Фейк. Залужний готує держпереворот: кібератака на Київстар та інших мобільних операторів України

Алєся Ященко - 14 Грудня 2023 | 14:10

Фейкороби активно просувають тезу щодо конфлікту між політичним та військовим керівництвом України. Так, ми вже спростували фейк про передвиборчу агітацію за Залужного в українських школах. Сьогодні на тлі інформації про кібератаку на мобільного оператора Київстар пропагандисти поширили допис про те, що атака пов’язана з запланованим держпереворотом в країні. Чи дійсно це так – читайте у нашому аналізі.

Що сталося? 

В Telegram-каналі «Укропский фреш» (архів) опублікували допис про те, що масовий збій мобільних операторів Vodafone, Київстар та DDoS-атака на Монобанк пов’язані з держпереворотом, який готує Валерій Залужний. Так, в публікації зазначають, що через відключення мобільного зв’язку та банківських послуг, «партія миру» Залужного мала на меті ізолювати столицю від інших регіонів країни. Також фейкороби зазначають – наступним пунктом операції має бути відключення інтернету по всій Україні.

Паблік «Шейх Тамир» (архів) стверджує, що після хакерської атаки на Kyivstar абоненти оператора почали отримувати сповіщення з закликом проти Володимира Зеленського «Зелю геть!».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Почнемо з перевірки фактів. У повідомленні йдеться, про масовий збій у роботі операторів мобільного зв’язку. В Україні послуги мобільного зв’язку надають три мобільних оператори: Київстар, Vodafone та lifecell. І хоча мережа Київстар дійсно зазнала хакерської атаки, натомість оператори Vodafone та lifecell працювали та працюють у звичайному режимі, проте варто враховувати навантаження, що отримали ці оператори. Також деякі складності спостерігалися у додатка мобільного оператора Vodafone.

А Монобанк хоч і зазнав DDos-атаки, успішно її відбив. Про це повідомив співзасновник банку Олег Гороховський.

Київстар

Внаслідок хакерської атаки, що сталася 12 грудня, користувачі мобільного оператора «Київстар» тимчасово втратили можливість здійснювати дзвінки та користуватися інтернетом.

В Офісі Генпрокурора зазначили, що за фактом кібератак на мобільного оператора розпочато розслідування. А одна із версій Служби безпеки – втручання російських спецслужб.

Згодом цю версію підтвердили у коментарі пресслужби СБУ, наданому Укрінформу.

«Відповідальність за атаку вже взяло на себе одне з російських псевдохакерських угруповань. Воно є хакерським підрозділом головного управління Генштабу збройних сил РФ (більш відомого як ГРУ), яке таким чином публічно легалізує результати своєї злочинної діяльності».

Російська група хакерів «Сонцепек»

Повідомлення про здійснення атаки на Київстар, російська група хакерів «Сонцепек», розмістила у власному Telegram-каналі, 13 грудня о 10:03.

«Ми, хакери «Сонцепек», беремо на себе повну відповідальність за кібератаку на «Київстар». Ми знищили 10 тисяч комп’ютерів, понад 4 тисячі серверів, всі системи хмарного зберігання даних і резервного копіювання.

Ми атакували «Київстар», тому що компанія забезпечує зв’язком ЗСУ, а також державні органи й силові структури України», – стверджують хакери.

Проте, вже о 12:34 того ж дня, Київстар запевнив, що всі дані абонентів знаходяться у безпеці.

This image has an empty alt attribute; its file name is screenshot-at-dec-14-13-36-09-1023x620.png

Висновок

Отже, інтернет та мобільний зв’язок не працював тільки в абонентів мобільного оператора Київстар. Банківська система не була пошкоджена. Тобто, всі транзакції були здійснені. До того ж Київстар не працював в усіх регіонах України, а не лише в Києві.

Підсумуємо: про жодне відключення двох з трьох важливих систем «потрібних для держперевороту» не йдеться

Нам також не вдалося знайти жодної інформації щодо СМС-повідомлень користувачам «Київстару» з текстом «Зелю геть!». Ніхто з опитаних нами людей, не отримував таке повідомлення.

Громадяни України, також не були кинуті напризволяще. На інцидент з мережею Київстар відреагував Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко він, повідомив куди звернутися громадянам, які залишилися без мобільного зв’язку та інтернету. А мобільний оператор Vodafone, започаткував ініціативу «Тримай WiFi».

Тобто ні про який держпереворот не йдеться. Станом на зараз, 14 грудня 2023, відсутні будь-які заяви чи згадки щодо цього. Тож, маємо тільки хакерську атаку на одного з мобільних операторів України під час повномасштабного вторгнення РФ, та спекуляції російської пропаганди на тлі паніки.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.