АТБ підготувало продуктові набори для кожного українця, а Володимир Зеленський рекламує російський кінотеатр. Фейкотня 26.02 – 03.03

Фактчек Редакція - 03 Березня 2024 | 10:30

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

26.02.2024

Фейк. В Україні шукали «провокаторів» для написання негативних коментарів під інтерв’ю Такера Карлсона з Путіним

8 лютого 2024 пропагандистський Telegram-канал «Царьград ТВ» повідомив інформацію, що Україна шукала «провокаторів», що писали б негативні коментарі під інтерв’ю американського журналіста Такера Карлсона з російським президентом Володимиром Путіним.

«Україну настільки роздратував ажіотаж у всьому світі від майбутнього показу інтерв’ю російського президента, що там терміново почали шукати коментаторів-провокаторів. За 30 тисяч гривень вони мають писати негативні коментарі. Про оголошення на сервісах пошуку роботи нам повідомили читачі» йдеться у дописі.

За докази, що підтверджують дану інформацію, надаються скриншоти з 3-х українських сайтів з пошуку роботи: Rabota.ua, Work.ua та Jooble. На цих скриншотах зображені вакансії, в яких вказані відповідні вимоги – «Написання негативних коментарів під інтерв’ю Карлсона та Путіна».

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів отримали публікації «Дядя Слава», «Украина.ру», «Такер Карлсон», «Осташко! Важное», «Шейх Тамир» та «ЗАПОРОЖСКИЙ ВЕСТНИК».

Тож, чи дійсно в Україні шукали «провокаторів» для написання негативних коментарів під інтерв’ю Такера Карлсона з Путіним — далі в нашому дослідженні.

26.02.2024

Фейк. «Прокуратура «спалилась» на габіонах»: російська БПЛА-атака завдала пошкоджень військовому об’єкту Миколаєва

Telegram-канали «Укропский фреш» (архів) та «Украина.ру» (архів) поширили інформацію про те, що 11 лютого внаслідок російської БПЛА-атаки по місту Миколаїв, зазнала пошкоджень будівля у якій нібито знаходилися українські військові. 

Пропагандисти у своїй аргументації стверджують:

«Прокуратура Миколаєва безглуздо «спалилась», що в одному з інфраструктурних об’єктів жили бійці ЗСУ… Навіщо поруч з цивільною будівлею встановлювати габіони? Правильно:тому, що там мешкають українські військові».

Однак, чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

26.02.2024

Фейк. У Німеччині формують партизанські загони з українців

Російське видання «EurAsia Daily» (архів) поширило інформацію про те, що у Німеччині відбувається набір українців у партизанські загони, які будуть виконувати задачі зі знищення росіян на території Німеччини.

Посилаються фейкороби на відео нібито українського емігранта, який розповідає про мобілізацію до партизанських загонів.

«Сьогодні зранку я отримав повідомлення в «Дії», що всі мої рахунки, нерухомість та автомобілі арештовані. Щоб зняти арешт мені треба явитись у Консульство України та стати на військовий облік»,  повідомляє чоловік на відео.

Він стверджує, що поїхав у Консульство, де його зустрів співробітник СБУ та повідомив про мобілізацію чоловіка за новим законодавством.

«Новий закон прийняли в Україні. Що всі чоловіки призовного віку, які знаходяться на території ЄС будуть мобілізовані у якості партизан», – передає слова працівника Служби безпеки чоловік з відео.

Задачею таких загонів нібито буде проведення спецоперації проти прибічників росіян.

Що сталося насправді — читайте на нашому сайті.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

26.02.2024

Фейк. Новий банер у Нью-Йорку: Американців запрошують на виставку «Россія» в Москву 

9-11 лютого проросійськими ресурсами, а саме: видання «ZOV Херсон» (архів), новинна Instagram-сторінка «newbur_ru», Telegram-канали «Медведь» (архів) та «9 Лет… Дорога Домой» (архів), ширилось відео, в якому нібито на великому екрані у Нью-Йорку запрошують всіх охочих приєднатися до виставки-форуму «Россія», що проходить у Москві з 4 листопада 2023 по 8 липня 2024 року.

