Після повномасштабного вторгнення українці почали відповідальніше ставитись до споживання та поширення інформації. Фактчек-відділ Gwara Media також регулярно займається перевіркою новин. 28 лютого 2022 року ми запустили верифікаційний бот «Перевірка» — фактчекінг став невід‘ємною частиною роботи редакції. І от, через рік наполегливої праці, ми вперше самі опинились у ролі об’єкта маніпуляції. Деталі — в нашому матеріалі.

Що сталося? 

23 лютого харківська кав’ярня «Кава Медіа» у партнерстві з Gwara Media розпочала збір макулатури. Всі отримані кошти планують переказати на потреби ЗСУ.

Скриншот зі сторінки «Кава Медіа» в Instagram

Детальніше про це писали у Gwara Media

«Хочемо показати, що навіть макулатурою, не маючи фінансової можливості, можна підтримати ЗСУ. Гадаю, в місті немає жодної людини, в якої б не було непотрібних книжок вдома. Вони лежать на полицях, припадають пилом — і ніхто не знає, що з ними робити. Викинути? Палити? Ні, краще здати та підтримати ЗСУ задля перемоги», — прокоментував акцію засновник кав’ярні Ярослав Устіч.

Проте вже 24 лютого на сторінці видання Status Quo з’явилось викривлене поширення новини. Так у виданні повідомили, що кав’ярня закликає здавати саме книги Пушкіна на макулатуру.

Скриншот статті видання Status Quo

Дійсно, слоганом кампанії є вислів «Здай Пушкіна на Пушкінській», але інформація про те, що кав’ярня збирає лише книги поета Олександра Пушкіна є маніпулятивною та поданою у неправильному контексті.

«Кава Медіа» знаходиться за адресою вулиця Пушкінська, 63, тому в назві акції є прізвище російського поета. Такий слоган є співзвучним та легко запам’ятовується.

Насправді метою акції є збір якомога більшої кількості макулатури без акценту на авторстві. Це зазначено в оригінальному дописі закладу на сторінці Instagram.

Проте вже 26 та 27 лютого різні харківські видання поширили наступний маніпулятивний заголовок «У Харкові пропонують здати Пушкіна».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Як повідомив нам засновник кав’ярні Ярослав Устіч, таке маніпулятивне висвітлення новини призвело до практичних наслідків. 27 лютого до кав’ярні приходила відвідувачка, яка хотіла долучитись до благодійного збору. Вона принесла декілька книг Пушкіна та Толстого, проте перепитала у Ярослава, чи може кав’ярня прийняти у неї й твори Толстого.

Ця ситуація ще раз підкреслює важливість споживання лише достовірної та перевіреної інформації, адже навіть начебто незначна маніпуляція побічно вплинула на допомогу українській армії.

 «У “Кава Медіа” ми радо чекаємо будь-яку макулатуру, адже кожна здана книга — це допомога українській армії. Вкотре наголошую на тому, що це може бути будь-яка не потрібна вам література. Звісно, зараз ми прогнозуємо, що найбільш непотрібною є саме російська. Проте жодних закликів приносити книги лише Пушкіна від нас не було», — ділиться враженнями про цю ситуацію Ярослав.

Висновок

У Gwara Media ми закликаємо читачів споживати лише офіційну інформацію, а якщо виникають труднощі — надсилати новини до нашого бота «Перевірка».

Перекручення заголовка про благодійний збір макулатури вкотре підтвердило, що навіть після року з дня повномасштабного вторгнення маніпуляція фактами залишається не лише в інформаційному просторі, а й має практичне значення. 

Це підкреслює небезпеку споживання неперевірених новин.

Також звертаємо вашу увагу: приносьте будь-які не потрібні вам книги, журнали тощо. Збір макулатури продовжується попри всі виклики. Чекаємо вас у «Кава Медіа» за адресою м.Харків, вул. Пушкінська, 63.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!