Мобілізаційні заходи в Україні — одна з найцікавіших для російської пропаганди. Саме тому в російському інфопросторі завжди багато дописів на цю тему. Новий сплеск уваги викликав нещодавно внесений народними депутатами України законопроєкт, який нібито забороняє неповнолітнім від 16 до 18 років виїжджати з України. Про що насправді йдеться у законопроєкті — дізнавайтеся у нашому матеріалі.

Що сталося?

9 серпня 2023 російський новинний інтернет-ресурс Readovka поширив новину про те, що до Верховної Ради України внесли законопроєкт, який нібито забороняє неповнолітнім від 16 до 18 років виїжджати з України.

«Київський режим вирішив заповнити втрати у живій силі не лише мобілізацією на вулицях міст, а й дітьми. До Верховної Ради внесли законопроєкт про обмеження виїзду за кордон підлітків від 16 до 18 років, в тому числі й дівчаток. Прикриваються нардепи метою справді благородною — усунути ситуації, коли європейські ювенальні служби забирають неповнолітніх дітей у біженців, однак близький до повноліття вік говорить сам за себе».

Також цю новину поширили інші російські пропагандистські канали, такі як Украина.ру, «ГАСПАРЯН» та «УКРОПСКИЙ ФРЕШ». Загалом новину переглянули понад один мільйон користувачів Telegram.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Законопроєкт, про який ведуть мову пропагандисти, був зареєстрований 11 липня 2023 під номером 9480. Його ідея полягає у внесенні змін до Цивільного кодексу України щодо захисту прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України.

Проте у самому тексті закону немає жодних згадувань про 16-річних підлітків та обмеження.

Насправді законопроєкт захищає права дітей, які виїжджають за межі України, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Так підліткам віком від 16 до 18 років пропонують дозволити перетинати кордон лише за згодою та у супроводі одного з батьків; або, якщо йдеться про дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, — з дозволу органів опіки.

«Малолітня, неповнолітня особа має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікуна, піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, наданою у визначений законодавством формі, та у супроводі одного з них або іншої уповноваженої ними особи, крім випадків, передбачених законом», — йдеться у тексті законопроєкту.

Тобто йдеться лише про самостійний виїзд підлітків за кордон. Адже, як зазначають у пояснювальній записці до законопроєкту:

«Метою і завданням законопроекту є захист прав дітей, які виїжджають за межі України у тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також уніфікація українського законодавства з законодавством країн Європейського союзу».

Тобто законопроєкт пропонує обмежити лише самостійний виїзд дитини до 18 років і не стосується мобілізації.

Висновок: Маніпуляція

Читайте також

  • Фейк. «Нафтогаз» пропонує знижки за інформацію про колаборанта або ухилянта;
  • Маніпуляція. Захід обіцяє Україні багаторічну війну;
  • Маніпуляція. У перші місяці від початку повномасштабного вторгнення Олена Зеленська виїжджала з України.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!