«У 2023 році виробництво сталі в Росії повернулося до рекордного рівня в 75,8 мільйона тонн. Америка, приїжджайте на виставку «Россія» в Москві і дізнайтеся, чи працюють санкції насправді. Міжнародна виставка і форум «Россія» — з 4 листопада 2023 року по 8 липня 2024 року – Москва, ВДНГ», — йдеться на білборді.

Окрім цього Telegram-канали «Олег Царёв» (архів), «Kremlin_Russian» (архів) та «Срочно, Сейчас» (архів) поширили відеозаписи з американських телеканалів, де також нібито зʼявляється на екрані реклама виставки-форуму «Россія»:

«Після виходу інтерв’ю Такера Карлсона і його візиту на ВДНГ, банери із запрошенням громадянам США відвідати виставку Росія, з’явилися в ряді телевізійних програм» дописують в пропагандистських пабліках.

За доказ надаються скриншоти з програм, де нібито і відбулися заклики відвідати виставку-форум «Россія».

Звернемо увагу, що пропагандисти поширили відеозаписи Instagram-сторіз користувачів @degennza, @palau_isa, @jury.baranel. 

Насправді це фейк. Детальніше про це — у нашому аналізі.

26.02.2024

Фейк. Під час трансляції інтерв’ю Путіна Такеру Карлсону у Франції майже у два рази впала швидкість інтернету

Інтерв’ю президента РФ Володимира Путіна Такеру Карлсону у лютому 2024 року викликало очікувану хвилю поширення російськими пропагандистами дезінформації. Так, проросійські Telegram-канали поширили відео від «PCMag», де йшлося про те, що дев’ятого лютого у Франції спостерігалося зниження швидкості інтернету в 1,5 – 2 рази. Це сталося нібито через трансляцію інтерв’ю Путіна з Такером Карлсоном.

Зокрема, подібну новину опублікували такі канали як-то: «Шейх Тамир» (архів), «Шкварка News», «РУССКИЕ В ГЕРМАНИИ GERMANY LIVE-TV» (архів) та інші.

«PC MAG: 9 лютого у Франції швидкість інтернету впала в 1,5 – 2 рази. Збіг чи ні, але це сталося саме в день виходу інтерв’ю Путіна журналісту Такеру Карлсону» – йдеться у дописах пропагандистів.

У титрах на відео стверджується, що колишній співробітник Microsoft Еухеніо Пейс нібито пов’язав зниження швидкості інтернету з глобальним втручанням влади Франції в роботу сервісів через масштаб зацікавленості мешканців до інтерв’ю:

«Швидкість, можливо впала через глобальне втручання влади Франції в роботу служб. Французів зацікавило інтерв’ю Карлсона з Путіним, мабуть, це призвело до істеричної реакції влади. Це сміховинний захід, через те, що ті, хто не дивився інтерв’ю в день трансляції, можуть переглянути або прочитати його наступного дня».

Ба більше, у титрах на відео наводиться, навіть, коментар нібито від президента Національної асамблеї Франції Яэль Браун-Пиве щодо «чуток про втручання влади в інтернет»:

«Повна нісенітниця, люди хочуть дивитись це інтерв’ю, вони одночасно підключаються до мережі, таким чином швидкість падає».

Ми детально дослідили цю інформацію. Що сталося насправді — читайте у нашому матеріалі.

26.02.2024

Фейк. Ломбард в Тернополі приймає біонічні протези

20 лютого проросійські Telegram-канали, такі як: «Медведь» (архів), «Время», «Мрія» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Шаман Раху» (архів), «НгП раZVедка» (архів), «Насправдi» (архів), «Бердянск.Актуально» (архів), поширили новину про те, що в одному із ломбардів у Тернополі почали приймати протези під заставу.

