Залізничний вокзал Харків

Маніпуляція. «Масова» евакуація з Харкова до Львова у лютому 2024 року

Владислав Герасименко - 29 Лютого 2024 | 08:25

Кілька днів тому один з користувачів TikTok опублікував відео з натовпом на залізничному вокзалі Харкова. Це відео «підхопили» деякі пропагандистські Telegram-канали, заявивши що це «масова міграція» з Харкова до Львова. Що було насправді розбиралися наші фактчекери.

Що сталося?

Наприкінці лютого цього року один з користувачів соцмережі ТікТок з нікнеймом oderjimi1 опублікував [архів] відео, яке було знято на залізничному  вокзалі Харкова. У відео на залізничній платформі бачимо скупчення людей біля потягу.

Відео переглянуло понад 2,5 мільйона користувачів, понад 40 тисяч вподобали, а коментарів було залишено 13 тисяч.

Згодом це відео поширили пропагандистські Telegram-канали, такі як «Галушкин Каганат», «Медведь» та «UVAROV». У своїх публікаціях пропагандисти зазначають, що на відео зображено чергу на потяг до Львова, наголошуючи на тому, що люди «масово виїжджають з Харкова».

«Потяг Харків – Львів. Внутрішня еміграція в Україні ніколи раніше не була такою масштабною».

«Як повідомляють, це вчорашня зйомка на вокзалі, потяг Харків – Львів. (Вартість – ред.) нерухомості у Харкові впала на 50%. Перемагають, мабуть…»

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Зробивши скриншот одного з кадрів відео ми скористались пошуком за зображенням і отримали посилання на новину від італійського онлайн-видання Gazzetta del Sud. Насправді це відео є зйомкою евакуації з Харкова на самому початку повномасштабного вторгнення, в березні 2022, коли люди масово рятувалися від обстрілів російських окупантів.

Скриншот кадру з відео також, в той же самий час, 3 березня 2022, опублікувала один з користувачів Facebook.

Отже, це відео реальне, проте воно зображає події 2-річної давнини. Так, на відео зображена евакуація людей з Харкова у березні 2022 року. Така дезінформація має на меті поширення панічних настроїв в українському суспільстві.

Більше про евакуацію на початку повномасштабного вторгнення РФ читайте у матеріалі Ґвара медіа.

Висновки: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.