В мережі з’явилося відео, на якому на полицях супермаркету NOVUS продається енергетичний напій UKIE, що призначений для безоплатної передачі військовим. Оскільки в Україні відомі випадки продажу гуманітарної допомоги, інтернетом ширяться чимало фейків і маніпуляцій на цю чутливу для українців тему. Чи дійсно напій UKIE повинні роздавати безплатно — розбиралися фактчекери Ґвара Медіа.

Що сталося?

Користувач TikTok під іменем luis button опублікував відео, на якому на полицях супермаркету NOVUS продається енергетичний напій UKIE, що призначений для безплатної передачі військовим.

Герой відео, беручи банку напою бренду UKIE, прокручує його в руках і демонструє глядачам, що на верхній її частині є напис «безкоштовна партія енергетичного напою UKIE передається для військових».

Голос на відео додає:
«Novus видає базу», — чим автор наголошує, що з такими випадками українці стикаються мало не щодня.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насправді ж автор відео навмисне показав глядачам не всю частину повідомлення, нанесеного на банку. Уважно придивившись, можна помітити: на сусідній банці цього ж напою є частина слова — «щоміся…». Припускаємо, що перед нами слово «щомісяця»

Відео користувача luis button 2 серпня поширила на своїй Facebook-сторінці волонтерка із Горішніх Плавнів Ксенія Бикова.

На допис Ксенії відреагувала безпосередньо компанія NOVUS.

«Звертаємо Вашу увагу на те, що напис «ЩОМІСЯЦЯ БЕЗКОШТОВНА ПАРТІЯ ЕНЕРГЕТИЧНОГО НАПОЮ UKIE ПЕРЕДАЄТЬСЯ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ», який розміщено на банці енергетичного напою, жодним чином не свідчить про те, що енергетичний напій Ukie є гуманітарною допомогою або про те, що кожна вироблена партія такого напою передається на потреби військових. Зазначений напис лише підтверджує те, що ПрАТ «ПБК «РАЛОМИШЛЬ» на постійній основі та безоплатно передає частину виробленої партії енергетичного напою для військових», йдеться в коментарі до допису Ксенії Бикової.

Також в коментарях на допис відреагувала і компанія «Перша приватна броварня», у власності якої перебуває ПБК «Радомишль», який і є виробником енергетичного напою UKIE.

Придбати UKIE може кожен з вас в торговельних мережах нашої країни. Щомісяця на постійній та безоплатній основі ми передаємо частину виробленої партії енергетичного напою UKIE для наших військових, саме це й зазначено на кожній банці нашого продукту: «ЩОМІСЯЦЯ БЕЗКОШТОВНА ПАРТІЯ ЕНЕРГЕТИЧНОГО НАПОЮ UKIE ПЕРЕДАЄТЬСЯ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ». Таке маркування є на всій продукції і не стосується гуманітарної допомоги.

«Перша приватна броварня» проводить цю акцію ще з червня 2022 року.

Тобто придбати UKIE можна в торговельних мережах України. Компанія «Перша приватна броварня» дійсно щомісяця передає безплатну партію напою військовим, проте це не виключає вільний продаж продукту.

Висновок: маніпуляція

Читайте також

  • Аналітика. «ТСН: Путін ухвалив рішення підірвати ЗАЕС». Чому цій новині не варто довіряти — пояснюють фактчекери Ґвара Медіа;
  • Маніпуляція. В Україні підліткам від 16 років заборонять виїзд за кордон;
  • Маніпуляція. У перші місяці від початку повномасштабного вторгнення Олена Зеленська виїжджала з України.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!