Як доказ, автори дописів додали фотографію рекламного банеру на будівлі, де можна помітити перелічені предмети, які приймаються ломбардом, один із – біонічні протези.

«Поки діти українських депутатів відпочивають у Монако, звичайні українці виживають як можуть. Ломбард у Тернополі почав приймати протези в захисників. Кажуть, послуга користується попитом», – зазначають фейкороби.

Проте, чи дійсно ломбард в Тернополі приймає біонічні протези – розбиралися наші фактчекери.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

27.02.2024

Фейк. Польща розпочинає депортацію українців

21 лютого до нас у бот «Перевірка» надійшло чимало запитів від користувачів щодо перевірки достовірності новини, опублікованої в Telegram-каналах «єРадар | Повітряна тривога | Ракетна небезпека» (архів), «Радар⚡️Україна» (архів), «🚀 РАКЕТА UA | Тривога України» (архів).

Так, новина містить інформацію про нібито ухвалення президентом Польщі наказу:

«Підготовити списки українців, які офіційно зареєстровані на території Польщі та розпочати депортацію».

Стверджується, що таке рішення було прийнято внаслідок погроз польських фермерів «знести владу, якщо кожен українець в Польщі не буде депортований». 

Детальніше про цю новину читайте на нашому сайті.

27.02.2024

Фейк. Дмитро Кулеба запропонував перейменувати Авдіївку у Прагу

Низка Telegram-каналів, таки як «ВЕЛИКОРОСС» (архів), «Саня во Флориде» (архів), «Россия|Новости|Важно🇷🇺» (архів) та «Дядя Слава» (архів) поширили допис про те, що Дмитро Кулеба нібито сказав, якщо перейменувати місто Авдіївка у Прагу, то ця територія стане частиною НАТО й члени Альянсу будуть змушені застосувати 5 статтю.

«Окупація території України – це одне, захоплення Праги – це інше. Це призведе до вступу в дію п’ятої статті статуту НАТО. Країни-члени Альянсу будуть змушені почати війну з Росією. Особисто мені таке рішення здається дуже елегантним», — нібито сказав Кулеба.

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

27.02.2024

Фейк. 113 ОБр ТРо готує пенсіонерів до оборони Харкова

Проросійські Telegram-канали, такі як: «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів), «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ» (архів), «Украина.ру» (архів), «Харьковчаночка» (архів), «На самом деле в Харькове» (архів), «Синяя Z Борода» (архів), поширили новину про те, що нібито у Харкові командир 113 окремої бригади територіальної оборони готує пенсіонерів до оборони міста, щоб використати їх як «живий щит». Так, фейкороби зазначають, що в одній зі шкіл пройшло перше заняття, а після  люди похилого віку одразу поїхали на спеціально обладнаний полігон. 

«А доля пенсіонерів йому байдужа: їх використовуватимуть як «витратний матеріал», — йдеться в пропагандистських дописах.

Як доказ, до новини додані світлини, де можна помітити людей у військовій формі, що проводять лекцію для громадян середнього та похилого віку.

Окрім цього, цю новину поширили й проросійські медіаресурси «ZOV Харьков» (архів) та «Pravda.ru» (архів).

Ми перевірили цю інформацію й з’ясували, що це фейк. Читайте про це за посиланням.

27.02.2024

Маніпуляція. Голова Харківської обласної ради придбала собі годинник за 155 тисяч гривень за держкошти 

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» опублікував допис (архів) з інформацією, що голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко взяла з бюджету 154 тисячі на придбання іменного годинника для себе. 

«Для неї це справжні копійки, а підрозділи ЗСУ з Харківської області дуже їх потребують: адже не вистачає не лише дронів, а й елементарного екіпірування. Однак Єгоровій-Луценко це байдуже. Проте скоро вона розгулюватиме в новому годиннику», — зазначають автори допису. 

