Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

14.08.2028

Маніпуляція. У перші місяці від початку повномасштабного вторгнення Олена Зеленська виїжджала з України

Пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» поширив відео з інтерв’ю Володимира та Олени Зеленських, де ті нібито розповідають дві версії однієї події.

У відео Президент України та його дружина говорять наступне:

«…Мені доповідали спецслужби: Ви повинні забрати свою сім’ю. Я сказав: Як ви собі це уявляєте? Я заберу сім’ю, буду щось робити, а люди залишаться тут? Я так не можу!“»

Володимир Зеленський

«Я пам’ятаю, що не знала, чого очікувати, і хвилювалася перед зустріччю з чоловіком, після першого періоду, коли ми розлучилися, на місяць чи півтора, коли я мала виїхати з Києва, а він залишався тут. Тільки по телевізору бачила як він обростає бородою».

Олена Зеленська

До відео автори каналу додали такий допис:

«Подивіться, як захоплено він бреше)). Таке враження, що сам вірить у сказане. Цю його здатність чудово використовують ляльковики — акторський талант Зеленського дозволяє обманювати українців і при цьому багато людей досі відчувають до нього симпатію».

Відео, яке поширюють фейкороби, опублікував користувач під іменем Roman 6959 у TikTok. Допис зібрав понад 240 тисяч переглядів.

Чи дійсно перша леді виїжджала за кордон на початку повномасштабного вторгнення — читайте в нашому матеріалі.

14.08.2023

Маніпуляція. Захід обіцяє Україні багаторічну війну

На проросійському ресурсі «Политнавигатор» з’явився допис про те, що прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо нібито пообіцяв Україні багато років війни. Матеріал на сайті та в Telegram-каналі «Политнавигатор» починається так:

«Прем’єр-міністр Канади обіцяє Україні багато років війни. Країни західного блоку можуть гарантувати Україні, що вестимуть війну проти Росії на її території ще багато років, заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо».

До того ж автори поста звертають увагу на час, що виділили обговоренню України у десятихвилинній промові прем’єр-міністра Канади.

«Цікаво, що зі свого десятихвилинного виступу Джастін Трюдо приділив питанню України лише дві хвилини. Решту промови він присвятив проблемам клімату, енергетики, світової інфляції тощо».

Чи правда Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо нібито пообіцяв Україні багато років війни — читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

14.08.2023

Фейк. «Нафтогаз» пропонує знижки за інформацію про колаборанта або ухилянта

Telegram-канал «Первый Харьковский» опублікував новину, що тепер в платіжках від компанії «Нафтогаз» пропонується отримати знижку 15%. Для цього нібито потрібно надати персональні дані колаборанта або ухилянта в чат-боті.

За думкою авторів каналу, це пов’язано з високими цінами на комунальні послуги, тому українці готові навіть «донести» на сусіда заради знижки.

Чи правдива інформація про такі знижки — читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

16.08.2023

Маніпуляція. В Україні підліткам від 16 років заборонять виїзд за кордон

9 серпня 2023 російський новинний інтернет-ресурс Readovka поширив новину про те, що до Верховної Ради України внесли законопроєкт, який нібито забороняє неповнолітнім від 16 до 18 років виїжджати з України.

«Київський режим вирішив заповнити втрати у живій силі не лише мобілізацією на вулицях міст, а й дітьми. До Верховної Ради внесли законопроєкт про обмеження виїзду за кордон підлітків від 16 до 18 років, в тому числі й дівчаток. Прикриваються нардепи метою справді благородною — усунути ситуації, коли європейські ювенальні служби забирають неповнолітніх дітей у біженців, однак близький до повноліття вік говорить сам за себе».

Також цю новину поширили інші російські пропагандистські канали, такі як Украина.ру«ГАСПАРЯН» та «УКРОПСКИЙ ФРЕШ». Загалом новину переглянули понад один мільйон користувачів Telegram.

Про що насправді йдеться у законопроєкті — дізнавайтеся у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

16.08.2023

Бракує доказів. «ТСН: Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС»

Вранці 16 серпня до бота «Перевірка» почали активно надходити запити з проханням перевірити інформацію про можливий підрив Запорізької АЕС найближчим часом.

ористувачі надсилали майже однакові повідомлення з багатьох анонімних Telegram-каналів, зокрема «Труха Украина», «ХДніпро», «Україна про Головне» тощо. Лише в цих трьох каналах публікація набрала 67 тисяч переглядів.

Проте всі канали мали однакове першоджерело, а саме матеріал видання «Телевізійної служби новин (ТСН)». Станом на 13:00 новина набрала 43 тисячі переглядів на сайті ТСН та 99 тисяч переглядів в Telegram.

Інформація про те, що Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС, активно поширювалась інфопростором.

Саме тому ми детально проаналізували новину і розповідаємо, чому саме їй не варто довіряти.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

17.08.2023

Маніпуляція. NOVUS продає енергетичний напій UKIE, що призначений для безоплатної передачі військовим

Користувач TikTok під іменем luis button опублікував відео, на якому на полицях супермаркету NOVUS продається енергетичний напій UKIE, що призначений для безплатної передачі військовим.

Герой відео, беручи банку напою бренду UKIE, прокручує його в руках і демонструє глядачам, що на верхній її частині є напис «безкоштовна партія енергетичного напою UKIE передається для військових».

Голос на відео додає:
«Novus видає базу», — чим автор наголошує, що з такими випадками українці стикаються мало не щодня.

Оскільки в Україні відомі випадки продажу гуманітарної допомоги, інтернетом ширяться чимало фейків і маніпуляцій на цю чутливу для українців тему. Чи дійсно напій UKIE повинні роздавати безплатно — розбиралися фактчекери Ґвара Медіа.

Читайте ще

  • Дайджест. З Харкова вивезли дві брудні бомби, а на Львівщині сформували батальйон з жінок та літніх чоловіків. Фейкотня 7.08 -13.08;
  • Дайджест. Харківська деза липня.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!