Харківська деза 04.11 – 10.11

Фактчек Редакція - 11 Листопада 2022 | 13:20

Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

В Чугуєві планують мобілізувати людей з інвалідністю

Фейк. 5 листопада телеграм-канал “Укропский фреш” повідомив про те, що харківські військкомати готують нові хитрощі для “вилову” місцевих мешканців. За їх словами в Чугуєві під виглядом гуманітарної акції планується масова видача повісток навіть особам з інвалідністю. Такий висновок пропагандисти зробили через те, що однією з умов отримання допомоги є наявність при собі паспорта.

Логіка фейкоробів проста: якщо потрібен паспорт – обов’язково для видачі повісток. Проте, ця інформація не відповідає дійсності.

Насамперед ми перевірили інформацію про видачу гуманітарної допомоги. Так подібні новини поширюють місцевими пабліками. Гуманітарні акції мають різні вимоги та покривають потреби різних категорій населення. У вищезгаданому випадку допомогу можуть отримати мешканці Чугуєва у віці від 18 до 60 років, які мають інвалідність, втратили роботу у зв’язку з воєнним станом та сім’ї з неповнолітніми дітьми. З собою цим категоріям потрібно мати паспорт. При цьому з 9 листопада отримати допомогу можуть громадяни зі статусом ВПО, їм варто з собою мати паспорт та довідку про взяття на облік. А раніше вразливі категорії населення Чугуєва забезпечували гуманітаркою за умови наявності паспорта та ідентифікаційного коду. 

Всі документальні формальності пов’язані саме з законодавством України, а не мобілізаційними планами. Попри те, що Постановою Кабміну №202 від 5 березня 2022 року скасовано обов’язкове дотримання вимог щодо звітності благодійної допомоги, ведення бухгалтерської звітності організації є обов’язковою. Так фонд чи організація, яка займається благодійністю має вести акти отримання та передачі допомоги. Одним з таких нормативно-правових документів є відомість роздачі гуманітарної допомоги набувачам. 

Звертаємо вашу увагу, на фото надано одну з можливих форм звітності, тому відомості можуть відрізнятися між собою.

Подібна звітність потрібна не лише для ведення документації організацій, а й для забезпечення прозорості та можливості постконтролю донором за розповсюдженням допомоги, якщо в цьому виникне потреба. Саме для цього одержувачам допомоги варто мати при собі паспорт. 

Окрім юридичної складової, ведення списку осіб, які вже отримали гуманітарку дозволяє уникнути випадків повторної видачі одноразової допомоги одній і тій самій особі.

Також варто звернути увагу, що відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку” особи з інвалідністю не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. 

Поширення подібних наративів є спланованою інформаційно-психологічною операцією, яка націлена на дискредитацію мобілізаційної кампанії в Україні. Про це повідомили у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Тому ми закликаємо не піддаватись паніці та довіряти лише перевіреній інформації.

В Харкові по радіо повідомили втрати української армії

Фейк. Мережею шириться відео з записом радіоефіру на якому повідомляють, що в українській армії з початку вторгнення Росії загинуло понад 100 тисяч військовослужбовців та щоденно гинуть від 700 до 1000 солдатів. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності та є частиною російської пропаганди.

Ще 16 червня Національна рада з питань телебачення та радіомовлення у відповідь на запит Інституту масової інформації повідомила про захоплення окупантами радіочастот 91,0 – 92,0 МГц на Харківщині. У Куп’янському районі російські військові після захоплення вишки запустили на цих частотах пропагандистське радіо яке існує нібито для української армії, для того, щоб військові могли здатись в полон до армії Росії. Тому надана інформація в цьому радіоефірі є російською пропагандою. Ми радимо вам не споживати інформацію з даного джерела та не засмучувати свій інформаційний простір подібними ресурсами.

Хоч питання втрат української армії наразі не є повністю відкритим, але станом на 22 серпня за повідомленнями Залужного загинуло 9 тисяч українських захисників. Хоч це число й не є точним, але подібні дані наводять й інші джерела. Так Зеленський в інтерв’ю The Wall Street Journal повідомив, що станом на липень українські втрати складають близько 30 осіб убитими на день, хоча в травні-червні ця чисельність складала 100-200 осіб. Тобто про втрати в 100 тисяч не йдеться. 

Раніше окупанти вже поширювали таку ІПСО націлену деморалізувати Сили оборони України, про що також писав Центр протидії дезінформації при РНБО. Варто ще раз підтвердити факт того, що подібні оголошення на пропагандистському радіо є нічим іншим, як російською брехнею.

