Фейк. «Так, мертвий. Але з новим паспортом»: німецький журнал Handelsblatt випустив обкладинку присвячену Україні

Владислав Герасименко - 15 Травня 2024 | 09:29

Нещодавно був ухвалений і підписаний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набуде чинності 18 травня 2024 року. І вже, з 23 квітня МЗС повідомило про тимчасове припинення прийому нових заяв на вчинення консульських дій від зазначеної в новому законі категорії громадян України, чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном (за винятком заяв про оформлення посвідчень особи на повернення в Україну). На тлі цих новин мережею поширили обкладинку нібито німецького журналу «Handelsblatt», де зображено відірвану руку, що тримає український паспорт. Але чи справді була така обкладинка перевіряли наші фактчекери.

Що сталося?

4 травня 2024 пропагандистський Telegram-канал «Шкварка News» опублікував обкладинку, авторство якої належить нібито німецькому журналу «Handelsblatt». На обкладинці зображено відірвану руку, яка тримає вкритий плямами крові паспорт громадянина України. 

«Так, мертвий. Але з новим паспортом», заголовок, що «увінчує» обкладинку.

«Ось так буде з усіма чоловіками від 18 до 60 років, які повернуться в Україну за оновленням документів. Їх відправлять на фронт, де вони загинуть», зазначають пропагандисти у своїй публікації.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Два майора», «🇷🇺⚡️Сводки ополчения Новороссии Z.O.V. (ДНР, ЛНР, Украина, Война)», «Петя Первый», «Дядя Слава», «РОССИЯ СЕЙЧАС», «Nina VATT 🇷🇺», «Патриот Z🇷🇺» та «ДНР INFO 🇷🇺».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

По-перше, ми звернули увагу на загальну інформацію про випуск журналу: зверху, під назвою видання, вказується, що це випуск під номером 87 від 4 травня 2024.

Тож, ми відвідали офіційний сайт «Handelsblatt», щоб перевірити, чи дійсно там є зазначена обкладинка. Відкривши розділ «ePaper», в якому знаходяться всі випуски видання, ми зʼясували, що той самий випуск під номером 87 не містить обкладинки, яку поширили пропагандисти. На головній сторінці серед колонок з текстом розташовується фотографія, на якій зображено голову Китаю Сі Цзіньпіна та його дружину.

Також іншою важливою деталлю є дата публікації випуску: він вийшов 6 травня, а не 4, як у пропагандистів.

Отже, російські пропагандисти створили черговий фейк для дискредитації уряду України.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.