Фейк. З 15 лютого українців депортують з Європи

Василина Гав'як - 08 Лютого 2024 | 09:18

У своїй роботі ми дедалі частіше зустрічаємо використання технології клікбейту для збільшення аудиторії Telegram-каналів. Так, мережею шириться інформація, нібито українців, які наразі проживають у Європі, з 15 лютого депортують. Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшли запити з проханням перевірити, чи справді українців, які проживають у Європі, депортуватимуть. Дописи з такою інформацією поширили низка ресурсів, зокрема, опублікував (архів) Telegram-канал «Доброго вечора, ми з Черкас».

«Погана новина для українців, що проживають у Європі. З 15 лютого 2024 року в Євросоюзі запроваджують часткову депортацію для українців, списки опублікували сьогодні вночі», — дописують адміністратори Telegram-каналу «Доброго вечора, ми з Черкас».

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Ми почали з аналізу допису. У ньому йдеться про те, що з 15 лютого почнеться часткова депортація українців, і що списки цих людей опублікували «сьогодні вночі».

Ми звернули увагу саме на цей вислів, адже такі повідомлення надійшли з різних каналів до нашого чат-бота «Перевірка» у різні дні.

Навіть на заблюреному документі видно, що це один і той самий список, адже рядки мають однакову кількість символів.

Відповіді компетентних органів

Ми зателефонували до контакт-центру МЗС (+38 (044) 224-57-20)  та запитали, чи відомо їм щось про подібні повідомлення і чи надходили, можливо, їм сповіщення від держав Європи. 

Там нам відповіли, що про такі повідомлення та списки не знають.

Також ми зателефонували до посольства України в Чехії (+420 227 020 200), адже ця країна є списку тих, з яких нібито депортуватимуть українців. Там нам наголосили, що про таку інформацію чують вперше та вона є бездоказовою. А ще закликали довіряти лише офіційній інформації.

«Списки»

В опублікованих дописах людям пропонують перевірити, чи є вони у списках тих, кого нібито збираються депортувати.

Для цього надають посилання, за якими потрібно перейти.

Ми вирішили перевірити, що знаходиться за наданими посиланнями. Тож на яке б посилання ми не натискали, всі вони ведуть до одного й того ж закритого телеграм-каналу – «Європич».

Ми надіслали запит на приєднання, після чого нас скерувало в чат-бот, де просять підтвердити громадянство, місто, в якому знаходимося, і все це в обмін на підписку на телеграм-канал. 

Загалом, нам так і не вдалося побачити списки людей, які підлягають депортації, про які йдеться у дописі,

Отже, перед нами типовий клікбейт, спрямований на збільшення аудиторії Telegram-каналу. Проте, в даному випадку, подібні повідомлення поширюють також і панічні настрої.

Тож, хочемо побажати вам не втрачати пильності. Завжди перевіряйте інформацію, яку отримуєте, а у разі виникнення сумнівів — звертайтеся до нас у @perevir_bot.

Висновок: фейк, клікбейт

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.