У дослідженні хвиль дезінформації зими 2022 – весни 2023 ми з’ясувати, що дискредитація української армії є одним з головних наративів пропаганди. Цього разу нам трапився допис про спалах сифілісу у військових на Куп’янському напрямку. Що ж сталося насправді — читайте в нашому аналізі.

Що сталося?

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» 16 серпня опублікував допис про поширення сифілісу серед військовослужбовців 67 ОМБр на Куп’янському напрямку. Так, за словами фейкоробів, волонтерка Зоя Харченко надіслала військовим медикаменти, зокрема й препарат Тетрациклін для лікування сифілісу. Це нібито має підтвердити факт поширення хвороби в бригаді.

«Є безліч припущень, як націоналісти з колишнього Правого сектору могли захворіти на таку підступну венеричну хворобу, але судячи з кількості ліків — хворих там багато. Враховуючи, що нещодавно було розкрито скандал із зараженням СНІДом тяжкопоранених військовослужбовців 72 ОМБр, причина може бути найбільш аморальною», — йдеться в дописі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Цього разу автори допису на каналі «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» задля створення новини про сифіліс використали реальний пост користувачки Facebook Зої Харченко.

Запит 67-ої ОМБр ДУК

Ми знайшли профіль Зої Харченко, яка 4 серпня розмістила допис про збір на ноутбук та ліки для 67-ої бригади.

«Кишкові антисептики. В польових умовах дуже багато проблем з травленням», — йдеться у дописі волонтерки.

13 серпня Зоя Харченко відзвітувала щодо збору, а вже 15 серпня розмістила в себе на сторінці фото доставленої допомоги.

Отже, як стверджує сама волонтерка, ліки були закуплені для того, аби боротися з проблемами травлення.

Тетрациклін

Ліки, про які йдеться у дописі на каналі «УКРОПСКИЙ ФРЕШ», дійсно є на фото — «Тетрацикліну гідрохлорид».

Це антибіотик широкого спектра дії, який застосовується при лікуванні бронхіту, пневмонії, гнійних інфекціях шкіри та інших хворобах.

Згідно з протоколом надання медичної допомоги хворим на сифіліс, затвердженого Наказом МОЗ №312 від 08.05.2009, основним лікарським засобом для лікування сифілісу є пеніцилін.

Тетрацикліни ж застосовуються лише за умови непереносності препаратів пеніцилінового ряду. Тому зазначимо, що ці ліки — не ключовий засіб для подолання хвороби.

Ця інформація підтверджується й у Наказі МОЗ №743 «Про затвердження Стандарту медичної допомоги «Сифіліс»» від 18.04.2023.

Так в пункті 3 розділу 3 Стандарту вказано, що у лікуванні сифілісу перевага надається препаратам пеніцилінової групи, які наведені у додатку 2 до цих Стандартів.

Тож, хоча тетрацикліни й використовуються як антибіотик резерву, немає жодного підтвердження закупівлі препарату саме для лікування сифілісу.

Наголошуємо, що препарат «Тетрацикліну гідрохлорид» в пакеті волонтерської допомоги сам по собі не є ознакою діагностування у військових 67 ОМБр сифілісу.

Сифіліс

Статистика захворювань на сифіліс в Україні за останні три роки знижується. Для прикладу, за даними Центру громадського здоров’я, в абсолютних цифрах інфікованих на сифіліс виявлено відносно небагато:

  • 1291 — у 2020 році;
  • 1278 — у 2021 році;акт
  • 1173 — за 11 місяців 2022 році.

Ми також не знайшли жодної згадки про спалах сифілісу влітку 2023 року в офіційних джерелах.

Тож, допис про сифіліс є черговим безпідставним припущенням російської пропаганди з метою дискредитації військовослужбовців ЗСУ.

А саме по собі придбання антибіотика широкого спектра дії не є ознакою спалаху захворювань, що лікується цим препаратом. До того ж немає жодного факту, який хоча б опосередковано підтверджував діагностування цього захворювання у військових на Куп’янському напрямку.

Висновок: маніпуляція

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник

Читати також

  • Шахрайство. Виплати від держави кожному українцю у розмірі 4 780 гривень;
  • Фейк. Петро Порошенко піариться «на передку»;
  • Бракує доказів. З Харкова вивезли дві брудні бомби.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!