Останні фейки про європейські країни, поширені через харківські пропагандистські канали, у дайджесті фактчекерів боту ПЕРЕВІРКА.

Евакуація дітей з Вовчанська на Харківщині для усиновлювачів з Європи

Маніпуляція. 17 липня очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив про обов’язкову евакуацію дітей з деяких населених пунктів Вовчанської громади. За словами Синєгубова, загроза обстрілів цих територій з артилерії, авіації, мінометів зберігається цілодобово. Проте фейкороби мають свою версію цих подій.

У Telegram-каналі «Первый Харьковский» повідомили про евакуацію дітей з Вовчанська для подальшого усиновлення в Європі.

При цьому, згідно з повідомленням, йдеться саме про відлучення дітей від батьків.

«Більшість сімей не хочуть віддавати своїх дітей, адже чудово розуміють, що під виглядом евакуації дітей вивозять за кордон: на Заході великий попит на усиновлення слов’янських дітей», — йдеться в дописі. 

Також фейкороби наголошують, що керує цим процесом очільник ХОВА Синєгубов.

Ми перевірили інформацію й з’ясували, що це — маніпуляція.

Згідно з чинним українським законодавством, процес примусової евакуації дітей не передбачає їх відлучення від батьків або усиновлення іншими сім’ями.

Так у Постанові Кабміну від 7 березня 2023 року №209 зазначено, що примусова евакуація дітей з окремого населеного пункту в місцевості, де ведуться бойові дії, відбувається виключно у присутності законного представника дитини.

Детальніше — у нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

У Харкові переслідують людей, що слухають російську музику

Маніпуляція. «Русофобія в Україні» є ключовим наративом пропаганди у спробах виправдати повномасштабне вторгнення окупантів на територію держави. Його підтримують, аби показати світовій спільноті нібито радикальні погляди та відсутність толерантності в українському суспільстві. Такий тренд був і до масштабного вторгнення, проте нині росіяни знаходять «докази» своєї теорії майже в усьому, а коли «доказів» не вистачає, створюють їх власними силами. Так цього разу фейкороби повідомляють про переслідування українців, які слухають музику російських виконавців. Що ж відбулося насправді — з’ясовували фактчекери Gwara Media.

У Telegram-каналах «Украина.ру» та «Open Ukraine| Открытая Украина» поширили новину про упереджене ставлення «бандерівця» до малолітніх хлопців, які слухають російську музику. 

«Харків. Бандерівець причепився до малоліток, які слухають майже винятково російську музику», — дописують Telegram-канали.

Також у новині акцентують на тому, що ведеться така діяльність за вказівки США.

«Нацисти готуються випалювати все російське гартованим залізом. Американці задоволені», — йдеться у дописі.

Ми детально дослідили інформацію й з’ясували, що це — маніпуляція. Деталі читайте у нашому матеріалі.

Продаж церковних реліквій з Києво-Печерської лаври у Франції

Фейк. У пропагандистському Telegram-каналі «Укропский фреш» поширили новину про продаж церковного майна Києво-Печерської Лаври на аукціоні у Франції. 

У публікації повідомляють, що вивозить ці пам’ятки з України для продажу в Європі саме Міністерство культури.

Також зауважують: ознайомитись з інформацією про продаж можна на офіційному сайті аукціону.

Ми дослідили інформацію та з’ясували що це — фейк.

Насамперед ми перевірили інформацію з офіційного сайту аукціонного дому “Osenat”, назву якого зазначають фейкороби.

Логотип на фото дійсно належить цій компанії. На сторінці анонсів ми знайшли інформацію, що аукціонний дім дійсно планує проводити захід 1 жовтня о 14:00. Проте присвячений він продажу вінтажних меблів.

Також зазначимо: серед анонсів немає таких, що стосувались продажу саме церковної атрибутики чи товарів релігійної тематики.

Фактчекери видання StopFake звернулись до представників аукціонного дому з проханням прокоментувати цю інформацію. 

«У відповіді на запит представник Дому зазначив, що вся поширювана інформація про аукціон є неправдивою і наклепницькою, бо насправді такий захід не планувався і проводиться не буде», — дописує StopFake.

Ці факти підтверджують, що інформація про продаж церковного майна Києво-Печерської Лаври на аукціоні у Франції — фейк.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Німецька політична партія опублікувала агітаційний ролик проти допомоги Україні

Маніпуляція. В харківських пропагандистських Telegram-каналах поширили новину про те, що політична партія «Альтернатива для Німеччини» опублікувала соціальну рекламу, в який висміяла допомогу Україні.

