Аналізуючи кейси, які нам надсилають останнім часом, припускаємо, що у російських пропагандистів проблеми з фінансуванням. Адже задля виповнення плану з кількості дезінформації вони стали використовувати фейки вдруге. Так, друге «народження» отримали консерви з «гуманітарної допомоги» в торгових мережах України.

Що сталося?

Telegram-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» 22 серпня 2023 року поширив відео, що в одному з харківських магазинів мережі «АТБ» продають гуманітарну допомогу. Йдеться про м’ясні консерви, начебто призначені для безоплатної допомоги.

У відео також повідомляють: на консервах надрукований спеціальний код, який дає можливість перевірити, що це дійсно саме гуманітарна допомога.

Зазначимо, що в мережі новина поширювалась ще у 2022 році. Нам вдалось знайти аналогічний допис щонайменше в семи пропагандистських каналах, таких як «Информ-Полк имени Алексея Журавко», «Сводки ополчения Новороссии Z.O.V. (ДНР, ЛНР, Украина, Война)»,, «Первый Харьковский», «🏴‍☠️Бунтарь», «Украина новости», «СВОДКИ ОПОЛЧЕНИЯ» та «БелВПО».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми перевірили код на етикетці. За словами фейкоробів, саме він має підтвердити, що цей товар є гуманітарним. 

Виявилося, що насправді на банку нанесений ветеринарний номер виробництва. Код має підтвердити, що підприємство має сертифікат на переробку харчових продуктів.

Виробництво з таким ветеринарним номером знаходиться в місті Сварожин Республіки Польща.

Перше «життя» фейку

Нагадаємо, що 27 березня 2022 року Гендиректор «АТБ» Борис Марков на своїй сторінці у Facebook вказав, що продаж такого товару не має нічого спільного з продажем гуманітарної допомоги.

Він розповів, що через гостру потребу в харчових продуктах мережа магазинів додатково імпортувала товари з Польщі, країн Балтії, Туреччини, Чехії, Італії та інших.

«Ці додаткові товари ми імпортуємо та реалізуємо без відповідного маркування задля їх максимально швидкого постачання на полиці наших магазинів. Такий прискорений механізм сьогодні, в умовах воєнного стану, дозволяє чинне законодавство та регулює відповідна постанова Кабміну за №234 від 09.03.2022 р.», — дописує Марков.

У Постанові йдеться, що відсутність маркування державною мовою на консервах з відео не порушує законодавство України.

У документі вказано, що йдеться про товари, ввезені з 9 березня по 1 грудня 2022 року.

Згідно з даними дослідження VoxCheck, поширювати дезінформацію про продаж в АТБ гуманітарних консервів почали з березня 2022 року. 

Висновок: фейк

Читайте також

  • Маніпуляція. Куп’янське відділення Нової Пошти шукає спеціалістів для обліку поставок українській армії;
  • Маніпуляція. Спалах сифілісу у військових на Куп’янському напрямку;
  • Бракує доказів. З Харкова вивезли дві брудні бомби.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!