Фейк. Денис Шмигаль вимагає виключити Словаччини та Угорщини з НАТО

Алєся Ященко - 27 Лютого 2024 | 09:34

Мережею шириться інформація що прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запропонував виключити Словаччину та Угорщину з НАТО. Чи дійсно це так – читайте на нашому сайті.

Що сталося?

Telegram-канал «Величие России» (архів) поширив новину про те, що Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на форумі «Україна-НАТО» планує порушувати питання про виключення Словаччини та Угорщини з Альянсу НАТО.

«Україна сьогодні – це вітрина та передовик асоціації «Україна-НАТО». Наша країна довела на прикладі свою боєздатність та лідерство. Дуже дивно, що на її дії можуть впливати рішення країн, які не проявили себе. Влада Словаччини та Угорщини сьогодні не в змозі йти в ногу з цивілізованим світом. І нашу пропозицію озвучено: виключити ці країни із діалогу, а також із НАТО», – нібито заявив Шмигаль.

Цю публікацію також поширили і низка закритих Telegram-каналів.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Насамперед ми перевірили інформацію про таку заяву Шмигаля на сайті Кабінету Міністрів, Facebook, X та YouTube сторінках. Також жодної подібної заяви ми не знайшли на особистих сторінках Дениса Шмигаля у Facebook, Telegram, X та Instagram.

Також нам не вдалось знайти інформацію про це у респектабельних ЗМІ.

У своїх публікаціях Денис Шмигаль зазначав, що вони продовжують співпрацю із Словаччиною та виразив вдячність словацькому народу.

Фактчекери чешського проєкту Demagog зазначили, що хоч такої заяви Шмигаля насправді не було, можливість ініціювання Україною процесу вилучення з НАТО будь кого із членів Альянсу відсутня.

Так Північноатлантичний договір не має механізму виключення члена із Альянсу.

У статті 13 описано процедуру самовиходу країни-учасника із НАТО. Так вказано про заборону виходу з договору у період 20 років від дати його укладення, але цей термін вже минув у 1969 році. Тож зараз країна, що має членство може вийти із НАТО, проте зобов’язана попередити партнерів про це за рік.

У 1996 році Франція була близькою до застосування цієї статті, коли вийшла з інтегрованої військової командної структури НАТО – таким чином, французький персонал більше не входив до штабів командної структури НАТО, а французькі підрозділи не були передані під командування НАТО, але сама Франція залишалася активним членом Альянсу та Французький персонал продовжував служити в політичному штабі НАТО в Брюсселі, а також у відділах зв’язку в інших військових штабах. У 2009 році Франція повернулась до командної структури НАТО.

Фактчекери  Demagog зазначають, що у 2019 році, коли Туреччина провела військову операцію проти курдів у Сирії, в мережі порушили тему можливого виключення країни із Альянсу. Вказують, що у разі порушення умов договору нічого не перешкоджає Північноатлантичній раді призупинити членство країни. Але ініціювати це призупинення можуть лише члени Альянсу.

Україна зараз не знаходиться у складі НАТО, тож ініціювати будь які зміни у Альянсі не може.

Тож варто зазначити, що інформація про те, що Шмигаль планує виключити Угорщину та Словаччину з НАТО є фейком. А ініціювати сторонньою країною вихід будь-якого із членів НАТО зі складу Альянсу неможливо.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.