Дмитро Кулеба

Фейк. Дмитро Кулеба запропонував перейменувати Авдіївку у Прагу

Алєся Ященко - 27 Лютого 2024 | 08:24

У проросійських ресурсах шириться новина про те, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба запропонував перейменувати Авдіївку у Прагу. Нібито це змусить НАТО застосувати п’яту статтю. Чи дійсно це так читайте на нашому сайті.

Що сталося?

Низка Telegram-каналів, таки як «ВЕЛИКОРОСС» (архів), «Саня во Флориде» (архів), «Россия|Новости|Важно🇷🇺» (архів) та «Дядя Слава» (архів) поширили допис про те, що Дмитро Кулеба нібито сказав, якщо перейменувати місто Авдіївка у Прагу, то ця територія стане частиною НАТО й члени Альянсу будуть змушені застосувати 5 статтю.

«Окупація території України – це одне, захоплення Праги – це інше. Це призведе до вступу в дію п’ятої статті статуту НАТО. Країни-члени Альянсу будуть змушені почати війну з Росією. Особисто мені таке рішення здається дуже елегантним», нібито сказав Кулеба.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Цитата Міністра МЗС

Насамперед ми спробували знайти інформацію про це в мережі. Жодних подібних слів Кулеби в офіційних джерелах чи респектабельних ЗМІ не надають.

Вперше цю новину почали поширювати ще 15 лютого. Вихід українських сил оборони з Авдіївки стався у ніч на 17 лютого. Ввечері 16 лютого речник 3-ї окремої штурмової бригади Олександр Бородін у коментарі Суспільному вказав, що бої тривають, а українські військові перебувають у стійкій обороні. Тож станом на 15 лютого Авдіївку не було окуповано. 

Дмитро Кулеба вперше прокоментував втрату Авдіївки вже 20 лютого для CNN.

«Ми б не втратили Авдіївку, якби отримали всі артилерійські боєприпаси, необхідні для її оборони», – сказав Міністр МЗС.

Перейменування Авдіївки та п’ята стаття НАТО

Статтею 5 Північноатлантичного договору дійсно встановлено, що напад на одну з країн-членів альянсу вважається нападом на всіх, що передбачає індивідуальну чи колективну оборону. Чехія, столицею якої є Прага, є членом Альянсу з 1999 року.

Але перейменування Авдіївки на Прагу не означатиме, що це місто буде вважатись чеським. Адже, населений пункт Авдіївка Донецької області є територією України, що передбачено статтею 133 Конституції України. Україна не є членом Північноатлантичного альянсу (НАТО), а перейменування міст не означає, що це місто більше не є територією України.

Згідно із Законом України «Про географічні назви», перейменування здійснюється якщо така назва повторюється, у разі потреби повернути історичну назву та привести у відповідність до стандартів державної мови, а також у рамках виконання законів про декомунізацію та деколонізацію. Жодних інших можливостей для перейменування населених пунктів за ініціативою уряду, населення чи інших структур немає. Також варто зазначити, що перейменування – це процес присвоєння назв географічним об’єктам. Тобто правового статусу населеного пункту перейменування не змінює.

Тож відповідно перейменування Авдіївки у Прагу не вплине на реалізацію НАТО п’ятої статті.

Отже, інформація про те, що за словами Кулеби перейменування Авдіївки у Прагу змусить Альянс долучитись до війни проти Росії є фейком. Жодних подібних слів Дмитра Кулеби в мережі немає. А сам факт перейменування не вплине на застосування норм Північноатлантичного договору.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.