Харківська деза 16.12 – 22.12

Фактчек Редакція - 23 Грудня 2022 | 14:20

Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Харків’ян готують до польської окупації

Фейк. 18 грудня пропагандистський тг-канал поширив допис з фото, де припускається, що Харків ймовірно готується до польської окупації. 

Такого висновку фейкороби дійшли через те, що за їхньою інформацією у місті розмістили портрети двох літніх жінок, які в’яжуть спільний шарф, що символізує об’єднання, а отже є доказом підготовки населення до окупації Харкова Польщею.

Насправді ж 16 грудня у напівзруйнованому внаслідок російської агресії бізнес-центрі Харкова, встановили картину польського художника Матіаса Фогеля. Про це повідомляє Посольство України в Польщі на своїй Facebook сторінці.

На картинах Фогеля зображені літні жінки, які в’яжуть шарф у кольорах українського та польського прапорів, що поєднується в один. Робота символізує міцний зв’язок та солідарність між двома країнами, говорять організатори. Ідея проєкту належить польському фонду «UA Future» і безпосередньо Матіасу Фогелю.

Тому варто ще раз підтвердити той факт, що інформація про польську окупацію є брехливою. Раніше пропагандисти вже неодноразово поширювали фейки про прагнення Польщі захопити Україну. Проте насправді ці публікації є лише черговими спробами фейкоробів дискредитувати підтримку Польщею українського народу.

Військові в Харківській області продають крадені авто з деокупованих територій

Фейк. Проросійський телеграм-канал «Первый Харьковский» опублікував чергову багатосюжетну історію про звірства української армії на деокупованих територіях.

Цього разу за повідомленням фейкоробів, в одному з українських ЗМІ підтвердили факт мародерства нацгвардійців: у статті повідомили про те, що нічному патрулю Харкова іноді вдається спіймати крадіїв автівок з деокупованих територій. При цьому увагу закцентовано на тому, що правопорушення здійснюють нібито військовослужбовці української армії.

За доказ, пропагандисти надають два скриншоти: на першому оголошення про продаж автівки у Краснокутську, а на другому інформація про реєстрацію автомобіля саме з таким номером в селищі Червона Хвиля, що нещодавно було звільнене від російської окупації.

За словами фейкоробів оголошення про продаж у Краснокутську автівки з Червоної Хвилі є нібито доказом «численних правопорушень» українських військових на деокупованих територіях.

Проте, насправді ця інформація є брехливою.

Насамперед ми переглянули публікацію українських ЗМІ про нічний патруль Харкова. Так, у своєму сюжеті ТСН, розповідають про існування певних пересувних блокпостів на Харківщині та у самому місті Харків, задля контролю руху під час комендантської години.

«Під час перевірок гвардійці виявляють десятки випадків пересування на викрадених автівках з деокупованих територій. Порушників на місці вже затримують патрульні поліцейські, нерідко натрапляли на місцевих колаборантів. Шістдесят осіб були затримані за держзраду», – йдеться у матеріалі ТСН.

Також потрібно звернути увагу, що автомобіль з номером, що вказано на скриншоті з допису фейкоробів дійсно зареєстрований у селищі Червона Хвиля.

Тому ми додатково перевірили інформацію про цю автівку за номером. З’ясувалось, що вона не знаходиться у розшуку та жодного повідомлення про її крадіжку не було. Окрім того, власник з Червоної Хвилі придбав його задовго до початку повномасштабного вторгнення. Також точно не відомо чи взагалі знаходилося ця автівка на тимчасово окупованій території.

Також ми знайшли оголошення продавця, на якого посилаються у дописі. Ймовірно цей чоловік займається перепродажем авто, оскільки машини з його публікацій мають різні місця реєстрації з декількох регіонів країни. Жодна не знаходиться у розшуку. Проте, саме наданого фейкоробами оголошення наразі немає на сайті. Тому ми не можемо стверджувати, чи існувало таке оголошення взагалі.

Тому варто ще раз підтвердити, що надана пропагандистами інформація не має жодного логічного зв’язку та не підтверджує факт крадіжки військовими автомобіля з деокупованих територій. Такі вигадки потрібні фейкоробам для того, аби поширювати інформацію про безчинства української армії.

Через нестачу зброї ЗСУ воюють за допомогою отрути від гризунів

Фейк.Так за даними фейкоробів українська армія використовує щурячу отруту для «начинки» артилерійських снарядів. Нібито при потраплянні цієї речовини в кров людини, внаслідок поранення уламком боєприпасу, врятували людину може лише термінове переливання крові. Це, за думкою пропагандистів, також пояснює вигадану ними нестачу донорської крові в Харкові.

 «Адже випадки, коли в крові солдатів знаходили схожу речовину, зафіксовані на всіх фронтах, а значить застосування ЗСУ щурячої отрути, як хімзброї стало повсюдним», – повідомляється у дописі

За доказ фейкороби поширюють фото на якому чоловік тримає пробірку з кульками синього кольору. Проте, насправді ця інформація є неправдивою та, навіть, абсурдною.

Насправді на фото зображено льодяники для освіження подиху Cool Caps від компанії PaperMints. Популярними вони стали через їх властивості, а також через привабливий дизайн у вигляді пробірки.

Варто ще раз підтвердити той факт, що надана фейкоробами інформація не має нічого спільного з реальністю, як і льодяники з отрутою для щурів.

СБУ затримує агентів ЗСУ в Харківській області

Фейк. За даними фейкоробів у Харківській області Служба безпеки України затримала чоловіка, який жив під російською окупацією у Куп’янську та допомагав ЗСУ наводити артилерію на позиції росіян. Чоловік нібито повідомив, що працював на українську армію, проте це все одно не зупинило СБУ та затриманий «попав під роздачу».

На думку пропагандистів це підтверджує факт безпідставних затримань у Харківській області.

Проте насправді ця інформація є брехливою.

Ми перевірили надане фейкоробами фото. Воно не має нічого спільного ні з СБУ, ні з ЗСУ. 20 грудня Поліція Харківської області повідомила про викриття чоловіка, який ошукав пенсіонерів на суму 55 тисяч гривень.

За даними правоохоронних органів зловмисник укладав договори з мешканцями Салтівського району з приводу встановлення нових вікон. Від його діянь постраждало 9 осіб. Зараз його підозрюють у вчинення злочину за частиною 2 статті 190 Кримінального кодексу України (шахрайство).

Тому надана пропагандистами інформація не має нічого спільного з реальністю. Це чоловік не є ні агентом ЗСУ, ні затриманим СБУ. Закликаємо вас довіряти лише перевіреній інформації та стежити за офіційними джерелами.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.