Харківська деза 23.12 – 30.12

Фактчек Редакція - 30 Грудня 2022 | 14:54

Найактуальніші харківські фейки, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Голова ГУР насправді був у Харкові, а не в Бахмуті

Фейк. Такою новиною поділились російські пропагандисти. Так за їх словами очільник Головного управління розвідки України насправді не відвідував українських військових у Бахмуті, а лише намагався удати, що був там. Для цього Кирило Буданов просто сфотографувався в «тому самому сараї» під Харковом.

Проте, ця інформація не відповідає дійсності. 

«Впродовж 27-28 грудня ц. р. начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Кирило Буданов відвідав передові позиції українських Сил оборони в Бахмуті, де працюють розвідники-спецпризначенці. Генерал-майор Буданов заслухав доповідь командирів підрозділів ГУР МО України, визначив задачі та нагородив воїнів, які особливо відзначились під час знищення окупантів», – повідомляють ГУР.

У Головному управлінні розвідки також поділились фото з поїздки Буданова до Бахмута. Ми порівняли їх з деякими об’єктами у місті Бахмут та з’ясували, що Буданов дійсно відвідав місто. Одне з фото очільник розвідки зробив на фоні розбитого дитячого садка №56 «Гусельки» в Бахмуті.

Це підтверджує не лише факт знаходження Кирила Буданова в Бахмуті, а й вчергове нікчемність російської пропаганди, яка усіма силами намагається виправдати перед своїм населенням власні дії. Так росЗМІ наразі довели власне суспільство до такого емоційного стану власною пропагандою, що пересічний росіянин не може «пробачити» владі їх безсилля перед подібними поїздками українських лідерів до зони бойових дій. Тому пропагандистам легше переконати населення, що насправді Буданова не було в Бахмуті, ніж пояснити, що Росія не може жодним чином завадити його поїздці.

У Харківській області разом з військовими пересувається машина «чорних» трансплантологів

Фейк.  У проросійських пабліках поширили інформацію про те, що поблизу Чугуєва помітили медичний автомобіль, що не схожий на звичайну карету швидкої допомоги. За словами пропагандистів він рухається виключно в супроводі військової техніки, а отже це підтверджує той факт, що потрібен він для «чорної» трансплантології. На додачу пропагандисти опублікували скриншот, який нібито має підтвердити цю інформацію.

Проте насправді надані фото не мають нічого спільного з вигадками рос пропаганди.

Для початку ми спробували знайти вказаний чат. Проте саме такого повідомлення в цьому чаті не було опубліковано. Перевірка самого скриншоту підтвердила наявність на ньому ознак фоторедагування. Ймовірно саму шапку з назвою чату додали до написаного тексту. Це підтверджують елементи на фото.

Медичний автомобіль теж не має нічого спільного з трансплантологією. Ми встановили, що цю автівку Харківській області надала агенція ООН із сексуального та репродуктивного здоров’я UNFPA. Це так звані пологові будинки на колесах:

«Мобільний пологовий блок – це унікальна послуга, він повністю автономний, з електрикою та водою, дозволяє проводити навіть кесарів розтин жінкам у найважчих умовах. Лікарі можуть працювати в зручному місці, повністю забезпеченому медикаментами та всім необхідним, проводити всі види обстежень, аналізів і навіть допомагати породіллям народжувати в безпеці та чистоті».

Цю світлину було також поширено на сторінці Борівської селищної ради. На фото зображено пересувний медичний кабінет. В такому мобільному кабінеті можна пройти отримати допомогу від гінеколога та педіатра, а за потреби й зробити УЗД.

Раніше такий пересувний медичний комплекс працював й в Балаклії. Прийом у лікаря триває близько 30 хвилин. Для комфорту відвідувачів такі мобільні бригади забезпечені генераторами для освітлення та обігріву.

Пересувні медичні кабінети є гарним рішенням для деокупованих територій, де окупанти зруйнували більшість медичного обладнання. Про ще одну таку бригаду повідомляли й у Мін Реінтеграції, але вона теж не має нічого спільного з інформацією про «чорних» трансплантологів. Тому варто ще раз підтвердити той факт, що вигадки російської пропаганди насправді не мають нічого спільного з реальністю, а є черговим залякуванням про злочини української влади.

Салонна засмага Олега Синєгубова

Фейк. За повідомленням проросійського телеграм-каналу, мешканців Харківської області обурила салонна засмага очільника Харківської ОВА Олега Синєгубова в умовах повномасштабного вторгнення серед зими.

«Під час святкування «нового» Різдва у Харкові «українські скаути» передали Синєгубову Вифлеємський вогонь. Олежка був такий радий цій події, що буквально світився. Тільки не від благодаті, а від штучної засмаги. Інакше ніж пояснити такий колір обличчя у грудні», – дописують фейкороби.

Проте, насправді така інформація існує лише у їх власній уяві.

Українські скаути  дійсно передали начальнику Харківської ОВА Олегу Синєгубову Віфлеємський вогонь миру. Про це пишуть на сайті адміністрації.

Цю міжнародну акцію проводять від 1986 року. Символічний вогонь, запалений на місці народження Ісуса Христа поширюють у час різдвяних свят. Мета – єднати людей навколо ідеалів миру, добра і любові.

Ми порівняли фото надане в дописі й оригінальне зображення зі сторінки ХОВА.

З даного порівняння стало зрозуміло, що насправді фейкороби просто «пофарбували» очільника ХОВА у фоторедакторі. Проте й це вони зробили не дуже охайно. Відмінність помітно й на кольорі куртки Синєгубова. Фото пропагандистів просто було затемнено.

Тому варто ще раз підтвердити, що фейки рос пропаганди є не лише дивними за своїм змістом, а й низькоякісні у своєму виконанні.

У Циркунах вкрали гроші Червоного Хреста

Фейк. Згідно з інформацією телеграм-каналу «Укропский фреш» адміністрація Циркунів в долі з Харківською ОВА вирішили вкрасти частину грошей, що Червоний Хрест мав видати населенню. А реалізувати цей хитрий задум вони планували шляхом викреслення зі списків на отримання коштів мешканців громади, чиї прізвища починаються на літери А, Б та В.

Але насправді ця ситуація не має нічого спільного з крадіжкою коштів.

Дійсно, у Циркунах планується видача грошової допомоги. Відповідне оголошення ми знайшли на сторінці місцевого новинного каналу. З’ясувалось, що цю грошову допомогу надає Міжнародна організації з міграції. Вона не має жодного відношення до органів місцевого самоврядування в Україні. Тому питання отримання цієї допомоги не керувалось владою й питання крадіжки ними коштів тут недоречно.

Насправді ж МОМ для формування списків населення, якому планується надати кошти за основу взяла списки, які формувалися Укрпоштою для видачі допомоги мешканцям деокупованих територій. За повідомленням місцевих медіа списки прізвищ, що починаються на літери А, Б та В наразі просто не доставлено до Циркунів. 

Проблема з видачею допомоги виникає саме через логістичні питання. Проте, наразі жодної інформації про те, що видача для людей з прізвищами на літери А, Б та В буде скасована не відповідає дійсності. Окрім того, адміністрація та місцеве самоврядування не мають впливу на кошти, які виокремлюють благодійні організації. Варто ще раз підтвердити фейковість цієї інформації.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.