Найактуальніші харківські фейки початку березня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Брехня від української пропаганди про зруйнований дитячий садок

Фейк. Цього разу пропагандистський Telegram-канал повідомив, що знайшов помилку в «українській ІПСО». За вигадками фейкоробів, користувач Twitter звернув увагу на темношкірого чоловіка на світлині допису про зруйнований дитячий садок. Це нібито підтверджує, що фото було зроблене не в Україні.

Ми перевірили інформацію й з’ясували, що це — фейк.

Цей дитячий садок дійсно знаходиться в Україні, а саме: в селі Черкаські Тишки Харківської області. Заклад “Montestory” до початку повномасштабного вторгнення був популярним простором для розвитку дітей за системою Марії Монтессорі. 

5 лютого журналістка Анна Гін розповіла про наслідки російської окупації для дитячого садка. Він повністю зруйнований.

Світлину, яку фейкороби вважають фальшивою, Анна опублікувала на своїй сторінці.

Відповідне фото ми знайшли й на сайті закладу, де його оприлюднили ще 8 червня 2019 року.

Також на сторінці дитсадка ми знайшли фото вихователя, в існування якого відмовляються вірити фейкороби.

Звертаємо увагу: в Україні рівність прав та свобод незалежно від раси гарантується Конституцією України.

Повістки через «Дію» у Харківській області

Фейк. Telegram-канал «Украина.ру» поділився новиною про те, що у Харківській області реєстр мобілізації прив’яжуть до застосунку «Дія».

Це дозволить проводити «злочинну» мобілізацію в електронному вигляді, — йдеться у пості «Украина.ру».

Щобільше, аби уникнути мобілізації, варто лише не встановлювати додаток «Дія», повідомляють в дописі «Украина.ру».

Ця інформація є брехнею.

Раніше, у травні 2022 року, мережею вже поширювались новини про видачу повісток через «Дію». Тоді Gwara Media спростували цей фейк.

Цього разу новина з’явилась 12 березня без посилання на першоджерело та будь-якого обґрунтування.

Фейкороби спекулювали нормами, прописаними у постанові Кабміну від 30 грудня 2022 року «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів». У ній йдеться про те, що військовозобов’язаний може не ходити фізично до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки при зміні місця реєстрації, а провести цю процедуру у цифровому форматі. Також вказано, що дані з «Дії» варто вважати такими, що можуть підтвердити місце військового обліку особи, зокрема й для роботодавців, які наразі не можуть прийняти на роботу людину без даних з військового обліку.

Та звертаємо увагу: в постанові не зазначена можливість надіслати повістку в «Дії».

Цю інформацію ще 27 січня 2023 року спростував керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифри Мстислав Банік в інтерв’ю виданню “The Village”:

«Постанова Кабміну, яка викликала такий розголос, насправді просто врегулювала питання деяких актів, які хаотично ухвалювали після 2014 року, і ми продовжуємо упорядковувати ці питання. Тому військовий квиток з’явиться в «Дії» рано чи пізно, але не можу сказати, що ми зараз над цим працюємо. Що стосується повісток, то їх у «Дії» не буде», — наголосив він.

Немає жодного підтвердження тому, що для Харківської області запроваджується особливий метод ведення обліку військових чи правила вручення повісток.

Пізніше про можливість отримання повісток через «Дію» повідомив військовий комісар Харківського обласного територіального центру комплектування. Полковник Володимир Арап зробив власне припущення щодо цієї інформації.

«База набирається. У скорому майбутньому всі наші військовозобов’язані будуть в цьому реєстрі, його підв’яжуть до “Дії”. Люди зможуть навіть отримувати повістки через “Дію”, і виклики до РТЦК будуть здійснюватися вже в електронному вигляді. До цього все йде», — повідомив Арап.

10 березня Мстислав Банік ще раз спростував цю інформацію у відповідь на запит видання NV.

«У “Дії” повісток не буде. Щодо військового обліку — дані про військовозобов’язаних знаходяться у реєстрі Оберіг, який належить Міноборони. До “Дії” цей реєстр не має жодного відношення, тому що “Дія” — це не реєстр», — сказав керівник із розвитку електронних послуг у Мінцифри. 

Невчасна гуманітарна допомога у Циркунах

Маніпуляція. 11 березня в рамках допомоги від благодійного фонду “Green Chernobyl” мешканці Циркунів отримали буржуйки. Фейкороби використали новину для маніпуляції: повідомили, що така видача є безглуздою, оскільки погода наразі тепла. 

Такі маніпуляції націлені на дискредитацію України.

Зауважимо, що в селі пошкодження внаслідок російського вторгнення складають до 80%. Наразі в громаді досі складна ситуація з електропостачанням, тому Циркуни дійсно потребують допомоги.

