Шахраї щодня вигадують схеми як нажитись на довірливих людях. У соціальних мережах з’являються дописи, що пропонують громадянам отримати грошову допомогу. Цього разу в коментарях до популярних дописів фактчекери помітили «державні виплати». Що насправді ховається за такими коментарями — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося? 

Коментарями в Facebook ширяться повідомлення, що кожен українець має право на виплати від держави у розмірі 4780 гривень. У самому коментарі зазначено: виплата доступна для всіх карток найбільших банків України. 

На сторінці коментатора є повний допис, де вказано, що гроші надані «Оон». Також є посилання на сайт Дії. 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Помилки

Перед тим, як перейти по лінку за «виплатами», звертаємо увагу на кількість помилок в оголошенні.

  • «ОбмежАна» замість «обмежена»;
  • Оон замість ООН;
  • «украї нцям» з пробілом перед літерою «н».

Відсутність логіки

Також звертаємо увагу на невідповідність допису і картинки, а саме:

Виплати від держави та українських банків на картинці перетворюються на виплати від ООН

До того ж 64 млн гривень, які нібито виділила ООН, вистачило б на 13 389 людей. Проте, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень, станом на 1 січня 2023 року чисельність населення України становила від 28 млн до 34 млн. 

64 000 000/4780 = 13 389

13 389/28 000 000 = 0,047%.

Тож, така сума ООН змогла б покрити тільки 0,047% населення України.

Посилання

При переході за посиланням бачимо сайт, на якому пропонують отримати кошти. Зауважимо, що сайт має подібний до сайту Дія вигляд.

Насправді це фішинговий [фішинг — один з різновидів шахрайства в інтернеті з метою отримання незаконного доступу до конфіденційних даних користувачів — ред.] сайт. Порівняємо URL-адреси шахрайської та оригінальної Дії. Збігів немає.

При виборі опції «отримати кошти» сайт пропонує обрати, на картку якого банку отримати гроші. Якщо користувач обере будь-який, окрім ПриватБанку, то йому запропонують надати номер телефону та картки, а також PIN-код, що є прямою ознакою шахрайства. 

Також зауважимо: якщо спробувати перейти на сторінки в Facebook, Instagram тощо, то сайт оновиться, але на інші сторінки користувача не перенесе. 

Продовжуючи тему функціонала: адреса, вказана в нижній частині сайту, є заблокованою та попереджає про загрозу. 

Якщо обрати «Приват», то користувача перенесе на ще один фішинговий сайт, який маскується під сторінку банку. Тут шахраї запропонують не тільки отримати фінансову допомогу, а й поповнити мобільний рахунок або переказати гроші на іншу картку, але лише після «реєстрації», де у користувача також вимагатимуть PIN-код. 

Висновок: Фейк

Над матеріалом працювали: Назар Гламадза, Топольник Юліана

Читайте також

  • Дайджест. Захід обіцяє Україні багаторічну війну, а Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС. Фейкотня 14.08 – 20.08;
  • Маніпуляція. NOVUS продає енергетичний напій UKIE, що призначений для безоплатної передачі військовим;
  • Бракує доказів. «ТСН: Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС». Чому цій новині не варто довіряти — пояснюють фактчекери Ґвара Медіа.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!