Фейк. «Збитий Іл-76 — геніальна спецоперація, яку провів Залужний» — Олексій Арестович

Алєся Ященко - 28 Лютого 2024 | 08:24

24 січня стало відомо про падіння військово-транспортного літака Іл-76 у Бєлгородській області РФ. Російська сторона стверджує, що на борту нібито перебували українські військовополонені, а літак був збитий Україною. На підтвердження цієї тези мережею шириться відеозапис з Олексієм Арестовичем на якому він стверджує, що Іл-76 було збито за наказом Валерія Залужного, щоб підставити Офіс Президента. Що сталося насправді – читайте у нашому матеріалі.

Що сталося? 

Telegram-канал «Темы. Главное (ГлавМедиа)» (архів) поширив новину про те, що колишній радник Офісу президента Олексій Арестович вважає збиття літака Іл-76 геніальним ходом Залужного проти Офісу Президента.

«Ну що тут можна сказати? Офіс догрався. І це стратегічна поразка Єрмака і всієї його команди. Так все про@бать треба ще постаратись. Тому що на цьому літаку летіли не просто якісь полонені, а полонені полку «Азов». Еліта. І оця еліта тепер Офіс розірве. Якщо казати про те, кому це вигідно. Я особисто вважаю, що це геніальна спецоперація, яку провів Залужний», – говорить Олексій Арестович на відео.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Відео з Олексієм Арестовичем

Скориставшись зворотнім пошуком ми знайшли на YouTube-сторінці Олексія Арестовича запис шоу «Альфа і Омега» від 23 січня 2024 року, з якого фейкороби ймовірно й взяли відео доріжку для створення дезінформації.

Ми порівняли елементи з обох відео. Так, одяг колишнього радника є однаковим. Світло в обох роликах також падає ідентично, зокрема це можна помітити на обличчі Арестовича. 

Варто зазначити, що цей відеоефір було записано за день до падіння літака Іл-76 на території РФ. 

Ми проаналізували YouTube та TikTok акаунти Арестовича і з’ясували, що після падіння літака 24 січня він не публікував відео у такому ж светрі та з таким фоном.

Тож варто зазначити, що колишній радник не міг на відео від 23 січня говорити про збиття літака Іл-76 у Бєлгородській області РФ, оскільки це сталося 24 січня.

Фактчекери видання VoxCheck проаналізували ролик, який поширюють фейкороби, за допомогою інструменту Deepware, й з’ясували, що ймовірно його створено з використанням технології дипфейк.

Інструмент  Deepware визначив це відео, як підозріле. 

Також фактчекери VoxCheck дослідили ролик за допомогою сервісу AI Speech Classifier й з’ясували, що з ймовірністю 98% голос Арестовича на відео було згенеровано штучним інтелектом.

Тож інформація про те, що Олексій Арестович сказав, що падіння Іл-76 у Бєлгородській області це спецоперація Залужного, націлена проти офісу Президента є фейком. Відео з колишнім радником має ознаки підробки.

Що відомо про падіння Іл-76 у Росії

24 січня у Корочанському районі Бєлгородської області Росії впав військово-транспортний літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін.

24 січня у Головному управлінні розвідки Україні зазначили, що вони не мають вичерпної інформації з приводу того, хто саме перебував на борту Іл-76, що впав.

25 січня омбудсмен Дмитро Лубінець зазначив, що Україна буде вимагати міжнародного розслідування цієї ситуації. Також Лубінець акцентував на чотирьох пунктах: обмін того дня дійсно планувався; згідно з Женевських конвенцій повна відповідальність за життя і здоров’я військовополонених лежить на стороні тих, хто утримує їх; немає жодних ознак того, що на борту перебувало багато людей; на думку Лубінця, це яскравий приклад, коли РФ запланувала пропагандистську інформаційну кампанію проти України.

26 січня президент РФ Путін заявив, що Іл-76 було збито ракетами, запущеними з території України.

25 лютого представник ГУР Юсов у коментарі Укрінформу вказав, що нових деталей з приводу падіння літака у Бєлгороді немає.

«Наразі нової підтвердженої інформації немає. Триває розслідування. Провадження відкрите Службою безпеки України. Коли буде можливість – будуть коментарі», — сказав Юсов.

Тож наразі немає жодних доказів тому, що у літаку справді перебували військовополонені полку Азов. Ця інформація наразі є недоступною та не перебуває у відкритому доступі. Тож слова, стосовно спецоперації вбивства військовополонених українців, нібито спланованої колишнім головкомом Залужним, не мають жодних підстав.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.