На відео показано, як військові забирають меблі, прикраси, кошти та інші побутові речі з будинку звичайних мешканців Німеччини. Після цього в будинку залишається лише портрет Володимира Зеленського, який вшановують словами «Хайль Зеленський!». Повідомляється, що події відбуваються саме в 2023 році.  Закінчується сюжет лозунгом: «Ваш дім в НАТО? Чекайте НАТО в вашому домі». В кінці ролика надано інформацію про те, що на допомогу Україні країна витратила вже понад 22 мільярдів євро. 

Поширювалась ця інформація в каналах «На самом деле в Харькове», «Первый Харьковский» та «Харьков Z Вещает».

За словами фейкоробів, цим роликом партія «Альтернатива для Німеччини» має на меті зобразити вплив підтримки України на мешканців своєї країни.

«Наочно для німців, якщо поки що не зрозуміли — що відбувається особисто з ними, коли їхня влада підтримує Україну», – дописує «Первый Харьковский».

Ми перевірили цю інформацію й з’ясували, що це маніпуляція.

Насамперед ми перевірили офіційні ресурси партії «Альтернатива для Німеччини» з метою пошуку даних про подібну інформаційну кампанію. На сайті партії немає жодної згадки про опублікований ролик. Його не публікували й в соціальних мережах організації, таких як: Instagram, Facebook чи Twitter.

На сторінці в YouTube  партія «Альтернатива для Німеччина» відео про військових НАТО також не поширювала. Проте нам вдалось з’ясувати, що стиль ведення соціальних мереж партією є впізнаваним — у публікаціях використовують однакові кольори, пропорції та інші елементи.

Ми порівняли шрифт з двох агітаційних роликів «Альтернативи для Німеччини» з тим, який поширюють пропагандисти. 

З’ясувалось, що написання тексту в ролику про НАТО та Зеленського суттєво відрізняється від звичного для партії стилю.

Тому жодних підстав вважати, що авторство відео належить німецькій політичній партії, немає.

Журналіст видання Радіо Свобода Марк Крутов в своєму Twitter опублікував інформацію про те, що актори, які знялись у ролику, насправді є росіянами. За словами Крутова, чоловік на відео — актор Валентин Воробйов, дружину грає Юлія Конюхова, керівницю військових – Юлія Мандрико, а одного з солдат зображує актор Ігор Алєксєєв.

Ми перевірили цю інформацію, щоб переконатись в її правдивості.

Так на сторінці акторського агентства «Жар-птиця» нам вдалось знайти інформація, яка підтверджує, що Воробйов є російським актором.

Юлія Конюхова, яка виконувала роль дружини на відео, також є російською акторкою. Її портфоліо розміщене на сторінці агентства «КіноЛіфт».

Згідно з даними агентства, у 2023 році Конюхова грала в щонайменше чотирьох російських серіалах.

На сторінці «КіноЛіфта» нам також вдалось знайти «керівницю військових» – Юлію Мандрико.

Російська акторка Юлія Мадрико також має в портфоліо зйомки в серіалі в 2023 році.

Так званий солдат з ролику, Ігор Алєксєєв — теж актор, що активно знімається в російських проєктах.

Отже, актори з пропагандистського ролика дійсно є росіянами. Жодних підстав вважати, що на момент зйомки ролику вони не вели свою діяльність в Росії, немає.

Українські військовослужбовці навмисно затримують автівки цивільних

Маніпуляція. Аби зменшити безпрецедентний рівень підтримки України у світі, Росія веде потужну пропагандистську роботу. Деякі наративи ми зустрічаємо в нашій роботі майже щодня. Серед них намагання показати «в Україні безлад», зокрема про те, що військовослужбовці Сил оборони України нібито чинять беззаконня. Цього разу ми отримали запит щодо перевірки відео, де військовослужбовців вкотре звинувачували у діях, які нібито нічим не мотивовані й не мають законодавчого обґрунтування.

22 липня 2023 року в Telegram-каналі «Первый Харьковский» з’явилося відео, на якому люди у військовому камуфляжі розмовляють з чоловіком в автівці. До самого відео додають наступний текст, що нібито пояснює ситуацію: 

«У передмісті Дніпропетровська було зупинено з незрозумілих причин машину, що після перевірки документів затримали на дорозі на понад дві години.

Люди їхали на ділову зустріч, але “бойовикам-зсушникам дуже хотілося подивитись їхні гаджети. За законом робити це не можна, пасажири автівки виявилися юридично обізнаними та, ймовірно, мали зв’язки.

Проте людей не відпускали, ймовірно, вимагаючи винагороду за проїзд через блокпост».

Що сталося насправді — читайте у нашому матеріалі.

Читайте ще:

  • Аналітика. Хвилі дезінформації зими — весни 2023 року: аналіз від Ґвара Медіа;
  • Маніпуляція. У Харкові переслідують людей, що слухають російську музику
  • Дайджест. Харківська деза червня

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!