Фейк. Олена Зеленська витратила у Нью-Йорку понад мільйон доларів на прикраси Cartier

Алєся Ященко - 10 Жовтня 2023 | 10:20

В минулому дослідженні хвиль дезінформації наратив «Українська влада заробляє на війні/«кому війна, а кому мати рідна» потрапив до групи «Середні». Тобто його поширювали не надто потужно, проте дезінформація щодо цієї теми має перманенту присутність в інформаційному полі. Цього разу ми розглянули так званий «вкид» про купівлю Оленою Зеленською прикрас на суму понад мільйон доларів. Що сталося – читайте в нашому аналізі.

Що сталося? 

Низка пропагандистських Telegram-каналів поширили новину про те, що Олена Зеленська нібито придбала прикраси на суму понад мільйон доларів у нью-йоркському магазині Cartier.

Автори дописів зазначають, що висвітлили ці події два закордонних медіа: «The Nation» та «Leadership».

За інформацією цих видань закінчився шопінг Першої леді нібито сваркою з консультанткою бутика.

«Зеленська наостанок вигукнула: «Хто сказав, що мене потрібна ваша думка?». Потім вона поговорила з менеджером магазину, після чого консультантку звільнили», – йдеться в публікації «The Nation».

Далі з тексту статей ми дізнаємося, що саме звільнена працівниця не тільки записала відеовикриття Олени Зеленської в Instagram, а й оприлюднила чек Першої леді.

Нам вдалось знайти поширення цієї інформації в більше ніж 15 пабліках, а саме: у «СИГНАЛ», «Шейх Тамир», «Блокнот Россия», «Военндело (Военное дело)», «Мрія» та інших подібних ресурсах. Всього дописи в проросійських Telegram-каналах, за нашими підрахунками, набрали понад 400 тисяч переглядів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми дослідили відео від нібито звільненої працівниці. За її словами, коли вона пакувала свої речі з роботи, їй вдалось викрасти чек Зеленської на суму 1 110 525$.

Чек, який опублікувала жінка, виписаний нібито, на ім’я Олени Зеленської. Також на ньому помітно дату 22 вересня 2023 року. Варто зазначити, що вказаний на квитанції магазин знаходиться саме у Нью-Йорку.

18 вересня 2023 року Володимир та Олена Зеленські прибули до Нью-Йорку з метою відвідати Генеральну Асамблею ООН. Про це повідомила перша леді на своїй сторінці в Telegram.

Проте, вже 21 вересня українська делегація полетіла у Вашингтон. Про це повідомляють Зеленські в мережі X.

22 вересня, в день «купівлі», що зазначена на чеку, Олена Зеленська разом з президентом брала участь у багатьох публічних заходах. Вони провели зустріч з чиновниками та бізнесом в Національному архіві США.

Пізніше перша леді зустрілась з Джилл Байден, про що остання написала на своїй сторінці.

Ввечері, 22 вересня, українська делегація прибула до Канади.

Тому варто підтвердити той факт, що Олена Зеленська не могла здійснити купівлю у магазині в Нью-Йорку 22 вересня, оскільки делегація відлетіла до Вашингтону ще минулого дня.

Також ми звернули увагу на те, що обліковий номер товару на оригінальному сайті відрізняється від вказаного на папері.

Так, браслет, що нібито придбала Зеленська, на сайті Cartier має номер «H6035616». Проте, на чеку цей товар має маркування «CRH6035616». Аналогічні номери мають сережки та підвіска. Так, на сайті вони мають код «H8000460» та «H7000743» відповідно. У чеку зазначено, що ці коди також починаються з літер «CRH». Проте, ми також допускаємо, що це можуть бути особливості офлайн продажів.

Варто також зазначити, що Instagram-сторінка, з якої опублікували відеовикриття не має жодного підписника чи публікації. Головну світлину профілю також було видалено.

У Центрі протидії дезінформації при РНБО також спростували цей фейк.

Висновок: фейк

Читати також

  • Фейк. У рекламі німецької бургерної закликають перестати говорити про Україну;
  • Маніпуляція. Українець змінив ПІБ, аби уникнути мобілізації;
  • Маніпуляція. У Харкові послуги швидкої медичної допомоги стали платними.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.