Аби показати, що в Україні «безлад», російські пропагандисти вдаються до різних способів маніпулювання реальними даними. Так цього разу для дискредитації військовослужбовців ЗСУ використали відео дев’ятирічної давнини. Про що в ньому йшлося та чи безпідставною була затримка автомобіля – читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

22 липня 2023 року в Telegram-каналі «Первый Харьковский» з’явилося відео, на якому люди у військовому камуфляжі розмовляють з чоловіком в автівці. До самого відео додають наступний текст, що нібито пояснює ситуацію: 

«У передмісті Дніпропетровська було зупинено з незрозумілих причин машину, що після перевірки документів затримали на дорозі на понад дві години.

Люди їхали на ділову зустріч, але “бойовикам-зсушникам дуже хотілося подивитись їхні гаджети. За законом робити це не можна, пасажири автівки виявилися юридично обізнаними та, ймовірно, мали зв’язки.

Проте людей не відпускали, ймовірно, вимагаючи винагороду за проїзд через блокпост».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ми звернули увагу, що відео містить ознаки того, що було записано ще до повномасштабного вторгнення, бо чоловік у військовій формі говорить: «Знімають нас відеореєстратором».

Проте в Україні на час дії воєнного стану заборонено використовувати відеореєстратори з березня 2022 року.

І дійсно повна версія цього відео була опублікована на платформі YouTube – 1 листопада 2014 року.

Автором відео є відомий український блогер та журналіст газети «Дорожній контроль» Віталій Косенко (YouTube-канал: vitalino1980).

Люди у камуфляжі на відео — це представники добровольчої патрульної служби поліції «Січеслав», яка була створена у квітні 2014 року для боротьби з проросійськими силами (сепаратистами).

Запевнитись в цьому нам вдалось завдяки тому, що на оригінальному відео в одного з патрульних можна чітко розгледіти напис на нарукавному шевроні «МВС СІЧЕСЛАВ».

Аби зрозуміти причину затримки, звернемося до першоджерела і завдяки йому відтворимо реальній перебіг подій.

Отже, восени 2014 року патрульна служба «Січеслав» зупинила автівку, в якій знаходився блогер Віталій Косенко разом зі своїм приятелем та колегою по веденню блогу «Дорожній контроль» Олександром Куницьким.

Водій Куницький припаркувався на заміській трасі біля блокпоста, де, за власними свідченнями, чекав на дівчину:

«Я зупинився зачекати свою дівчину, і ми навмисне зупинилися біля блокпоста, аби бути в безпеці», — наголошує Олександр Куницький.

Патрульні звернули увагу, що машина стоїть на блокпосту певний час — і підійшли, аби перевірити документи та багажник, проте отримали відмову:

«Я просто добровільно не хочу показувати документи, тому що на це немає законних підстав», — зазначає автор відео.

Оскільки водій відмовився показувати документи, а надав їх тільки пасажир авто, то патрульні викликали опергрупу:
«Зараз приїде опергрупа, ви напишете заяву, що ми утримуємо вас на незаконних підставах, подивимося ваші документи. Якщо все гаразд — то щасливої дороги»,

Протягом всього відео можна пересвідчитися у ввічливому ставлення з боку патрульної служби «Січеслав» до водія та пасажира авто.

Замість надання документів автори відео тривалий час пояснюють, чому вони не повинні цього робити.

Стосовно назви відеоролика «Сейчас приедет Днепр 1 и набьет вам еб…..ло.ч2», то ця фраза пролунала від самого Куницького, в якій він передавав нібито сказані кимось з патрульних слова, хоча в самому відеоролику ніхто з них так не висловлювався.

Показовими в цьому випадку є і коментарі до відео, в яких користувачі висловлювали позитивну оцінку щодо дій патрульного Олексія, з яким майже весь ролик спілкувалися Куницький та Косенко.

Отже, інформація, яку поширив Telegram-канал «Первый Харьковский», не відповідає дійсності і є викривленням фактів та черговим просуванням наративу «в Україні безлад».

Висновок: Маніпуляція

Над матеріалом працювали: Влад Герасименко, Юліана Топольник.

Читайте ще:

  • Аналітика. Хвилі дезінформації зими — весни 2023 року: аналіз від Ґвара Медіа;
  • Маніпуляція. Гарантії безпеки Україні дають тільки Польща і Румунія;
  • Маніпуляція. Заморожені миші — «делікатес» по-європейськи.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!