Харківська деза 21.10 – 27.10

Фактчек Редакція - 29 Жовтня 2022 | 13:07

Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

ЗСУ у Вовчанську готує обстріли-провокації за участі дітей

Фейк. Про це пишуть в проросійських телеграм-каналах. Так повідомляється, що українська армія планує обстріляти мешканців, які 24 жовтня прийдуть за гуманітарною допомогою, для того, щоб потім звинуватити в цьому Росію. Ця інформація базується на тому, що раніше в одному з локальних чатів поширили інформацію про видачу допомоги благодійним фондом “Мирне небо Харкова”. При цьому благодійний фонд ніби то закликає обов’язково брати з собою до пункту видачі дітей. Саме через це в проросійських каналах застерігають від українських провокацій. Пізніше Міністерство оборони Російської Федерації повідомило, що саме іноземні найманці в Україні планують здійснити ці обстріли.

 

Звертаємо вашу увагу, раніше окупанти вже поширювали інформацію про “провокації України” для того, щоб виправдати власні злочини. Так було, зокрема, зі звірствами в Бучі та обстрілом вокзалу в Краматорську. А фейк про плани України обстріляти церкви на Великдень спростували у Центрі протидії дезінформації при РНБО.

Насамперед ми знайшли сторінку благодійного фонду та перевірили умови отримання гуманітарки. Так в телеграм-каналі фонду повідомляється, що отримати допомогу на дитину можна дорослому за наявності оригіналів документів дитини. Також варто відзначити, що ми не знайшли підтвердження факту видачі допомоги 24 жовтня у Вовчанську. Тому питання правдивості повідомлення та чи дійсно його поширили саме представники благодійного фонду є невідомим.

Про жертв серед цивільного населення у Вовчанську за 24 жовтня не повідомлялося. Тому це підтверджує, що дана дезінформація є ще однією спробою Росії виправдати свої дії на території України. Ми закликаємо вас залишатися в безпеці та довіряти лише тій інформації, що надходить з офіційних джерел. Це стосується також й повідомлень про видачу допомоги: переконайтесь, що джерело надходження такої інформації дійсно надійне.

Київські бандити спеціально занурюють Харків в пітьму

Фейк. Про це пише один з проросійських ресурсів з посиланням на клікбейт-оголошення з харківського телеграм-каналу. Оскільки жодних обґрунтованих доказів до даної новини каналом “Харьковская народная республика” не надається, варто вважати цей допис новиною для підтримки наративу стосовно того, що у відключеннях світла винні не обстріли росіян, а злочинні дії української влади.

Ця інформація не відповідає дійсності.

В період з 10 по 20 жовтня було завдано шкоди понад 400 об’єктам у 16 регіонах нашої країни, серед яких десятки енергетичних об’єктів, про що повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Тому з метою врегулювання напруги та відновлення енергомережі українців просять зменшити навантаження на систему та помірно використовувати електрику. 

Пропагандисти поширюють новини про те, що ніби то влада не відключає електрику в центральних та західних регіонах країни, а спеціально знущається зі Сходу. Проте ця інформація також не має під собою підстав. Так відключення насамперед залежать від руйнування енергетичної інфраструктури. Перше масове відключення сталось ввечері 11 вересня, коли Росія обстріляла ТЕЦ-5 у Харківській області. Відповідно, проблеми зі світлом були в Харківській, Сумській, Полтавській, Дніпропетровській та частково Донецькій областях. Але коли 11 жовтня окупанти обстріляли енергетичний об’єкт у Львові, відключення були в західних областях України, про що пише Суспільне. А 24 жовтня КМДА повідомили про відключення світла у Києві згідно з розпорядженням НЕК “Укренерго”. Тому варто підсумувати, що питання вимкнення електрики залежить саме від стану енергомережі та стосуються всіх регіонів.

Таким чином на “занурення Харкова в пітьму”  справа рук зовсім не українських чиновників, а російських окупантів, що безжально його обстрілюють всі 8 місяців повномасштабного вторгнення. Так 10 жовтня Ігор Терехов знову повідомив про руйнування на енергетичному об’єкті у Харкові.

