Фейк. Через новий закон Monobank обмежує свої послуги для ухилянтів  

Вікторія Горак - 22 Квітня 2024 | 08:41

16 квітня 2024 року Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Вже на наступний день мережею розповсюдився скриншот нібито від Monobank з інформацією, що банк почав сповіщати своїх клієнтів про зміни в умовах обслуговування через новий закон. Що не так з цією новиною – розбирались наші фактчекери.

Що сталося?

Пропагандистські Telegram-канали, такі як:  «VOBLYA», «Медведь» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Южный Фронт» (архів), поширили інформацію про те, що нібито «Monobank» почав сповіщати своїх клієнтів про зміни в умовах обслуговування банку. Як йдеться в новині, це сталося через прийняття нового Закону № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Як підтвердження, Telegram-канали додають скриншот із цим сповіщенням від «Monobank», яке нібито прийшло одному із користувачів банку.

Так, в повідомленні йдеться, що після набуття чинності Закону клієнт не зможе користуватися своїм рахунком для таких покупок як: 

 • автомобільного палива, автомобільних запчастин, а також послуг СТО та АЗС; 
 • покупки білетів з/д та автобусних міжміських маршрутів; 
 • послуг таксі; 
 • послуг каршерингу, послуг прокату велосипедів, електросамокатів;
 • інших послуг, включених до переліку згідно з пунктами закону про обмеження пересування ухилянтів.

Цю новину поширили у мережі й проросійські ЗМІ «Мрія» (архів) та «ZOV Бердянск» (архів).

«У такий спосіб просто полегшується робота ТЦК з вилову свого ж населення і подальшим відправленням на передову», додають автори.

Аналіз

Скриншот

Насамперед ми проаналізували скриншот, що поширюють пропагандисти у мережі. Так, ми порівняли зображення з оригінальними повідомленнями у «Monobank» і знайшли чимало невідповідностей:

 • банк «Monobank» використовує свій власний корпоративний шрифт для повідомлень у своєму додатку і він відрізняється від шрифту у скриншоті фейкоробів;
 • банк до кожного повідомлення додає власне зображення, яке у скриншоті пропагандистів відсутнє;
 • заголовок в оригінальних повідомленнях «Monobank» більше, а також розміщується в одному розділі з основним текстом, а не над;
 • банк звертається у своїх повідомленнях на ім’я у кличному відмінку, тобто правильно «Олексію», а не «Олексій»;
 • невірно написана назва закону «Закон № 3633-IX з окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби», правильно – Закон № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»;
 • у повідомленні також і присутній пункт, написаний російською мовою: «Покупки билетов ж/д и автобусных междугородних маршрутов»;
 • вислів «ухилянтів» некоректна. В подібних сповіщеннях використовується теза: «ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу».

Закон України

11 квітня 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», а 16 квітня 2024 року його підписав Президент України Володимир Зеленський. Так, документ набирає чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування, тобто 18 травня 2024 року.

Проаналізувавши новий Закон, зокрема розділ 6 «Заходи впливу щодо громадян, які не виконують обовʼязки, передбачені цим законом, під час мобілізації», ми зʼясували, що у ньому немає жодних обмежень щодо надання деяких видів послуг банками України. 

Офіційний коментар

Ми також звернулися безпосередньо до пресслужби «Monobank» із запитанням чи дійсно банк надсилав своїм клієнтам сповіщення про зміни в умовах обслуговування через новий закон. Пресслужба компанї спростувала цю інформацію.

Отже, російська пропаганда вкотре створила та поширила фейк з метою дискредитувати мобілізаційні заходи в України на тлі підписання Президентом закону про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Та фейкороби вчергове припустилися помилок намагаючись скопіювати стиль повідомлень Monobank у сповіщеннях. До того ж Закон на який нібито посилається повідомлення банку не містить норм щодо обмеження для людей, які ухиляються від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.