Останні фейки про європейські країни, поширені через харківські пропагандистські канали, — у дайджесті фактчекерів боту ПЕРЕВІРКА.

Резніков та міністр оборони Литви у Харкові поділили Україну

Фейк. У пропагандистському Telegram-каналі «Первый Харьковский» поширили повідомлення, нібито Олексій Резніков та міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас прибули до Харкова, аби разом поділити Україну.

«Ймовірно, Литва хоче якихось “територій” за військову допомогу зброєю та боєвиками», — дописують у каналі.

Проте, це фейк. 

Оригінал фото, яке бачимо у пості, розмістив на своїй сторінці у Twitter Арвідас Анушаускас.

Насправді міністр оборони Литви підписував прапор України: фото цієї сцени з іншого ракурсу також розмістив на своїй сторінці Олексій Резніков.

Італійська газета про бій в Бахмуті до останньої людини

Маніпуляція. Telegram-канал «Укропський фреш» (вказується, що серед його авторів є мешканці Харкова), повідомив: у сюжеті італійської газети українські військові розповіли про бій до останньої людина та проблеми з обороною Бахмута.

Таке висвітлення подій є маніпулятивним та формує невірні висновки про саму статтю.

Ми переглянули оригінал публікації. З’ясувалось, що маніпуляція фактами присутня навіть у перекладі заголовка.

Так, з італійської назва статті перекладається як «Бахмут, битися до останнього». Проте фейкороби додали, нібито йдеться про «останню людину».

У самій статті українські військові дійсно розповідають, що шляхи постачання стали крихкими. Проте додають: Генштаб розуміється на своїй справі, у випадку загрози оточення чи інших труднощах з обороною особовий склад отримає наказ відступити.

Варто зауважити: інформація щодо підготовки контрнаступу є особистою думкою військового. Він не повідомляє її з посиланням на накази керівництва. Також необхідно розуміти: подібні інтерв’ю не претендують на об’єктивне висвітлення подій. Їхня мета — розповісти історії конкретних людей.

У цьому випадку фейкороби застосували один з видів маніпуляції — «вирвано з контексту».

Така інформація не повністю брехлива, проте вона створює хибне уявлення про зміст публікації, отже, є небезпечною.

Україна потребує денацифікації — польські ЗМІ

Маніпуляція. Саме такі новини поширюють російські ЗМІ. Зокрема й харківські пропагандистські канали. Посилаються російські ЗМІ на статтю журналіста Конрада Ренкаса, де йдеться про те, що в українських біженців помітні ознаки нацистського виховання. Відтак, наша держава нібито потребує денацифікації.

Насамперед ми знайшли оригінальну статтю Конрада Ренкаса на сайті Mysl Polska — вона має заголовок «Ренкас: біженці чи переселенці?».

Автор статті дійсно розповідає про проблеми, пов’язані з українськими біженцями, зокрема й про потребу «денацифікації». Також ділиться власною думкою: «утримувати» громадян України в Польщі надто дорого.

Спершу зупинимось на особі журналіста Конрада Ренканса. В березні 2022 року «Польське радіо» детально розібрало його публічну діяльність. Також видання VoxCheck вже спростовували фейик від Конрада Ренкаса — це робили й інші видання.

А у вересні 2022 року прессекретар міністра-координатора спецслужби Польщі Станіслав Жарін зазначив:

«Діяльність Ренканса є частиною російської інформаційної війни проти Польщі та має на меті розпалювати ворожнечу й напруженість між поляками і українцями…».

Щодо самого видання Mysl Polska: крім статті про денацифікацію, нам вдалось натрапити й на інші матеріали, що просувають наративи російської пропаганди — такі як «Україна втягує нас у війну» та «Сьомі річниця необандерівських злочинів в Одесі». А на головній сторінці видання розміщено статтю з обкладинкою, що висміює президента України.

Щодо думки про «утримання українців», поширеної Ренкасом у виданні: за даними Центру досліджень міграції Варшавського університету, українці станом на кінець жовтня сплатили 10 мільярдів злотих податків у Польщі, що втричі перевищує кошти, витрачені країною на допомогу біженцям.

Ми не знайшли жодних публічно задокументованих доказів тому, що українці транслюють нацистські ідеї — у статті їх так само немає, натомість є повторювані тези російської пропаганди.

Отже, перед нами — приклад дезінформації, поширеної з метою дискредитувати українських біженців і розпалити ворожнечу між двома народами.

Курси латиської мови у Латвії вбивають російських пенсіонерів

Фейк. Скриншот з такою новиною поширили у харківському Telegram-каналі «Хуйовий Харків». 

Хоча у цьому дописі новину поширюють як жарт, ми перевірили її й спростували, аби мінімізувати вплив дезінформації.

Так, російські ЗМІ розповсюджують інформацію, нібито пенсіонери помирають після курсів латиської мови. Прокремлівське видання «Московський комсомолець» 8 квітня опублікувало статтю про пенсіонерок, які настільки хвилювалися через іспит, що вмерли від страху:

«Російськомовні пенсіонери в Латвії панікують. До 1 вересня їм потрібно оволодіти та скласти іспит з латиської мови. Інакше влада загрожує анулювати ПМП. Згодом на них чекає депортація. Нещодавно місцеві ЗМІ повідомили про смерть двох жінок. Обидві померли після відвідування курсів латиської мови. Пенсіонерки переживали, що “завалять” іспит».

У Латвії дійсно внесли зміни до Закону про імміграцію, згідно з якими громадяни Росії, що хочуть продовжити свої посвідки на проживання, будуть зобов’язані знати національну мову. А от яка насправді склалася ситуація з мовними вимогами у Латвії та чи призводить це до «смерті пенсіонерів» — читайте у нашому розслідуванні.

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!