Український альманах фейкових обкладинок. Частина 4

Фактчек Редакція - 30 Травня 2024 | 15:42

За період березня-травня ми зіткнулися з великою кількістю фейкових обкладинок іноземних видань, що направлені на дискредитацію чинної влади України, а також її західних партнерів, тому вирішили сформувати четверту частину альманаху російських фейкових обкладинок.

Фейк. Charlie Hebdo зобразили на обкладинці Навального, яким керує Зеленський

Пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито французьке видання Charlie Hebdo. На цій обкладинці зображено, як президент України Володимир Зеленський керує мертвим тілом російського опозиціонера Олексія Навального як лялькою-маріонеткою.

«Привіт, це Навальний! Я живий! Мені нічого не потрібно, перекажіть усі гроші на допомогу Україні!»

Проте, ця обкладинка є фальшивою. Насправді справжня обкладинка випуску журналу під номером 1649 має інший вигляд та присвячена подіям у Франції. Більше читайте за посиланням.

Фейк. «Французьке підкріплення на допомогу ЗСУ»: німецький сатиричний журнал «Titanic» висміяв Макрона

Пропагандистський Telegram-канал «Блокнот Россия 18+» опублікував обкладинку німецького сатиричного журналу «Titanic», де зображено президента Франції Еммануеля Макрона, який скидає з літака жаб, одягнутих у військові каски. Самі пропагандисти, коментуючи зміст обкладинки, зазначають, що таким чином журнал висміяв заяви Макрона про можливість «введення французьких військ на територію України».

«Макрон відправляє французьке підкріплення на допомогу українській армії», – так звучить заголовок на обкладинці журналу.

Насправді такої обкладинки не існує. Ми зʼясували, що на обкладинці від пропагандистів вказано, що випуск журналу вийшов у березні, проте на офіційних ресурсах видання примірник за цей місяць ще не був опублікований. Детальний розбір читайте на нашому сайті.

Фейк. Нова обкладинка El Jueves із Зеленським, що котиться у могилу

Пропагандистські Telegram-канали «Медведь» (архів), «Rogandar NEWs: Новости, факты, события!» (архів) опублікували нібито обкладинку іспанського сатиричного видання El Jueves, на якій зображений Володимир Зеленський на атракціоні у вагонетці, розмальованій за мотивами американського прапора та з Гербом України, що прямує у могилу з написом «Zelenski 1978-2024», а поруч інше поховання – «Navalny 1976-2024».

Сама обкладинка містить нібито таку назву: «Стрімке падіння», а пропагандисти дописують:

«Пішли натяки повним ходом про майбутнє Зеленського. El Jueves відправляє Зеленського прямо в могилу!»

Насамперед такої обкладинки не існує. На світлині в проросійських пабліках порядковий номер журналу вказано як № 2.398, проте останній номер журнал вийшов у березні під номером № 2.397, а номер № 2.398 на момент поширення фейкової обкладинки ще не був опублікований. Детальніше про це читайте за посиланням.

Фейк. «Президент клопів сказав своє слово»: турецький сатиричний журнал LeMan висміяв Макрона

15 березня 2024 року пропагандистський Telegram-канал «Кот Костян – официальный канал» опублікував обкладинку нібито турецького сатиричного журналу LeMan. На головній сторінці випуску зображений президент Франції в оточенні клопів, які підгодовують Еммануеля Макрона до відеозапису промови. Як запевняють фейкороби, така обкладинка є реакцією журналу на «невиразне звернення Макрона».

«Президент клопів сказав своє слово», – заголовок, яким увінчується зображене на обкладинці.

Проте, це фейк. Фейкороби опублікували неіснуючу обкладинку на два дні раніше за оригінальний випуск на офіційних ресурсах журналу. Також ми помітили й інші відмінності між оригіналом та тим, що опублікували пропагандисти. Далі – у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. В ефірі каналу France 24 обговорювали обкладинку «L’Hémicycle» з Макроном в образі обскубаного півня

З 18 березня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Zanoza», «BelVestnik», «Sputnik International» та інші почали поширювати новину з зображенням, що нібито є останньою обкладинкою журналу «L’Hémicycle» з Макроном в образі розлюченого обскубаного півня. Також, в деяких повідомленнях міститься відео, що нібито є уривком з ефіру французького телеканалу France 24, під час якого ведуча та запрошені гості весело обговорюють дану обкладинку.

