Фейк. Польща розпочинає депортацію українців

Анна Орманжи - 27 Лютого 2024 | 08:01

Ми постійно стикаємось з технологією клікбейту в соцмережах та месенджерах, адже це найпопулярніший засіб залучити нових користувачів на канал, збільшити кількість лайків чи підвищити інтернет-трафік сайту. Тільки нещодавно наші фактчекери вже спростовували фейк про депортацію українців з Європи, цього разу Telegram-канали у своїх повідомленнях обмежились однією країною, стверджуючи, що президент Польщі віддав наказ підготувати списки українців та розпочати депортацію.

Що сталося?

21 лютого до нас у бот «Перевірка» надійшло чимало запитів від користувачів щодо перевірки достовірності новини, опублікованої в Telegram-каналах «єРадар | Повітряна тривога | Ракетна небезпека» (архів), «Радар⚡️Україна» (архів), «🚀 РАКЕТА UA | Тривога України» (архів).

Так, новина містить інформацію про нібито ухвалення президентом Польщі наказу:

«Підготовити списки українців, які офіційно зареєстровані на території Польщі та розпочати депортацію».

Стверджується, що таке рішення було прийнято внаслідок погроз польських фермерів «знести владу, якщо кожен українець в Польщі не буде депортований». 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Перебування українських біженців в Польщі

Через розв’язання військової агресії РФ проти України уряд Польщі у березні 2022 року прийняв Закон про допомогу громадянам України, згідно з яким громадяни України, які перебувають на території країни, мають право на роботу, проживання, медичну допомогу й базовий соціальний захист.

20 лютого 2024 року Канцелярія президента Польщі повідомила про ухвалення президентом Польщі закону, який зокрема продовжує умови перебування українських біженців на території країни до 30 червня 2024 року.

Отже, на законодавчому рівні в жодному разі не йдеться про депортацію. Навпаки, уряд Польщі ухвалив продовження терміну та умов перебування українських біженців до 30 червня цього року.

Протести польських фермерів та реакція президента Польщі

На початку лютого цього року Національною спілкою солідарності індивідуальних фермерів (NSZZ) оголошено про загальний страйк фермерів та перекриття доріг по всій країні з 9 лютого до 10 березня 2024 року.

Під час перемовин 7 лютого в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

Вимоги фермерів стосуються питань сільськогосподарської галузі країни, а не депортації українських біженців, як стверджується у поширеній Telegram каналами новині.

В інтервʼю «Українському радіо» 20 лютого президент Польщі Анджей Дуда заявив, що блокування польсько-українського кордону спричинене у першу чергу російською агресією і висловив сподівання, що конфлікт буде вирішено шляхом тристоронніх перемовин між польською владою, Україною та протестувальниками.

«Це дійсно складна проблема, тому що проблема з українським продовольством існувала від самого початку. Вона почалася через російську агресію проти України. Тому що пам’ятаймо  — в усьому винна саме російська агресія проти України, а не хтось інший. Якби не було російської агресії проти України, то цієї проблеми не виникло б взагалі. Проблема в тому, що Росія напала на Україну»

Вже 21 лютого, держсекретар канцелярії польського глави держави Анджей Дера в ефірі польського телеканалу TVN24 повідомив про те, що президент Польщі підтримав пропозицію зустрічі на кордоні української і польської влади разом із представниками Єврокомісії для вирішення ситуації з блокуванням польсько-українського кордону та протестами фермерів.

Отже, в заявах президента Польщі щодо ситуації з протестами фермерів відсутні жодні згадки про депортацію українських біженців, які перебувають на території країни.

Списки «депортації» в повідомленнях Telegram-каналів

Щоб з’ясувати, що стоїть за пропозиціями переглянути заявлені списки, ми перейшли за посиланням у повідомленнях. Всі повідомлення ідентичні та містять одне й те саме посилання на анонімний Telegram-канал «Наші в Польщі».

Перейшовши за посиланням, користувач отримує не списки, а автоматичне підключення до боту, який за допомогою пропозицій підтвердити громадянство та нових клікбейтних повідомлень реалізує ланцюг підключення користувача до інших анонімних Telegram-каналів та ботів. 

Тож, хочемо побажати вам не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.

Висновок: фейк, клікбейт

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.