Найактуальніші харківські фейки квітня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Українська влада позбавляє мешканців Куп’янська робочих місць.

Маніпуляція. Таку новину поширив пропагандистський Telegram-канал. За словами фейкоробів, через примусову евакуацію кількість робочих місць зменшується. Також вони звинувачують українську владу в навмисному затягуванні відновлення громади для того, щоб проводити «цілеспрямовану зачистку» місцевих, які заважають ЗСУ селитись в будинки.

Посилаються фейкороби на репортаж Ґвара Медіа, проте насправді ця новина є маніпулятивною та містить вигадані факти.

Насамперед зауважимо: в Куп’янську дійсно триває обов’язкова евакуація для дітей та маломобільних груп, проте для інших мешканців виїзд в безпечне місце є добровільним. 

Звертаємо увагу на повідомлення про відсутність роботи: про нього Ґварі повідомила місцева мешканка, проте це не свідчить про навмисне прагнення влади змусити містян виїхати.

Навпаки — Куп’янська міська військова адміністрація оголосила про конкурс на вакантні державні посади.

Це свідчить про те, що навмисне блокування розвитку міста існує лише у вигадках фейкоробів. Насправді ж причина безробіття, евакуації місцевих мешканців полягає у постійних обстрілах.

Місто знаходиться у близько 10 кілометрах від лінії зіткнення, тому ворожі снаряди уражають населений пункт. Куп’янськ та інші громади району постійно знаходяться під обстрілами, про що повідомляє голова Харківської ОВА.

Наразі немає жодних підстав вважати вигадки пропагандистів правдивими.

Ми закликаємо вас відокремлювати факти від суджень для того, щоб не піддаватись впливу ворожих маніпуляцій. Додаючи власні коментарі до наявних новин фейкороби створюють потрібні уявлення про ситуацію, тому варто довіряти лише перевіреній інформації та стежити за офіційними джерелами.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Радіо «Слобожанське FM» в Харківській області

Фейк. Ще 7 лютого Радіо «Слобожанське FM» повідомило, що мовлення ведуть не представники каналу — до проведення ефіру можуть бути причетні окупанти. Тоді фейкороби намагались продовжувати мовлення, використовуючи частоту 100 МГц, цього разу сумнівний радіоефір почули на хвилі 90,2 FM.

Ще 27 березня фейкороби створили текстову версію ресурсу в Telegram.

На цій сторінці поширюють новини з маніпулятивним забарвленням.

Про фейкове радіомовлення попередили в Харківській ОВА.

Закликаємо вас відповідально ставитись до вибору джерел інформації та завжди перевіряти новини.

Терехов, використовуючи легенду про саміт, втік з Харкова через російський контрнаступ

Фейк. Telegram-канал «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» поширив новину: Ігор Терехов втік з Харкова до Києва, оскільки побоюється, що у випадку провалу контрнаступу ЗСУ Росія захопить місто.

За словами пропагандистів, це є провісником поразки.

Насправді це брехня.

20 квітня дійсно відбувся Міжнародний саміт міст і регіонів. Участь в заході взяли офлайн та онлайн понад 250 представників муніципалітетів з понад 50 країн світу.

Про навмисну втечу очільника Харкова в цьому випадку не йдеться. У заході взяли участь й інші очільники міст та регіонів України: наприклад, особисто відвідали саміт представники Полтавської, Миколаївської, Житомирської, Чернігівської та інших областей.

Тому наразі немає підстав вважати, що Терехов дійсно навмисно втік з Харкова. Звертаємо увагу: така новина, окрім дискредитації влади Харкова, має на меті спаплюжити репутацію й української армії. Поширюючи новину фейкороби просувають наратив про неминучу поразку контрнаступу ЗСУ.

Провладні Telegram-канали звинувачують птахів у мінуванні Харківської області

Маніпуляція. Таку новину з відповідним емоційним забарвленням поширили фейкороби. За їхніми словами, таким чином саме з подачі влади ЗМІ «вибілюють» дії українських військових: нібито мінування області проводять не вони, а птахи. 

Звертаємо увагу на латентне просування наративу про те, що мінування області здійснили саме з українського боку.

Насправді це маніпуляція.

В оригінальному дописі на сторінці Status Quo розповідають, що хоч жителі Ізюма поділились такою інформацією з виданням, доказів цьому немає. Підставами для такої новини стало дослідження потрапляння мін в місця, що раніше вважались безпечними. Зокрема, за даними ДСНС, 14 квітня людина постраждала від такого вибухового пристрою на ринку міста Ізюма. 

Керівник культурно-просвітницьким відділом Харківського зоопарку Дмитро Стрєлков розповів, що ворони дійсно можуть переносити міну «Пелюстка», оскільки її вага є посильною для цих птахів. Але жодного зафіксованого подібного випадку не було. Натомість, за словами видання, у ДСНС розповіли: у випадку дистанційного мінування такі вибухові пристрої можуть залишатись на дахах будівель, у гілках дерев, що й призводить до потрапляння міни в місця, які раніше вважались безпечними.

Це підтверджує факт, що подання новини російськими ресурсами відбувається у маніпулятивному контексті. Про масові випадки перенесення птахами мін також не йдеться.

Окремо звертаємо увагу на звинувачення України у мінуванні цивільних об’єктів мінами «Пелюстка».

У 2005 році Україна ратифікувала Конвенцію про заборону використання протипіхотних мін, після чого розпочався процес утилізації таких вибухових пристроїв. Жодного підтвердження, що українська армія дистанційно мінує житлові квартали, немає. Натомість підтвердження факту мінування Росією українських населених пунктів надають як представники української влади, так й закордонні спостерігачі. Зокрема, про факт мінування міною ПФМ-1 розповіли у британській розвідці.

Наразі немає жодних доказів, що через поширення новини про мінування птахами, українці намагаються приховати факт власного злочину.

Харківська прокуратура «шиє» справи мирним мешканцям

Маніпуляція. Російська пропаганда активно просуває наратив про звірства українських спецслужб на деокупованих територіях. Фейкороби раніше вже повідомляли про свавілля СБУ, які нібито затримали коригувальника української артилерії. Насправді затриманий був шахраєм, що вводив в оману пенсіонерів та вимагав гроші. 

Цього разу в мережі повідомили про незаконне затримання чоловіка, що лише «допомагав налагодити життя в окупації та підтримувати порядок в населеному пункті».

«За звичайну роботу та мирне життя нацистський режим тепер влаштовує охоту на звичайних громадян, які виконували свій обов’язок», — дописують в Telegram-каналі «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ».

Проте насправді ця інформація є маніпуляцією.

За даними прокуратури, на яку теж посилаються й фейкороби, чоловік на фото не лише організовував порядок в місті Ізюмі, а й допомагав окупантам в пошуку жителів, що мають проукраїнські погляди.

«За процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури заочно повідомлено про підозру експоліціянту відділу реагування патрульної поліції Ізюмського РУП ГУНП в області за фактом державної зради, вчиненої в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 111 КК України)», — повідомили в прокуратурі.

Звертаємо увагу: повідомлення про затримання мирного мешканця є маніпулятивним. У цьому випадку чоловік обіймав посаду, пов’язану з силовими структурами окупаційної влади, а також підозрюється у вчиненні дій, що кваліфікуються як держзрада.

Нагадаємо, що довелося пережити українцям під час російської окупації міста Ізюма, зокрема й про затримання та катування цивільних.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!