Перевіривши офіційні ресурси журналу, ми з’ясували, що видання не випускало примірник журналу з відповідним зображенням. Насправді фейкороби відредагували за допомогою фоторедактора оригінальний випуск видання. Окрім того, ми проаналізували оригінальну трансляцію програми з відео у новині. Яких помилок припустилися пропагандисти у відеоролику – далі в нашому розборі.

Фейк. Обкладинка Charlie Hebdo: Макрон «веде в бій» озброєних клопів

20 березня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував обкладинку, авторство якої нібито належить відомому французькому сатиричному журналу Charlie Hebdo. На примірнику зображено Еммануеля Макрона, який, тримаючи в руках зброю та французький прапор, «веде в бій» озброєних клопів.

«За Макроном в Україну підуть тільки ті, кому за Макрона добре живеться» саме так звучить заголовок обкладинки.

Насправді це фейкова обкладинка. В правому нижньому кутку примірника можна помітити номер 1653 та дату випуску – 20 березня 2024 рік. Натомість на офіційному сайті журналу, ми виявили, що примірник журналу, що був опублікований 20 березня, має зовсім інший вигляд і його обкладинка присвячена президентським виборам в РФ. Детальніше – у нашому матеріалі.

Фейк. Courrier international висміяла прагнення Макрона підтримати Україну

22 лютого проросійські пропагандистські Telegram-канали, зокрема: «Медведь», «Голос Мордора», «Шкварка News», «Zлой Пруф» та інші, поширили новину з зображенням, яке нібито є обкладинкою французького журналу «Courrier international» за березень 2024 року під заголовком «Нестримний Еммануель: Еммануель Макрон тренується для рішучої підтримки України». Обкладинку журналу нібито присвятили сатиричній сцені за участі президента Франції та його дружини.

Проте, це фейк. Так, на фейкоробському зображенні можна помітити позначку з номером 1743, датою примірника за березень 2024 та вказівкою, що це спецвипуск. Однак, оригінальний примірник під номером 1743 журналу ще навіть не був анонсований на офіційному ресурсі видання. Окрім того, ми зʼясували звідки пропагандисти використали текст, розміщений у верхній частині фейкового зображення – далі в нашому аналізі.

Спроби російської пропаганди висміяти президентів Франції та МОК: етер France 24, обкладинка «L’Hémicycle» та до чого тут тавро у вигляді олімпійських кілець

Пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Харьковчаночка», «Медведь», «BelVestnik», «Кот Костян – официальный канал» та інші почали поширювати новину про обкладинку останнього примірника журналу «L’Hémicycle» у стилі «Барбі», де нібито зображено як президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах ставить тавро у вигляді олімпійських кілець президенту Франції Еммануелю Макрону на сідниці. Ба більше, новина містить відео, яке нібито є уривком з етеру французького телеканалу France 24, під час якого у студії обговорюється обкладинка журналу.

«Французи обговорюють на France 24 обкладинку “в стилі Барбі”, де ГОЛИЙ Бах сидить на ГОЛОМУ Макроні і таврує його олімпійськими кільцями», — йдеться у дописах.

Однак насправді, перевіривши офіційні ресурси «L’Hémicycle», ми з’ясували, що видання ніколи не оприлюднювало примірник журналу з відповідним зображенням. Окрім того, в ефірі France 24 дійсно була продемонстрована обкладинка нового примірника «L’Hémicycle» за весну у стилі «Барбі», однак пропагандисти в новині розмістили змонтоване відео, в якому підмінили кадр з обкладинкою. Детальніше – у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. «Ніякий вона не трансгендер. Вона все ще чоловік»: обкладинка Charlie Hebdo висміює подружжя Макронів

До нас у бот «Перевірка» надійшли запити від користувачів з проханням перевірити достовірність новини, опублікованої 26 квітня в російському Telegram-каналі «Шкварка News». Новина містить зображення, яке нібито є обкладинкою французького сатиричного видання Charlie Hebdo з карикатурою на президента Франції Еммануеля Макрона та його дружину Бріжит Макрон під заголовком «Ніякий вона не трансгендер. Вона все ще чоловік».

Наші фактчекери перевірили примірники журналу Charlie Hebdo і зʼясували, що за березень місяць журнал випустив чотири примірника і жоден з них немає обкладинки з відповідним зображенням. Окрім того, редакція видання опублікувала на своїй сторінці у соцмережі Х застереження у зв’язку з тим, що почастішали випадки підробки обкладинок журналу. Детальніше про це на нашому сайті.

