У дослідженні хвиль дезінформації зими — літа 2023 року ми з’ясували, що наратив  «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів» у вказаний період є найрозповсюдженішим. Саме його найактивніше просуває російська пропаганда. Цього разу ми зіткнулися з його реалізацією у Харківській області.

Що сталося?

Пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» поширив новину, що 27 липня Служба безпеки України та британська розвідувальна організація MI-6 вивезли з Харкова дві брудні бомби. 

Фейкороби припускають, що пунктом призначення є Одеса. Доказом правдивості своїх слів пропагандисти вважають приїзд Зеленського до міста, а також те, що у регіоні вже майже місяць перебуває французький філософ Бернар-Анрі Леві.

Подібну новину поширювали й в одеських пропагандистських каналах. 

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Співпраця СБУ та MI-6

Насамперед зазначимо, що немає жодних доказів щодо співпраці Служби безпеки України та організації MI-6 у створенні брудних бомб.

Почнемо з того, що MI-6 — це таємна розвідувальна організація, яка співпрацює з урядом Великої Британії. На своєму сайті MI-6 вказує, що ключовими напрямами їхньої діяльності є кібербезпека Великої Британії, припинення діяльності з боку ворожих держав та боротьба з тероризмом.

Керівник організації дійсно підтримує Україну. Так 19 липня він зустрічався з Міністром закордонних справ Чехії, де обговорював допомогу Україні.

Проте про жодні спільні операції зі спецслужбами України не йдеться.

Характеристики брудної бомби

Звернемо увагу, що брудна бомба — це вибуховий пристрій, що здатний поширювати радіоактивні матеріали в зоні вибуху. 

Вона не передбачає розщеплення атомів, як ядерна. Детально про це пише Центр із контролю та профілактики хвороб США. Так звана брудна бомба лише розсіює радіацію на місці вибуху. Тому для її виготовлення необхідні радіоактивні матеріали, а не елементи для розщеплення. 

Зазначимо, що у Харківській області немає АЕС, яка працює, чи копалень урану. Жоден з енергоблоків Харківської АТЕЦ не було запущено. До того ж 22 березня 2012 року у МЗС України повідомили, що вони закінчили програму з позбуття усіх запасів високозбагаченого урану.

Як компенсацію, за фінансування США, на базі Харківського фізико-технічного інституту  розпочали будівництво новітнього джерела нейтронів. Це єдиний об’єкт, який має відношення до ядерної фізики у Харківській області. Ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» є дослідницькою ядерною установкою, що призначена для навчання фахівців у сфері.

11 березня 2022 року гендиректор ННЦ ХФТІ Микола Шульга розповів Суспільному про діяльність установки та спростував фейки про виготовлення ядерної зброї з її використанням.

«Паливних елементів на сьогодні завантажено 37 твелів. Твели — це таке саме паливо, як на атомних станціях. З них неможливо зробити ядерне озброєння», — розповідає Микола Шульга.

З 24 лютого 2022 року ЯПУ «Джерело нейтронів» знаходиться у стані «тривалого зупину». Тому зазначимо, що відпрацювання нового палива не відбувається вже 17 місяців.   

9 листопада 2022 року МАГАТЕ повідомили, що жодних ознак виготовлення в Україні брудної бомби немає.

Візит Володимира Зеленського до Одеси

Також звернемо увагу на слова фейкоробів про спеціальний візит Володимира Зеленського до Одеси для підготовки величезної провокації.

27 липня президент дійсно мав робочу поїздку Одещиною, в межах якої відвідав зруйнований від обстрілів Спасо-Преображенський кафедральний собор та реабілітаційне відділення, де проходять лікування військові.

Наступного дня Зеленський узяв участь у заході з нагоди Дня Української Державності, що відбувся на Михайлівській площі в Києві, тому про тривалий приїзд до Одеси не йдеться.

Перебування Бернар-Анрі Леві в Одесі

Французький філософ Бернар-Анрі Леві дійсно повідомляв на своїй сторінці про відвідини Одеси.

Проте також пізніше він публікував дописи про відвідини Донецької області.

У липні також опублікував дописи про Дніпро та Запоріжжя

У лютому 2023 року він презентував кінокартину «Слава Україні». Це документальний фільм-подорож Україною про свідчення військових та цивільних про повномасштабне вторгнення Росії. Жодних ознак використання брудної бомби в цей час не зафіксовано.

Підсумки

Звертаємо увагу: для створення цієї новини фейкороби використали набір не пов’язаних між собою фактів, а саме:

  • співпраця СБУ та MI-6;
  • створення на Харківщині та переміщення брудної бомби;
  • візит Володимира Зеленського до Одеси;
  • перебування Бернара-Анрі Леві в Одесі.

Як це працює?

Людина читає набір фактів, деякі з яких не може перевірити, як-то співпраця СБУ та MI-6 чи, наприклад, створення брудної бомби на Харківщині. Проте вона бачить підтвердження даних, які знає, на кшталт відвідування Президентом України Одеси після трагедії, що там сталася. Наостанок додається прізвище людини, яка жодним чином не пов’язана зі створенням брудної бомби, проте читач вже починає бачити у цих фактах певну послідовність. Згодом сумнівається, а чи дійсно ці події можуть бути пов’язані?

Цього разу ми не можемо надати кейсу статус «фейк», або «маніпуляція», адже більшість даних з точки зору фактчеку неможливо перевірити чи пов’язати між собою. Вони апелюють до інсайдерських джерел або не містять фактів, як-от натяк на Одесу. Для таких запитів ми обираємо статус «бракує доказів».

Висновок: бракує доказів

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Топольник Юліана

Читайте ще

  • Дайджест. Елайджа Вуд закликав Зеленського лікуватися від наркоманії, а МЗС України вимагають мобілізувати до лав ЗСУ росіян з ЄС. Фейкотня 31.07 – 06.08;
  • Фейк. Браслет, що б’є дитину током, коли вона погано поводиться;
  • Дайджест. Харківська деза липня.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!