

Фейк. У Житомирі співробітники ТЦК заживо закопували «ухилянта»

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити достовірність відеоролика, в якому чоловік у військовій формі закопує живу людину. Це відео опублікували низка проросійських Telegram-каналів, зокрема: «Ищи хохлов» (архів), «Operator 13» (архів), які регулярно поширюють російську пропаганду. Так, автори допису зазначають, що це співробітник ТЦК та СП у Житомирі заживо закопують чоловіка, що відмовився від мобілізації.

Насправді це фейк. У Житомирському ТЦК та СП, а також у Центрі протидії дезінформації спротсували цю інформацію. Розбір цієї новини читайте у нашому матеріалі.

Фейк. У Харківському національному економічному університеті готуються до мобілізації студентів

Телеграм-канал «Укропский фреш» поширив (архів) інформацію про те, що в Харківському національному економічному університеті нібито готуються до мобілізації студентів. На підтвердження своїх слів, автори допису публікують нібито фото з дошки оголошень університету. На одній із листівок зазначено, що в деканаті просять терміново, до 30 квітня студентам-чоловікам надати актуальні паспортні та вказати чи була зміна прописки. Крім того, необхідно нібито проінформувати про студентів, які не відвідують заняття протягом місяця, та надати дані про їх фактичне місце проживання.

Насправді зміст документа не відповідає чинному законодавству України. Так, згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здобувачі вищої освіти не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Окрім того, ми звернулися із запитом до Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця (ХНЕУ ім. С. Кузнеця) – деталі у нашому матеріалі.

Фейк. Київський ТЦК та СП розігрує призи за оновлення даних

Телеграм-канал «Медведь» поширив (архів) інформацію про те, що Київський ТЦК та СП нібито намагається заманити до себе військовозобов’язаних наданням промокодів та розіграш подарунків. На підтвердження своїх слів автори допису публікують фото оголошення, яке нібито розвішує Київський міський ТЦК та СП. В ньому йдеться про те, що всім хто оновить свої дані в ТЦК буде надано промокод «на всі випадки життя». Також, головним призом для учасників розіграшу виступає електросамокат.

Насправді це цілковита брехня. Наші фактчекери безпосередньо звернулися із запитом до Київського міського ТЦК та СП – деталі читайте за посиланням.

Фейк. В Україні продають браслети з молитвою від ТЦК та СП

Пропагандистські Telegram-канали «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Медведь» (архів), «На самом деле в Днепре» (архів) поширили новину про те, що нібито в Україні почали продавати браслети з молитвою від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Як доказ, фейкороби надають фото цього браслета, на якому нібито зазначений наступний текст:

«Пресвята Богородице, спаси нас від ТЦК! Святий архістратиже Михаїле, будь нам споборником! Святий ангеле-хранителю не відступи від мого улюбленого. Всі святії, моліть Бога за нас! Господи, нехай буде воля Твоя!»

Проте, це фейк. Пропагандисти припустили чимало помилок у так званій «молитві від ТЦК». Насправді на цьому браслеті зображена молитва «Отче Наш» іспанською мовою і жодної згадки про ТЦК та СП там не має. Детальніше про це у нашому матеріалі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.