Фейк. «Я доведу вам, що вода в Сені є абсолютно безпечною для Олімпіади»: обкладинка німецького сатиричного журналу «Titanic» висміює Макрона

У квітні пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито німецький сатиричний журнал «Titanic». На обкладинці зображено президента Франції Еммануеля Макрона, який намагаючись «довести, що вода в Сені абсолютно безпечна для Олімпіади», пірнає в неї, а виринувши назад, став мутантом. Як зазначають пропагандисти, така обкладинка є реакцією на «впевненість Макрона в успіху проведення Олімпіади», попри те, що «європейська преса обговорює «тривожний рівень забруднення» в Сені, де, зокрема, мають пройти олімпійські змагання».

Насправді такої обкладинки не існує. Ми зʼясували, що на обкладинці від пропагандистів вказано, що випуск журналу вийшов у квітні, проте на офіційних ресурсах видання обкладинка має зовсім інший вигляд. Також ми помітили й інші відмінності між оригіналом та тим, що опублікували пропагандисти. Далі – у нашому розборі.

Фейк. «Азартний недоумок»: німецький сатиричний журнал «Titanic» висміяв Зеленського

2 травня 2024 Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито німецький сатиричний журнал «Titanic». На ній зображено Володимира Зеленського, який, тримаючи торбину з грошима, управляє механізмом на кшталт ігрового автомата з дитячими іграшками, де «виловлює» закордонний паспорт громадянина України.

«Азартний недоумок», – так звучить заголовок обкладинки.

Перед нами чергова підробка. Наші фактчекери зʼясували, що травнева обкладинка має зовсім інший вигляд: на ній зображено канцлера Німеччини Олафа Шольца, а не Зеленського. Ба більше, пропагандисти припускаються однієї тієї самої помилки: в третьому рядку загальної інформації про випуск журналу, що розташовується в правому верхньому кутку примірника, на справжній обкладинці вказується номер випуску, а у пропагандистів – напис «Internet-Aufgabe», що перекладається з німецької як «Інтернет-завдання». Деталі – за посиланням.

Фейк. «Так, мертвий. Але з новим паспортом»: німецький журнал Handelsblatt випустив обкладинку присвячену Україні

Пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторство якої належить нібито німецькому журналу «Handelsblatt». На обкладинці зображено відірвану руку, яка тримає вкритий плямами крові паспорт громадянина України. 

«Так, мертвий. Але з новим паспортом» заголовок, що «увінчує» обкладинку.

Проте, це фейк. Насправді той самий випуск під номером 87 не містить обкладинки, яку поширили пропагандисти. На головній сторінці серед колонок з текстом розташовується фотографія, на якій зображено голову Китаю Сі Цзіньпіна та його дружину. Окрім того, фейкороби припустилися й інших помилок – далі у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Фейк. Обкладинка El Jueves: Зеленський вибудовує оборону Харкова з картону

Анонімні Телеграм-канали «V🇷🇺Рука Кремля🇷🇺Z» (архів), «BelVestnik» (архів), «Шкварка News» опублікували нібито нову обкладинку іспанського сатиричного видання El Jueves, на якій зображено як Володимир Зеленський та Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розставляють картонні фігури військових навколо Харкова. Сама обкладинка містить нібито таку назву: «Останній захист Зеленського».

Насправді останній випуск був опублікований 2 травня 2024 року на офіційних ресурсах з номером № 2.399 і має зовсім іншу обкладинку присвячену історії коміксів. Тож, фейкороби створили власну версію обкладинки іспанського сатиричного журналу El Jueves, яка не має нічого спільного з оригінальними випусками видання. Більше про це читайте у нашому розборі.

Фейк. «Холодний, смердить, з дірками, зроблений у Франції, але не сир»: нова обкладинка Charlie Hebdo про французьких солдатів в Україні

7 травня 2024 Telegram-канал «Олеся Лосева» опублікував обкладинку, авторами якої є нібито французький сатиричний журнал Charlie Hebdo. На обкладинці зображено зрешеченого кулями французького солдата.

«Холодний, смердить, з дірками, зроблений у Франції, але не сир», – саме такий заголовок має обкладинка.

Насправді цей самий випуск під номером 1659, який поширюють пропагандисти, на офіційних ресурсах журналу має зовсім іншу обкладинку, яка присвячена темі антисемітизму, а не французьким солдатам в Україні. Також наші фактчекери помітили й інші невідповідності – деталі у нашому матеріалі.

Шукайте третю частину «творчості» фейкоробів за посиланням.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.