На день народження Зеленського на вино витратили понад 132 тисячі євро, а в херсонському АТБ на товарах подвійні цінники. Фейкотня 22.01 – 28.01

Фактчек Редакція - 28 Січня 2024 | 10:57

Добірка найактуальніших фейків та маніпуляцій цього тижня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

22.01.2024

Маніпуляція. Військовослужбовців 65 ОМБр утримують у СІЗО

До нас у бот «Перевірка» надійшли численні запити на перевірку відео (архів), що було оприлюднене 9 листопада 2023 року на Youtube каналі «ЗСУа ДіС (ZSUA.INFO)». Сам канал позиціонує себе як «Довідково-інформаційна система ЗСУ».

Проаналізувавши поширення відео в інфопросторі, ми з’ясували, що його найімовірнішим першоджерелом є російський пропагандистський канал «U_G_M». Саме цей канал вже неодноразово фігурував у наших дослідженнях, як поширювач викривленої та/або неправдивої інформації.

До того ж ті самі люди, що є на відео у листопаді, вже є на цьому ж каналі у липні.

Обидва відео набули поширення більш ніж в мільйон переглядів. Вони також були опубліковані й в інших проросійських телеграм каналах, зокрема «Запорожский фронт» (архів), «Кирилл Фёдоров / Война История» (архів). На платформі Youtube, зокрема «НАС.інфо» (архів), «Ivan Khabinets» та користувачами в соцмережах Х (архів), Facebook (архів), Linkedin(архів), TikTok (архів) та у російських ЗМІ (архів). 

Що нам вдалося дізнатися — читайте у нашому розборі.

23.01.2024

Фейк. Відеосюжет Politico: цікавість до Зеленського у 2023 році знизилася на 63%

3 січня 2024 року російські Telegram-канали, зокрема «VZBOD»(архів), «Oxana MS Франция», «Шейх Тамир»(архів),  «Мисливец LITE»(архів), «Оптимистка в штатском»(архів),  «Zanoza»(архів) поширили відеосюжет з логотипом відомої медіакомпанії «Politico». У відео стверджується, що порівнюючи з 2022 роком, цікавість до Зеленського в інтернеті нібито впала на 63%. У титрах до відеосюжету йдеться про те, що у 2023 році користувачі вдвічі рідше свідомо шукали інформацію про Президента України та Україну загалом, а популярність облікових записів, де контент був пов’язаний із Зеленським більш ніж на 20%  за 2023 рік впала на 47%. 

В дописі до відео зазначають, що такі цифри пояснюються тим, що користувачі YouTube, Twitch, Facebook, Instagram, X, TikTok стали менше цікавитися президентом України.

«Це пояснює прагнення іноземних ЗМІ “менше говорити про Зе”, він так дістав, що охоплення падають»,  коментують показники автори Telegram-каналів .

Тільки в розглянутих Telegram-каналах новина набула понад 300 тисяч переглядів менш ніж за три доби.

Також поширення новини відбулося і в соціальних мережах FacebookX(архів) та в російських ЗМІ, зокрема в «Мрия»(архів).

Аналіз сюжету — в нашому матеріалі.

23.01.2024

Фейк. «До останньої українки»: в Україні розпочато масштабну кампанію з мобілізації жінок

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширив новину про те, що в Україні масово мобілізують жінок. Автори допису зазначають, що найчастіше на службу кличуть працівниць медзакладів для роботи у прифронтових госпіталях. А також додають, що подекуди жінки перебувають у штурмових бригадах та риють окопи.

«До останньої українки», — йдеться в дописі.

Окремо «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» вказує, що найчастіше мобілізують 50-річних жінок. Та додають, що ситуація з їхнім забезпеченням є гіршою ніж у ЗСУ загалом, тому соціальними мережами шириться інформація про збір на потреби мобілізованих військовослужбовиць. Підкріплюють цю тезу фейкороби світлинами на якій жінки, одягнуті у військову форму та зимові маскувальні костюми збирають кошти на потреби армії.

Що ж відбувалося насправді — дізнавалися наші фактчекери.

23.01.2024

Фейк. МВС України дозволило застосовувати зброю проти мітингувальників

21 січня 2024 пропагандистський Telegram-канал «РИТА ЭБЗЕЕВА» опублікував світлину, на якій зображено роздрукований на папері нібито наказ від МВС України «Про організацію безпеки життя та здоров’я співробітників Національної поліції в умовах соціальної напруженості». У тексті наказу зазначається:

«У зв’язку з частими акціями протесту і підвищеною активністю громадян

НАКАЗУЮ:

1. Усіх співробітників Нацполіції озброїти засобами самооборони (травматичною зброєю, кийками, балонами зі сльозогінним газом);

2. Дозволити застосування всіх вищезазначених засобів самооборони в разі загрози життю співробітника нацполіції;

3. Дозволити застосування засобів самооборони проти протестувальників у разі опору та прояву агресії».