У Харкові видають повістки для того, щоб приховати факт втрати архіву військкомату

Фейк. Як пише телеграм-канал “Харьков Z” в лютому українська влада знищила всі військові архіви через те, що не планували утримати оборону Харкова. Саме тому наразі військкомати намагаються приховати ці “втрати” та масово видають повістки населенню.

Основним наративом в цій новині є саме ствердження, що влада приховано готувалась до захоплення Харкова, а тепер знову таки, намагається приховати цей факт. Але ця інформація не відповідає дійсності та частково є маніпулятивною.

Немає жодних підстав вважати, що дійсно в Харкові відбулося безпідставне знищення архівів, оскільки порядок дій відносно матеріальних носіїв військової інформації визначається згідно з Постановою Кабміну від 4 жовтня 2017 року № 750, якої немає у вільному доступі. Проте, згідно з Наказом Міністерства Юстиції “Про затвердження Порядку забезпечення евакуації, зберігання та знищення документів в умовах особливого періоду” одним з законних методів забезпечення конфіденційності документів є саме знищення. Відповідно пункту 2.3 даного Наказу документи з питань особового складу підлягають евакуації. Проте, у випадку неможливості вивезти ці дані до безпечного місця згідно з пунктом 2.7 їх варто знищити. Тому варто зазначити, що дані в російській пропаганді не відповідають дійсності – дії з забезпечення конфіденційності архівів є законними та юридично обґрунтовані й потреби їх приховувати немає.  

Проте, оскільки немає жодних підстав вважати, що списки особового складу було саме знищено, а не евакуйовано варто спростувати й причетність цієї події до видачі повісток. Міністр Оборони Олексій Рєзніков повідомив про те, чому відбуваються ці видачі:

“Коли вручається повістка, мова йде не про мобілізацію. Деякі люди вимушено переїхали, змінили місце перебування і не стали на облік. Тому вручення повісток чоловікам призовного віку означає, що вони мають прийти в місцевий орган центру комплектації і перевірити – він на обліку, в резерві? Тому що не всі стали на облік. Ось ці вручення – це в першу чергу наведення ладу.”

Ще у 2017 році до масової внутрішньої міграції населення тодішній перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов повідомив, що більше ніж 30% українців проживають не за місцем реєстрації. Враховуючи, що станом на 1 січня 2022 року за даними Мінфіну чисельність населення в Харкові була понад 1,4 млн осіб, кількість осіб, які не мали Харківської прописки теж може бути досить великою. 

Тому про жодну “зраду” та спроби приховати втрату архіву в Харкові наразі не йдеться. Ця інформація є черговою спробою просунути наратив про проблеми з мобілізацією в Україні.

Селище Козача Лопань не планують підключати до комунальних послуг

Фейк. Про це пишуть пропагандистські телеграм-канали. Так за їх словами це пов’язано тим, що влада передбачає захоплення росіянами цього населеного пункту. Проте, жодного підтвердження даній інформації не було надано.

Навпаки, наразі ми знайшли підтвердження активного ведення відновлювальних робіт. 

В’ячеслав Задоренко, Дергачівський голова міської військової адміністрації повідомив про те, що процеси відновлення електро та газопостачання тривають. А доти громаду забезпечують печами, буржуйками та пропонують евакуацію.

Дійсно, так в мережі ми знайшли підтвердження видачу БО “Зоряна Україна” мешканцям Козачої Лопані генераторів та буржуйок.

24 жовтня Задоренко повідомив детальний план відновлення критичної інфраструктури в громаді. А вже 31 жовтня про підключення до електрики 80% селища. Окрім цього, 7 листопада на телеканалі 1+1 вийшов сюжет про підготовку Дергачівщини до холодів. Так в громаді вже відновлено одну з котелень, а мешканців намагаються забезпечити дровами. При цьому В’ячеслав Задоренко повідомив, що найскладніша ситуація зараз в населених пунктах Прудянка, Цупівка, Токарівка, Великі та Малі Проходи. Проте й там влада намагається максимально допомогти населенню.

Тому наразі немає жодних підстав вважати правдивою надану пропагандистами інформацію. Натомість такий тяжкий процес відновлення деокупованих територій є саме наслідком російської збройної агресії. Тому ми закликаємо не йти на поводу російських наративів та довіряти лише перевіреній інформації.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.