Фейк. Українські мобільні оператори пропонують безкоштовний річний тариф

Фактчек Редакція - 15 Жовтня 2023 | 14:47

До нашого бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно українські мобільні оператори ввели новий безкоштовний річний тариф. Так, мережею дійсно поширюють відео, де повідомляють, що з 7-го жовтня 2023 року можна безоплатно підключити послуги мобільного зв’язку та інтернету. Фактчекери перевірили цю інформацію – деталі читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

9 жовтня 2023 користувач соцмережі ТікТок з нікнеймом news_1plus1 опублікував відео, в якому ведуча телеканалу «1+1» Наталія Мосійчук повідомляє про нібито нову акцію від «великих» мобільних операторів:

«Великі мобільні оператори повідомили про свою допомогу українцям, яка включає безкоштовні послуги з сьомого жовтня. Усі хто користується такими операторами, як Vodafone, «Life» та Київстар можуть підключити рік безкоштовного мобільного зв’язку та інтернету. Про це повідомлЮє канал «1+1», – йдеться у ролику ТікТок.

Ми зберегли всі помилки, що були допущені у відеоролику, а саме:

  • некоректну назву оператора «Life» замість «Lifecell»;
  • «повідомлює» замість «повідомляє».

На відео також присутній текст: «Інструкція по підключенню за посиланням у профілі».

Станом на 10 жовтня, відеоролик переглянуло понад 200 тисяч користувачів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми розпочали пошуки безкоштовного річного тарифу з того, що перейшли у профіль користувача news_1plus1, аби отримати інструкцію з підключення зазначеного тарифу. У шапці профілю було тільки посилання на Telegram-канал «Центр | Новини», тож ми долучилися до каналу.

В середині каналу відсутні згадки про подібні акції.

Хочемо звернути увагу, що після того, як ми доєдналися до каналу, то майже одразу отримали повідомлення від бота Support Ukraine.

Так, ми зрозуміли, що маємо справу з банальним клікбейтом.

Наступним кроком, ми знайшли оригінал відео, уривок з якого користувач news_1plus1 використав для ролика TikTok.

Це виявилося відео з новинного сюжету телеканалу «1+1» ТСН від 28 березня 2022 року. В ньому Наталія Мосейчук розповідає: «про погрози та карну справу у РФ проти себе».

Далі, ми безпосередньо звернулися до всіх трьох мобільних операторів, щодо існування безкоштовного річного тарифу. Так, ми отримали майже однакову відповідь, що «безкоштовного річного тарифу» наразі не існує.

Отже, українські мобільні оператори не пропонували безкоштовний річний тариф своїм абонентам, а сам ролик про це виявився клікбейтом. Мета такої «реклами» збільшити кількість користувачів низки Telegram-каналів.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Владислав Герасименко, Топольник Юліана

Читайте також

  • Фейк. В Україні з’явилися репетитори з ЛГБТ-цінностей;
  • Фейк. Олена Зеленська витратила у Нью-Йорку понад мільйон доларів на прикраси Cartier;
  • Фейк. У рекламі німецької бургерної закликають перестати говорити про Україну.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.