Автори публікації коментують наказ наступним чином:

«Тепер офіційно: мітинги матерів загиблих українських солдатів можна розганяти за допомогою зброї. У хід підуть також сльозогінний газ та гумові кулі. Такий наказ підписано українським МВС».

Цю новину також поширили інші пропагандистські Telegram-канал, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Шейх Тамир», «Nina VATT» та «Медведь».

Але чи дійсно був такий наказ — у нашому аналізі.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

23.01.2024

Фейк. У словацькій мові з’явилося нове слово «Ukražob»

18 січня 2024 пропагандистський Telegram-канал «БайБайден» повідомив інформацію, що в словацькій мові нібито з’явилось слово «Укражоб» (ориг. «Ukražob»), що означає невдячну людину, яка нахабно вимагає гроші. За доказ, пропагандисти надають скриншот з онлайн-словника зі словацької мови, де нібито і було опубліковане зазначене слово.

У своїх публікаціях пропагандисти зауважують, що «Ukražob» позначає українців, адже воно виникло з поєднання слів «українець» (словацькою «ukrajinčina») та «жебрак» (словацькою «žobrák»).

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «VOBLYA», «Шейх Тамир», «Три Богатыря и Зеленский наркоман», «ДНР INFO» та «Выпускайте Кракена!».

Та чи дійсно у словацькій мові з’явилося нове слово «Ukražob» — читайте на нашому сайті.

24.01.2024

Фейк: ПЦУ та УГКЦ освячують воду тризубцями

Проросійський блогер з України Дмитро Василець у своєму Telegram-каналі (архів) поширив новину про те, що нібито Православна церква України та Українська греко-католицька церква проводять релігійні обряди із застосуванням тризубця, а не традиційного хреста.

«Сектанти у ПЦУ Зеленського освячують воду не хрестами, а тризубцями»,  коментує відео автор допису.

Що сталося насправді — у нашому матеріалі.

24.01.2024

Фейк. Україна готує астронавтів для підкорення Сонця

Телеграм-канал «Харьковчаночка», який регулярно поширює російську пропаганду, опублікував нібито скриншот матеріалу з сайту видання «Радіо Свобода» про те, що Україна готує астронавтів для підкорення Сонця у 2030 році.

Чи справді Україна готує астронавтів для підкорення Сонця  — читайте у нашому матеріалі.

24.01.2024

Фейк. Повістки під кришкою Nutella 

Анонімні Телеграм-канали «АВДЕЕВКА.RU»(архів), «Реальна Війна|Україна» (архів) та «Дядя Слава» (архів) поширили відео, де нібито під кришкою банки з шоколадною пастою Nutella прикріплені повістки. Сумарно, на зазначених ресурсах відео переглянуло більше півмільйона користувачів.

Чи дійсно це так — читайте у нашій статті.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

25.01.2024

Фейк. НЛО в Італії

До нас у бот «Перевірка» надійшли запити на перевірку інформації, чи дійсно на відео, що поширили користувачі DramaAlert (архів) та connorpugs (архів) в соцмережі Х (колишній Twitter), зафіксоване НЛО в Італії.

Проте, що сталося насправді – читайте у розборі.

25.01.2024

Фейк. Bellingcat: Україна витратила 1,2 мільярда доларів на створення фейків про армію

Telegram-канал «Первый Харьковский» (архів) поширив новину про те, що журналісти BBC нібито зробили сюжет про дослідження Bellingcat, щодо купівлі Україною «фейків про армію».

«Bellingcat повідомляє: Протягом усього 2023 найбільші піар-компанії Британії створювали фейки про перемоги української армії на фронті. Але в результаті Єрмак відмовився продовжувати контракт на 2024 рік з англійцями, тому що їхня діяльність “ніяк не допомогла підвищити привабливість мобілізації в Україні”», – дописують фейкороби.

Тож, чи справді Bellingcat опублікували дослідження, щодо купівлі Україною «фейків про армію», а журналісти BBC зробили про це сюжет – детальніше в нашому аналізі.

25.01.2024

Маніпуляція. Президент закликав поставити Конституцію на паузу

Telegram-канал «Правда 2022» (архів) поширив відео у якому Президент України Зеленський нібито сказав, що Конституцію потрібно поставити на паузу.

«Усі та права, які гарантує Конституція для нас з вами зараз на паузі»,  нібито йдеться у словах Володимира Зеленського.

Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

25.01.2024

Фейк. Всім підозрілим акаунтам блокуватимуть SIM-карти

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно від 22.01.2024 діє закон про блокування SIM-карт у всіх підозрілих акаунтах.

Однак, чи справді це так — читайте на нашому сайті.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

26.01.2024

Фейк. В херсонському АТБ товари мають подвійні цінники: в гривні та рублях

Проросійські Telegram-канали, такі як: «Шейх Тамир» (архів), «Медведь» (архів), «На самом деле в Днепре» (архів), «Zanoza» (архів), «Шаман Раху» (архів), поширили відео, в якому закадровий голос емоційно говорить, що нібито в мережі супермаркетів «АТБ-Маркет» в Херсоні продають товари з подвійними цінниками: в гривні та рублях.

«АТБ, що за х***я? Може мені хтось б***ь пояснить, а то я щось не зрозумів. Якого х** у нас тепер ціни ще й в рублях. Русню чекаєте п****и б***ь? Купив б***ь томати», — йдеться у відео.

Так, на відео можна помітити наліпки-цінники за 19 січня 2024 року на двох товарах: «огірок перший ґатунок» 23,71грн або 55, 71 руб та «томат тепличний» 35,57 грн або 83,08 руб.

«Українці готуються до змін. У Херсоні цінники продублювали з рублями для того, щоб зручніше було рахувати. Мабуть, усвідомлення і розуміння приходить дуже швидко до всіх. До всіх, крім цього стародавнього українця», — зазначають фейкороби.

Також ця новина зʼявилась і у російських виданнях: «Мрія» (архів) та «ZOVХерсон» (архів). 

Минулого року ми вже спростовували новину про подвійні цінники АТБ в українській та польській валюті. Однак, яких помилок цього разу припустилися пропагандисти — читайте у матеріалі.

27.01.2024

Фейк. На день народження Зеленського в Офісі Президента на вино витратили понад 132 тисячі євро

26 січня Telegram-канали «НОВИНИ ПРАВДИ: блог Олешко» (архів), «Чудесний Київ» (архів), «Kyiv | Monitoring» (архів) поширили інформацію про те, що на день народження Володимира Зеленського ОП України закупив 12 пляшок червоного вина на 132 390 євро. В новині стверджується, що інформація про закупівлю швидко видалили з системи.

Цю новину також поширили й користувачі у соцмережі Х (раніше Twitter), зокрема Myroslav Oleshko (архів), Бандера Подільський (архів), Валентин Підгорний (архів) та інші.

У соцмережі Facebook користувачі теж не оминули своєю увагою цю новину. Так, її поширили Miraslava Mira у групі Fuck_zeЛюбомир Жупанський (архів), Halyna ShtelmakhРоман Кузнєцов (архів) та інші.

Всі повідомлення містять ідентичне зображення поганої якості, який нібито є скріншотом закупівлі з сайту електронної системи «Прозоро». Зі скриншоту видно, що ТОВ «ВЕЛЕС» внесли свою пропозицію щодо вина 23 зсічна 2024 року.

Аналіз новини — у нашому матеріалі.

27.01.2024

Фейк. В Одесі мобілізують пенсіонерів

17 січня Telegram-канал «Хуевая Одесса» (архів) поширив інформацію про те, що міська влада Одеси нібито оголосила мобілізацію пенсіонерів. На підтвердження своїх слів автор допису наводить світлину, на якій двоє чоловіків несуть людину похилого віку.

«Попався ухилянт!»,  йдеться у дописі під фото.

Однак, що сталося насправді – читайте у нашому розборі.

27.01.2024

Фейк. В Україні чоловіків призивного віку відмовляються лікувати без довідки ТЦК

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити, чи дійсно в Україні чоловіків призовного віку відмовляються лікувати без довідки з ТЦК. У надісланому дописі, зокрема, йдеться про таке:

«Мова йде, зокрема, про планові госпіталізації до державних лікарень. У переліку документів, які повинен зібрати пацієнт, перед тим, як «лягти в лікарню», все частіше фігурує довідка з військкомату про військовий облік. А якщо такої довідки нема, лікарі всіляко відмовляють у госпіталізації».

Також у дописі йдеться про те, що нібито співробітниця одного з Центрів надання адміністративних послуг міста Харкова Аліна підтвердила інформацію про необхідність довідки з ТЦК під час госпіталізації чоловіків призовного віку:

«У чоловіків віком від 18 до 60 років справді можуть вимагати довідку з ТЦК, адже є відповідні листи територіальних центрів комплектації, які почали надходити до лікувальних закладів ще декілька місяців тому».

Проте, чи справді в Україні чоловіків призивного віку відмовляються лікувати без довідки ТЦК – читайте у нашому дослідженні.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.