Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

07.08.2023

Бракує доказів. З Харкова вивезли дві брудні бомби

Пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» поширив новину, що 27 липня Служба безпеки України та британська розвідувальна організація MI-6 вивезли з Харкова дві брудні бомби. 

Фейкороби припускають, що пунктом призначення є Одеса. Доказом правдивості своїх слів пропагандисти вважають приїзд Зеленського до міста, а також те, що у регіоні вже майже місяць перебуває французький філософ Бернар-Анрі Леві.

Подібну новину поширювали й в одеських пропагандистських каналах. 

У дослідженні хвиль дезінформації зими — літа 2023 року ми з’ясували, що наратив «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів» у вказаний період є найрозповсюдженішим. Саме з черговою реалізацією наративу ми зіткнулися цього разу – детальніше у нашому дослідженні.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

08.08.2023

Маніпуляція. На Львівщині сформували батальйон з жінок та літніх чоловіків

29 липня 2023 Telegram-канал «Первый Харьковский» поширив допис, що у Львівській області на базі 103-ої ТРО створили стрілецьку бригаду з 250 мобілізованих, які ніколи не служили в армії.

Також зазначено, що бригада складається здебільшого з жінок та літніх чоловіків.

«Ймовірно, вони поїдуть на кордон ЛНР та Харківської області до 32-ї бригади дідів))).

Сподіватимемося, бригада дідів” навчить їх вчасно здаватися в полон», – йдеться в дописі.

Російська пропаганда продовжує поширювати тезу, що в Україні закінчуються мобілізовані, таким чином просуваючи наратив «Україна програє війну». Нещодавно пропагандисти «відправляли» пенсіонерів з Львівщини протистояти ПВК «Вагнер». Цього разу зі Львівщини до лав ЗСУ мобілізують переважно жінок і літніх чоловіків – детальніше читайте в нашому матеріалі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

09.08.2023

Фейк. Україна просить Туреччину «вплинути» на Угорщину, щоб повернути військовополонених

Telegram-канал «Джокер ДНР» поширив нібито лист, адресований міністру закордонних справ Туреччини Хакану Фідану від Міністерства закордонних справ України, який, як стверджують автори каналу, вони отримали від власних джерел в Офісі Президента.

В листі українська сторона просить «вчинити на угорський уряд політичний, за необхідності, економічний тиск» для того, аби допустити до полонених українського консула та повернути їх в Україну.

Повідомлення поширили інші російські джерела, в тому числі пропагандист Володимир Соловйов

У середині червня стало відомо, що Росія передала Угорщині 11 українських військових, захоплених у полон. Сталося це без згоди та відома української сторони. П’ятеро з них вже повернулись до України, а шестеро військових залишаються за кордоном. Та чи дійсно зверталася Україна до Туреччини за допомогою – читайте у матеріалі.

Читайте ще

  • Бракує доказів. З Харкова вивезли дві брудні бомби;
  • Маніпуляція. На Львівщині сформували батальйон з жінок та літніх чоловіків;
  • Фейк. Україна просить Туреччину «вплинути» на Угорщину, щоб повернути військовополонених

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!