Фейк. Відеосюжет Politico: цікавість до Зеленського у 2023 році знизилася на 63%

Анна Орманжи - 23 Січня 2024 | 07:36

Російська пропаганда систематично поширює тези на підтримку наративів «Дискредитація Президента України» та «Втоми Заходу від України». В рамках цієї дезінформаційної кампанії пропагандисти створюють пости, зображення та фейкові відеосюжети з логотипами світових медіа, які вже неодноразово розбирали наші фактчекери. Цього разу російські пропагандисти використали ім’я та логотип американської медіакомпанії «Politico» для створення відеосюжету про нібито зменшення цікавості до Президента України. Аналіз сюжету — в нашому матеріалі.

Що сталося?

3 січня 2024 року російські Telegram-канали, зокрема «VZBOD»(архів), «Oxana MS Франция», «Шейх Тамир»(архів),  «Мисливец LITE»(архів), «Оптимистка в штатском»(архів),  «Zanoza»(архів) поширили відеосюжет з логотипом відомої медіакомпанії «Politico». У відео стверджується, що порівнюючи з 2022 роком, цікавість до Зеленського в інтернеті нібито впала на 63%. У титрах до відеосюжету йдеться про те, що у 2023 році користувачі вдвічі рідше свідомо шукали інформацію про Президента України та Україну загалом, а популярність облікових записів, де контент був пов’язаний із Зеленським більш ніж на 20% за 2023 рік впала на 47%. 

В дописі до відео зазначають, що такі цифри пояснюються тим, що користувачі YouTube, Twitch, Facebook, Instagram, X, TikTok стали менше цікавитися президентом України.

«Це пояснює прагнення іноземних ЗМІ “менше говорити про Зе”, він так дістав, що охоплення падають», коментують показники автори Telegram-каналів .

Тільки в розглянутих Telegram-каналах новина набула понад 300 тисяч переглядів менш ніж за три доби.

Також поширення новини відбулося і в соціальних мережах Facebook, X(архів) та в російських ЗМІ, зокрема в «Мрия»(архів).

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

«Politico»

«Politico» — це американська медіакомпанія, що спеціалізується у сфері політики як в Сполучених Штатах Америки, так і на міжнародному рівні. Має офіційний сайт Politico.com, та власні сторінки в соцмережах Facebook, Linkedin, X, Instagram та канал на платформі Youtube. Медіакомпанія також має офіційний акаунт в месенджері Telegram, де востаннє відео публікували майже рік тому, у лютому 2023 року. Всі відеосюжети «Politico» мають широкоформатний розмір (висота кадру менше за ширину).

Ми перевірили всі офіційні ресурси компанії і не знайшли відповідного відеосюжету. До того ж на жодному з офіційних ресурсів медіакомпанії немає новин про результати аналізу «SocialBlade» щодо інтересу користувачів соцмереж до Президента України та України в принципі.

«Social Blade»

«Social Blade» — це американська аналітична компанія з дослідження статистики соціальних мереж. «Social Blade» зокрема, відстежує платформу YouTube, але також містить аналітичну інформацію про користувачів соціальних мереж Twitch, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok тощо. Компанія має вебсайт та сторінки в соцмережах Facebook, X, Instagram та канал на платформі Youtube.

Невідповідності до відеосюжету:

  • Назва вебсайту складається окремо з двох слів «Social Blade», що не відповідає назві «SocialBlade», яка вказана в титрах до відеосюжету;
  • Функціонал вебсайту «Social Blade» (навіть з використанням можливостей API Business та Custom Report Creator) не реалізує аналізу статистики для соцмереж з вибором параметрів по контенту. Тобто отримати статистику для всіх користувачів різних соцмереж за параметром контенту, який «був пов’язаний із Зеленським більш ніж на 20%» не є можливим;
  • «Social Blade» не має функціоналу аналізу пошукових запитів користувачів, отримання статистики користувачів, які «свідомо шукали інформацію про президента України та Україну» неможливо.

«Social Blade» надає можливість отримати загальну статистику активності (оцінка каналу, підписка та рейтинг переглядів тощо) для конкретного користувача у соцмережі за двома параметрами — назва соцмережі та ім’я акаунта. Для прикладу, на зображенні наведено статистику для офіційного акаунту Володимира Зеленського у соцмережі Х (колишній Twitter).

У відповідь на наш запит, служба підтримки «Social Blade» підтвердила, що сервіс лише відстежує дані облікових записів у соціальних мережах і не реалізує функціоналу пошуку каналів, де згадується про Зеленського.

Аналіз відео

Провівши порівняльний аналіз відеосюжету, розміщеного у повідомленнях та оригінальних сюжетів «Politico», ми з’ясували, що відеосюжет має:

  • логотип у верхньому правому куті, ідентичний до оригінального логотипа «Politico»;
  • анімаційну заставку наприкінці ролику, притаманну для деяких оригінальних відеосюжетів медіакомпанії;
  • нетиповий для відеосюжетів медіакомпанії квадратний розмір – 1080х1080 пікселів;
  • відмінний шрифт титрів — схожий, але не ідентичний шрифту, який використовує «Politico» для своїх відеосюжетів.

Також ми дослідили, що відеосюжет містить уривки з різноманітних ілюстраційних зображень та відео, поверх яких накладені анімовані англійські титри та фонова музика:

  • уривки з відеосюжетів за участі Володимира Зеленського;
  • уривок відео на якому зафіксовано прапор України;
  • уривок відео зі скролінгом сторінок в соціальних мережах;
  • скриншот сайту веб сервісу «Social Blade».

Тож, відеосюжет, поширений в новині, не є оригінальним  відеосюжетом «Politico». Він створений поєднанням ілюстраційних зображень та уривків відео, жодним чином не пов’язаних з вигаданим аналізом даних. Функціонал «Social Blade» не має можливості реалізувати дослідження, про які йдеться у відеосюжеті.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.