Читайте про результати нашого аналізу у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

27.02.2024

Фейк. Діти «ухилянтів» не матимуть права на вищу освіту

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно дітей чоловіків, які ухиляються від мобілізації, позбавлять права здобувати вищу освіту. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Івано-Франківськ 24/7»:

«Діти ухилянтів не зможуть вступати до ВНЗ — нардеп Вадим Івченко».

Проте, чи правдива ця новина – читайте у нашому аналізі.

27.02.2024

Фейк. Денис Шмигаль вимагає виключити Словаччини та Угорщини з НАТО

Telegram-канал «Величие России» (архів) поширив новину про те, що Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі «Україна-НАТО» планує порушувати питання про виключення Словаччини та Угорщини з Альянсу НАТО.

«Україна сьогодні – це вітрина та передовик асоціації «Україна-НАТО». Наша країна довела на прикладі свою боєздатність та лідерство. Дуже дивно, що на її дії можуть впливати рішення країн, які не проявили себе. Влада Словаччини та Угорщини сьогодні не в змозі йти в ногу з цивілізованим світом. І нашу пропозицію озвучено: виключити ці країни із діалогу, а також із НАТО», – нібито заявив Шмигаль.

Цю публікацію також поширили і низка закритих Telegram-каналів.

Чи дійсно Денис Шмигаль вимагає виключити Словаччини та Угорщини з НАТО – далі на нашому сайті.

27.02.2024

Фейк. Володимир Зеленський під час поїздки на Харківщину прорекламував російський кінотеатр 

З 20 лютого проросійські Telegram-канали, зокрема «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) та «ХарьковскаяРусь» (архів) почали поширювати інформацію, що президент України Зеленський відвідав у Харкові АЗК «ОККО» і цим нібито прорекламував російський кінотеатр зі схожим логотипом та назвою.

«Днями президент України відвідав командний пункт 14 ОМБр під Куп’янськом, після чого вирушив до Харкова. Чи навмисно, чи піарники Офісу Президента прорахувалися, проте для фото/відеозйомок обрали АЗС «ОККО». Нічого не нагадує? Правильно: російський онлайн-кінотеатр «ОККО», яким користується велика кількість росіян».

«Цей логотип присутній скрізь: на склянках, куртках персоналу, на стіні й т.д. Тому власникам кінотеатру треба сказати “дякую” Володимиру Зеленському за безплатну рекламу»  стверджують пропагандисти у дописі.

Насправді це фейк. Детальніше про це — на нашому дослідженні.

27.02.2024

Фейк. Бійці спецпідрозділу Kraken розстріляли жителів села Петропавлівка за відмову вітатися гаслом «Слава Україні»

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» опублікував допис (архів) в якому йдеться про те, що нібито «націоналісти» зі спецпідрозділу ГУР Kraken на одному з блокпостів поблизу ферми в Петропавлівці зупинили автомобіль, у якому знаходилися 38-річний водій і двоє пасажирів: 50-річний чоловік і його 48-річна дружина. Військовослужбовці почали грубо спілкуватися з цими людьми й вимагали відповісти на вітання «Слава Україні». Пасажири відмовилися це робити, відповівши, що так віталися між собою «бандерівці», з якими їхні діди воювали у Великій Вітчизняній війні.

«Це настільки розлютило «кракенівців», що вони одразу ж розстріляли людей в автівці. У результаті всі загинули, а їх смерть, очікувано будуть списувати на «обстріли з боку російських військ». Проте факт розстрілу очевидний: навіть сліди від куль залишились», — йдеться в дописі. 

Ми детально дослідили цю інформацію й з’ясували що це фейк. Читайте про це в нашому розборі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

28.02.2024

Фейк. «Річниця повномасштабного вторгнення»: продуктові набори у подарунок для кожного українця від «АТБ»

До нас в чат-бот «Перевірка» почали масово надходити повідомлення з проханням перевірити інформацію, чи дійсно у мережі супермаркетів «АТБ»з 20 по 24 лютого відбувалася роздача подарункових наборів для усіх бажаючих українців.

