Харківська деза 02.12 – 08.12

Фактчек Редакція - 09 Грудня 2022 | 14:13

Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Україна планує покинути Куп’янськ-Вузловий

Фейк. Проросійський телеграм-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» поширює допис нібито зі словами місцевого мешканця.

Так згідно з цим повідомленням насправді місто та його мешканці не потрібні Україні. ЗСУ не планують його захищати, а хочуть лише зруйнувати й покинути.

Ця інформація не відповідає дійсності та є частиною російської пропаганди.

27 вересня Харківська ОВА підтвердила деокупацію населеного пункту Куп’янськ-Вузловий. Олег Синєгубов повідомив про те, що ця територія є однією з найбільших залізничних розв’язок Харківщини, через цей пункт росіяни направляли свою техніку на Донецьк та Луганськ.

Після деокупації громаду почали активно відновлювати. Вже 19 жовтня в громаді повністю відновили газопостачання. Планували відновити роботу деяких підприємств для того, щоб дати людям можливість працювати. До селища автобусами привозять гуманітарну допомогу.

Жодних причин вважати, що місто готують до здачі немає. Натомість варто поглянути на залізничну мережу, яка проходила через населений пункт.

На залізничних картах, які відображали ситуацію до російського вторгнення Куп’янськ-Вузловий мав пряме залізничне сполучення з російською територією.

Тому хоч жодного підтвердження тому, що залізницю на цьому напрямку демонтують немає. У випадку правдивості цієї інформації це може бути частиною кампанії з побудови лінії оборони, що зовсім не пов’язано з планами армії покинути людей.

Варто ще раз підтвердити недостовірність наданої пропагандистами інформації. Поширення подібних наративів націлені на формування враження непереможності російської армії та дискредитування українських захисників.

Посвідка на постійне проживання у Польщі командира 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого

Фейк. Вже досить тривалий час проросійські пабліки поширюють наратив націлений дискредитувати командира 14-ї омбр імені князя Романа Великого Олександра Охріменка. Так пропагандисти поширювали купу бездоказової та абсурдної інформації про Охріменка та його сім’ю.

Проте цього разу фейкороби перевершили себе й повідомили про те, що джерело в польській міграційній службі надало їм фото посвідки на постійне проживання, на ім’я Охрименка. За їх словами, це підтверджує факт того, що комбриг є злочинцем і планує приховати свої злочини та втекти до Польщі.

Ми детально дослідили цю посвідку та з’ясували, що вона є підробкою.

Насамперед варто звернути увагу на неправильну транслітерацію імені комбрига.

Шрифт, яким написано дату «2022-11-08» відрізняється від інших написів на посвідці. Так само відрізняються імена батьків.

Саме фото Олександра Охрименка не є стандартним фото, яке використовують для оформлення документів. Насправді це зображення вже давно було поширене в мережі. Його використовують навіть на сторінці Охрименка у Вікіпедії.

Тому варто ще раз підтвердити фейковість цієї посвідки. Що також підтверджує те, що надані пропагандистами звинувачення комбрига не мають нічого спільного з реальністю та є частиною інформаційної війни.

В Харкові додаток «Дія» допоможе військкоматам «вистежувати» людей

Фейк. 4 грудня МінРеінтеграції повідомили про те, що отримати витяг про місце проживання можна отримати за допомогою застосунку «Дія«. Для цього потрібно замовити довідку через портал та завантажити документ, який буде сформовано автоматично на базі наявних про вас даних у реєстрі.

Пропагандисти ж повідомили про те, що потрібно це саме для того, щоб людина надала інформацію про себе в мережу та військкомату було легше її знайти.

Ця інформація не відповідає дійсності та є маніпулятивною.

Головна маніпуляція фейкоробів криється в тому, що вони повідомляють про те, що для отримання довідки варто надати якісь документи в електронному вигляді, після чого отримати довідку. До того ж вона буде «гарантовано одобрена». 

Насправді ж процес отримання довідки не передбачає жодного завантаження документів, оскільки вся інформація про особу формується на базі наявних даних реєстру. Тобто ці дані вже є в електронній базі даних. Й нічого «гарантовано одобрювати» не потрібно. 

Тому отримання цієї довідки через додаток «Дія» жодним чином не впливає на роботу військкоматів та не надає нової інформації про людину.

Ця дезінформація є націленою на підтримку наративу про повну мобілізацію населення України, який вже неодноразово було поширено пропагандистами.

В Харкові можна вільно придбати Джавелін

Фейк. За даними пропагандистського каналу в Харкові на онлайн аукціоні можна придбати ПТРК Javelin. Ще й ціна доступна – від 5 тисяч гривень.

За словами фейкоробів це свідчить про безконтрольний ринок зброї в Україні.

Проте насправді ця інформація не відповідає дійсності.

Ми знайшли це оголошення в телеграм-каналі. Самі організатори аукціону повідомляють, що продають вони саме тубус від відомого протитанкового ракетного комплексу. Це підтверджується і на фото товару.

Так на аукціонному лоті відсутні елементи, що свідчать про готовність до пострілу: транспортно-пусковий контейнер та розташування модуля з елементом живлення – системою охолодження та пульт керування з під’єднаним транспортно-пусковим контейнером. Це підтверджує той факт, що на аукціоні продають не саму зброю, а тубус з під неї.

Тому варто ще раз підтвердити той факт, що надана пропагандистами інформація про незаконний обіг зброї у Харкові не відповідає дійсності. Закликаємо вас довіряти лише перевіреній інформації та залишатись в безпеці.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.