Росія більше турбується про переселенців, ніж Київський режим про тих, хто залишився в Харківській області

Маніпуляція. Таку інформацію поширюють проросійськими телеграм-каналами. В повідомленні вказано наступне: “Якщо перевести турботу про людей на гроші, то про харківських переселенців (ред. – у Росії) турбуються майже в 5 разів більше, ніж про мешканців Харківської області, які залишились жити за законами Київського часу”. Як доказ пропагандисти надають два скриншота з новин, які пишуть про виплати для мешканців Харківщини від РФ та від України.

Дійсно, якщо порівняти за офіційним курсом МІНФІНУ станом на 26 жовтня 10 000 російських рублів це 5 893,60 гривень. Оскільки такий валютний обмін зараз не проводиться між країнами, ми не можемо підтвердити об’єктивність такого порівняння. Прожитковий мінімум в Україні у 2022 році це 2508 грн, а у Росії 11 950 рублів. Таким чином, якщо спиратись на новину з проросійських медіа, Росія виплатила біженцям 84% від прожиткового мінімуму, а Україна 48%. Насамперед ми звертаємо вашу увагу, що ці цифри відрізняються менше ніж вдвічі, що вже є невідповідністю з наданою новиною.

Але важливо звернути увагу, що це не єдина допомога від держави мешканцям деокупованих територій, а лише одна з них. У рамках цього проєкту за підтримки Товариства Червоного Хреста мешканці деокупованих міст можуть отримати виплату у розмірі 1200 грн. Паралельно з цим для цієї категорії населення відбувається виплата у розмірі 2200 грн на місяць протягом 3 місяців від Міжнародної організації з міграції. Таким чином мешканці деокупованих лише в рамках нещодавно узгоджених Мінсоцполітики виплат можуть отримати 136% від прожиткового мінімуму на місяць. Також мешканці Харківщини наразі заповнюють заявки на отримання допомоги від ООН, за умовами якої можна отримати 6660 грн за 3 місяці одним платежем на кожного члена сім’ї. Хоча й це не вичерпує допомоги постраждалим від російської окупації. Так на інформаційній платформі ЄДопомога в українців є можливість отримати допомогу від 6 організацій. 

Тобто в цьому випадку ці всі суми є невеликими через те, що джерела фінансування є різними. Взявши до уваги лише одну з виплат пропагандисти змогли маніпулювати цифрами. Але це жодним чином не свідчить про меншу турботу нашої держави про своїх мешканців. Україна намагається всіма можливими способами компенсувати завдані окупантами збитки. Так для тих, чиє житло постраждало внаслідок російської агресії є можливість подати заявку на компенсацію його вартості. Також було створено платформу ВзаємоДія для швидкого пошуку інформації під час війни за різними темами, зокрема з питань гуманітарної допомоги чи евакуації. Тому варто ще раз підтвердити маніпулятивність поширеного пропагандистами інфоприводу.

Нова обкладинка німецького журналу з “нескінченним апетитом” Зеленського

Фейк. Про це пишуть російські пропагандисти, зокрема в харківських локальних каналах. В дописах йдеться про обкладинку сатиричного журналу “Tinanic”, на якій ніби то зображено карикатуру Володимира Зеленського з підписом “Нескінченний апетит”, який поглинає багато коштів, техніку.

Проте, дана обкладинка є фейковою. 

Ми перевірили офіційний сайт цього видавництва. З’ясувалось, що випуски цього журналу виходять раз на місяць. На фейковій обкладинці вказано, що це саме жовтневий номер. Справжній випуск за жовтень є зовсім іншим та переглянути його можна за посиланням. При цьому він вийшов під номером 10, що є відповідністю до порядкового номера цього місяця. А фейкову обкладинку пропагандисти підписали номером 11. Хоча насправді випуск №11 вийде лише в листопаді. 

Серед архіву всіх випусків ми не знайшли жодного з зображенням Зеленського, хоча інші світові політики є часто присутні на обкладинках цього журналу.

Окрім цих спростувань, на обкладинці з проросійських каналів було знайдено ознаки фоторедагування.

Тому варто підсумувати, що ця новина є повністю фейковою. Така обкладинка існує лише в уяві російських пропагандистів. Ми ж закликаємо вас завжди перевірити інформацію та не споживати новини з російських ресурсів.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.