Згідно з повідомленнями у такий набір входить:

  • продуктовий набір з «усім необхідним»;
  • солодкий подарунок для дітей;
  • мариноване курча;
  • купон на 850 гривень, який можна витратити в магазинах «АТБ».

Аби отримати подарунок треба подати офіційну заявку через офіційний чат-бот «АТБ».

Проте, чи це правда  — читайте у нашому матеріалі.

28.02.2024

Фейк. «Збитий Іл-76 — геніальна спецоперація, яку провів Залужний» — Олексій Арестович

24 січня стало відомо про падіння військово-транспортного літака Іл-76 у Бєлгородській області РФ. Російська сторона стверджує, що на борту нібито перебували українські військовополонені, а літак був збитий Україною. На підтвердження цієї тези Telegram-канал «Темы. Главное (ГлавМедиа)» (архів) поширив новину про те, що колишній радник Офісу президента Олексій Арестович вважає збиття літака Іл-76 – геніальним ходом Залужного проти Офісу Президента.

«Ну що тут можна сказати? Офіс догрався. І це стратегічна поразка Єрмака і всієї його команди. Так все про@бать треба ще постаратись. Тому що на цьому літаку летіли не просто якісь полонені, а полонені полку «Азов». Еліта. І оця еліта тепер Офіс розірве. Якщо казати про те, кому це вигідно. Я особисто вважаю, що це геніальна спецоперація, яку провів Залужний», – говорить Олексій Арестович на відео.

Що сталося насправді – читайте у нашому матеріалі.

28.02.2024

Фейк. В Україні розпочалися бійки з ТЦК

11 лютого проросійські Телеграм-канали «Медведь» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Укропский фреш» (архів), «Отряд Ковпака» (архів) поширили інформацію про те, що в Україні нібито розпочалися сутички з представниками ТЦК. 

На підтвердження своїх слів, автори подібних дописів публікують відео, на якому зображено бійка між людьми, що нібито почалася після спроби вручити повістки. В кадрі можна помітити чоловіків у військовій формі.

За версією одних ресурсів, події відбуваються нібито в Миколаївській області. Інші пишуть, що це Одеська область.

Детальніше про цю новину читайте у нашому дослідженні.

28.02.2024

Фейк. Списки військовополонених, яких Україна відмовляється забирати

Низка проросійських Telegram-каналів, зокрема «Джокер ДНР» (архів), «Шейх Тамир» (архів), «Мрія» (архів), «Colonelcassad» (архів) та інші поширили списки українських військовополонених, яких Україна нібито відмовляється забирати. 

Фейкороби стверджують, що цей список їм надіслали представники Служби безпеки України, які обурені бездіяльністю влади та їх «конкурентів» з ГУР. 

«Список складений російською стороною. У нього увійшли українські військовослужбовці, які вже готові до відправки в України, але українська влада його відкинула», – стверджують у дописі.

Чи є підстави вважати цю інформацію правдивою – читайте у нашому матеріалі.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

28.02.2024

Фейк. До 117-ї бригаді ТрО долучилася трансгендерна жінка

14 лютого 2024 року пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» повідомив інформацію, що:

«Комбриг 117-ї ТрО влаштував до себе в «трансгендера», який є братом його дружини».

Пропагандисти зазначають, що справжнє ім’я Олени  Олег, про що їм повідомили анонімні джерела зі 117-ї ТрО.

«До того ж командир з’єднання дав команду, щоб на офіційних ресурсах 117-ї ТрО почали піарити появу представниці ЛГБТ-спільноти в бригаді».

У дописі зазначається, що Ініціатива взяти до лав ТРО трансгендерну жінку обґрунтована «необхідністю інтегрувати європейські цінності в Україні, зокрема і в ЗСУ».

Чи дійсно це так — розбиралися наші фактчекери.