Крім того, індивідуальні печі для твердого палива — це не лише джерело тепла, а й засіб для підігріву їжі та води.

Проте й інформація про те, що наразі немає потреби обігрівати оселю, є маніпуляцією.

На самому скриншоті, який фейкороби надають за доказ правдивості власних слів, помітно, що у Циркунах вночі температура опуститься до 0°C.

Також ми перевірили інформацію з іншої метеорологічної служби, за даними якої прохолодна погода у Циркунах зберігатиметься до кінця квітня.

Зауважимо, що прогноз не може бути вагомим доказом змін погоди.

Натомість в ефірі єдиного телемарафону голова правління НАК Нафтогаз України Олексій Чернишов повідомив, що в Україні опалювальний сезон, ймовірно, триватиме до початку квітня. Але якщо погода буде холодною, то теплопостачання можуть продовжити.

Що цікаво, наступного дня після появи маніпуляційної новини пропагандисти звітували про доставку гуманітарного вантажу до Лисичанська, зокрема й буржуйок.

Секретна лінія метро в Харкові з тілом Леніна

Фейк. До нашого боту «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити відео про існування секретної лінії метро в Харкові. Відео розмістили на платформі Tik-Tok, де його переглянули понад 130 тисяч разів.

Запис триває 5 хвилин й у форматі наукового сюжету висвітлює тему існування секретної лінії метро в Харкові. Йдеться про те, що на деяких станціях харківського метрополітену є верхні та нижні поверхи. На одному з них було знайдено справжній саркофаг з тілом Леніна. А також серед знахідок — статуї працівників пролетаріату.

Відео було опубліковане у профілі 3 березня 2023 року та назбирало близько 600 коментарів, частина з яких свідчила, що користувачі вважають інформацію правдивою.

Тому ми перевірили новину й з’ясували, що це — черговий фейк.

Нам вдалось знайти відео в YouTube, де його опублікували майже 13 років тому.

Ми виокремили декілька основних тез, про які йдеться у відео, та знайшли спростування.

Ексначальник електродепо «Салтівське» Дмитро Лозовий ще у 2010 році спростував інформацію про 5 поверхів на станції метро «Майдан Конституції» (колишня «Радянська»). Він повідомив, що, окрім відкритого для пасажирів павільйону, в метро є службові приміщення. Проте розміщені вони горизонтально.

Також Лозовий спростовує факт зацікавленості Гітлером харківською підземкою. Він розповів, що, за словами деяких дигерів — представників субкультури, які цікавляться вивченням підземних сховищ та тунелів — в переході між станціями «Спортивна» та «Завод імені Малишева» дійсно можуть бути підземні тунелі. Але в часи Другої світової війни харківського метро не існувало. Його будівництво розпочали у 1968 році. Лозовий повідомив, що під час прокладання метрополітену на цій території жодні підземні споруди не заважали будівництву.

Також у статті наведені спростування ще декількох міфів про метро у Харкові, зокрема про наявність щурів-мутантів та існування багатоповерхівок з підвалами, що ведуть в метро.

Також хочемо звернути увагу на деякі слова з відео.

Чоловік, що на відео представився як вчений Ігор Кедровський, повідомляє: на одному з секретних приміщень було знайдено фігуру, ймовірно скульптуру «Робітники у скорботі», яка у висоту сягає 36 метрів.

Найглибша станція харківської підземки «Пушкінська» сягає 35 метрів. Тому інформація про те, що в метро знаходиться статуя заввишки 36 метрів — це брехня. До того ж чоловіки на відео повідомили: наразі вдається дослідити лише ті «поверхи», що знаходяться над самим тунелем. За їхніми словами, нижні поверхи засипало обвалом. Це вкотре вказує на неможливість існування 36-метрової статуї в харківському метро.

Дані про поховання Леніна у Харкові також є бездоказовими. На відео чоловік на ім’я Олександр Мічурінов, що нібито є генетиком, повідомив, що їм вдалось провести тест ДНК останків Леніна. Проте які саме дані «вчені» брали для порівняння з ймовірним тілом Леніна, невідомо. Жодних інших доказів правдивості цієї новини також немає.

Відео було опубліковане 1 квітня 2010 року. Тому деякі харків’яни припускають, що це жарт до Дня Сміху.

Відео справді має всі ознаки псевдонаукового дослідження: докази відсутні, «експерти» представлені як великі науковці, проте про їхню діяльність нічого не відомо. Наприклад, Ігор Кедровський, згідно з відео, є особливо уповноваженим, проте ким та в якій галузі — невідомо.

Закликаємо вас завжди перевіряти інформацію та довіряти лише підтвердженим даним.