«Русофобія в Україні» є ключовим наративом пропаганди у спробах виправдати повномасштабне вторгнення окупантів на територію держави. Цього разу фейкороби повідомляють про «жорстокість» українців до населення, яке слухає музику російських виконавців.

Що сталося?

У Telegram-каналах «Украина.ру» та «🇺🇦 Open Ukraine| Открытая Украина» поширили новину про упереджене ставлення «бандерівця» до малолітніх хлопців, які слухають російську музику. 

«Харків. Бандерівець причепився до малоліток, які слухають майже винятково російську музику», — дописують Telegram-канали.

Також у новині акцентують на тому, що ведеться така діяльність за вказівки США.

«Нацисти готуються випалювати все російське гартованим залізом. Американці задоволені», — йдеться у дописі.

Лише ці дві публікації переглянуло близько 150 тисяч читачів. Проте новину публікували й інші ресурси.

https://twitter.com/olesya__2701/status/1678099701101473793

Ми детально дослідили інформацію й з’ясували, що це — маніпуляція.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Законодавство загальне

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про культуру», в Україні забороняється публічна трансляція творів авторства громадян держави-агресорки. Також у цій статті вказано, що існують винятки до заборони. Серед них й так званий «білий список» російських виконавців, який має формувати СБУ.

Законодавство локальне

Деякі місцеві органи влади вжили додаткові регуляторні акти, що забороняють публічну трансляцію російськомовної музики на території міста чи громади. Так, наприклад, 13 липня Київська міська рада наклала мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території міста Києва. Є рішення про заборону російськомовного контенту на вулицях Івано-Франківська, Тернополя тощо.

Тому зазначимо, що держава справді здійснює регуляцію в галузі культурної політики. Але стосується це лише публічного простору. На сьогодні жодної заборони особистого прослуховування російського чи російськомовного контенту немає.

Дискусії в суспільстві щодо відмови від музики російського авторства

Одна з причин подібних суперечок — Росія отримує податки від виконавців, що заробляють на прослуховуванні їхнього контенту на стримінгових платформах. Так про алгоритм конвертації прослуховувань російської музики у податки РФ розповідав й Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

«Російський шоу-бізнес продовжує заробляти мільярди на основних музичних стримінгових платформах. Так звані артисти держави-агресора відкрито схвалюють війну і щодня фінансують російську армію. Хтось просто сплачує податки до бюджету рф, хтось відкрито донатить. Усе це конвертується в ракети, які летять на українські міста та вбивають мирних людей», — йдеться у дописі Федорова.

Тому, хоч й законодавчої заборони відмови від російського контенту наразі немає, така ініціатива набуває популярності серед українців.

Аналіз відео

У своїх публікаціях фейкороби використовують уривок з відео блогера Андрія Ярмошевича під назвою «Харків | Дніпро | Одеса — російська музика і мовне питання».

Хлопці з відео розповіли, що слухають російську музику на стрімінгових платформах. У відповідь блогер Андрій Ярмошевич звернув увагу хлопців на монетизацію цих сервісів. 

Тому також немає підстав вважати, що блогер змушував опитаних відмовитись від російського контенту.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Опитування блогерів

Звертаємо увагу, що цей формат опитувань на вулиці не є репрезентативним. Блогер Андрій Ярмошевич не представляє жодну з акредитованих Соціологічною асоціацією України організацій. Анкетування перехожих відбувалось без розробленої методології. Тому ми не можемо стверджувати, що вибірка дійсно відображає ситуацію у Харкові. 

Сам блогер позиціює подібний формат як соцопитування та коментує ситуацію у Харкові наступним чином:

«Соціальні опитування у трьох великих містах України показали, що найбільше любителів російської музики та мови у Харкові. Майже кожен другий з них вважає музику не впливом на культуру та війну, вже не кажучи про мову».

Проте ми дослідили відеоролик з точки зору фактчекінгу — і бачимо, що в блоці питань про прослуховування російської музики у Харкові взяли участь 40 осіб.

З них 7 людей (18,4%) вказали, що слухають російську музику після 24 лютого 2022 року, 31 людина (81.6%) не споживає контент російських виконавців, ще двоє відмовились відповідати.

Зазначимо, що попри відсутність заборони на прослуховування російської музики у приватному просторі, українці самостійно відмовляються від контенту РФ. Про це свідчать результати сімнадцятого загальнонаціонального опитування з початку війни «Ідентичність. Патріотизм. Цінності» соціологічної групи «Рейтинг».

«Понад 40% опитаних взагалі перестали слухати російську музику, ще 18% не слухали раніше і зараз не слухають. Загалом майже 60% не слухали російську музику протягом останніх пів року — і ця цифра зросла майже вп’ятеро. Тільки чверть продовжують слухати російську музику як і раніше», — повідомляє «Рейтинг».

Тому підсумуємо:

  1. Українським законодавством жодним чином не регламентується прослуховування музики у приватному порядку;
  2. Оскільки Андрій Ярмошевич не представляє жодну з акредитованих Соціологічною асоціацією України організацій та опитування відбувалось без розробленої методології, результати такого опитування не можна вважати репрезентативними;
  3. Результати, надані у підписі до відеоролика, не збігаються з відеорядом;
  4. Відповідно до відеоряду, тобто тими даними, що ми можемо наочно підтвердити, 81,6% людей зі 100% відмовились від прослуховування російського контенту.

Висновок: маніпуляція

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник

Читайте ще:

  • Аналітика. Хвилі дезінформації зими — весни 2023 року: аналіз від Ґвара Медіа;
  • Маніпуляція. Гарантії безпеки Україні дають тільки Польща і Румунія;
  • Маніпуляція. Українські військовослужбовці навмисно затримують автівки цивільних

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!