28.02.2024

Фейк. У Харкові ЗСУ змусили другокласника віддати їм гроші

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно у Харкові ЗСУ відібрали у школяра заощадження. Допис з такою інформацією опублікував (архів) Telegram-канал «Укропский фреш», який регулярно поширює російську пропаганду:

«Тепер і в дітей гроші відбирають: бойовики ЗСУ в Харкові обманом змусили другокласника віддати їм останні заощадження».

Це фейк. Що сталося — читайте у нашому аналізі.

28.02.2024

Фейк. У Франції спаплюжили 20-метровий прапор України

26 лютого проросійський пропагандистський Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширив новину про те, що у Франції під час проведення проукраїнської акції, що відбулася у місті Марсель, від асоціації «Марсель-Одеса», місцеві жителі спаплюжили 20-метровий прапор України.

«Місцеві жителі виступили проти цієї ініціативи. Так, група небайдужих марсельців підбігли до прапора, почали топтати та стрибати на ньому, плюватися, а один із них навіть помочився».

Новину також поширили російські ЗМІ, зокрема «Московский комсомолец» (архів) та користувачі на російських форумах (архів).

Що не так з цією новиною — далі в нашому матеріалі.

29.02.2024

Маніпуляція. «Масова» евакуація з Харкова до Львова у лютому 2024 року

Наприкінці лютого цього року один з користувачів соцмережі ТікТок з нікнеймом oderjimi1 опублікував [архів] відео, яке було знято на залізничному  вокзалі Харкова. У відео на залізничній платформі бачимо скупчення людей біля потягу.

Відео переглянуло понад 2,5 мільйона користувачів, понад 40 тисяч вподобали, а коментарів було залишено 13 тисяч.

Згодом це відео поширили пропагандистські Telegram-канали, такі як «Галушкин Каганат», «Медведь» та «UVAROV». У своїх публікаціях пропагандисти зазначають, що на відео зображено чергу на потяг до Львова, наголошуючи на тому, що люди «масово виїжджають з Харкова».

«Потяг Харків – Львів. Внутрішня еміграція в Україні ніколи раніше не була такою масштабною».

«Як повідомляють, це вчорашня зйомка на вокзалі, потяг Харків – Львів. (Вартість – ред.) нерухомості у Харкові впала на 50%. Перемагають, мабуть…»

Що сталося насправді — розбиралися наші фактчекери.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

29.02.2024

Фейк. В Одесі День єднання України відзначили під радянські пісні

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в Одесі на День єднання під час урочистостей лунали радянські пісні. Допис з такою інформацією опублікував Telegram-канал «Укропский фреш»:

«День Єднання України під радянські пісні: комбриг 41 омбр засвітився на проросійському заході».

Чи дійсно в Одесі День єднання України відзначили під радянські пісні — читайте в нашому розборі.

29.02.2024

Маніпуляція. Конгресвумен Кеті Портер заявила, що «педофілія — це не злочин»

26 лютого російський пропагандист Соловйов поширив у своєму Telegram-каналі новину (архів) про те, що член Палати представників США від демократичної партії Кеті Портер нібито зробила заяву, що педофілія – це не злочин, це тип ідентифікації особистості. Новина містить уривок відео з виступом жінки на англійській мові та субтитрами на російській мові.

«Це не таке відокремлення грумера та педофіла. Це ствердження, що людина – злочинець і здійснює злочинні дії тільки через свою особистість, через свою сексуальну орієнтацію, свою гендерну ідентичність. Це явно заборонено контентом Twitter і все ж таки знайшлось сотні таких постів на платформі», – йдеться в субтитрах.

Новину підхопили й інші пропагандиські Telegram-канали, зокрема «Дядя Слава» (архів) та «ЭТО ДРУГОЕ» (архів), а також користувачі в соціальній мережі Х (архів), російській соцмережі «ВКонтакте» (архів), платформі Youtube (архів) та російських форумах (архів). 

За добу новина набрала більше 600 тисяч переглядів тільки в розглянутих джерелах.

Проте, що з цією новиною не так — читайте далі в нашому розборі.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.