Маніпуляція. Президент закликав поставити Конституцію на паузу

Алєся Ященко - 25 Січня 2024 | 08:28

Мережею шириться відеоролик з Президентом України Володимиром Зеленським на якому він говорить про те, що Конституцію потрібно поставити на паузу. Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

Telegram-канал «Правда 2022» (архів) поширив відео у якому Президент України Зеленський нібито сказав, що Конституцію потрібно поставити на паузу.

«Усі та права, які гарантує Конституція для нас з вами зараз на паузі», нібито йдеться у словах Володимира Зеленського.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Через технологію зворотного пошуку ми з’ясували, що уривок цитати Зеленського було взято з його виступу 23 грудня 2022 року на Конференції послів України.

Насправді під час цього виступу Зеленський звернувся до послів з такими словами: 

«Шановні керівники й керівниці дипломатичних представництв нашої держави!

24 години на добу й 365 днів на рік усі ми маємо бути з Україною. У нас із вами немає права на вихідні, немає права на відпочинок, немає права на відпустку, немає права на восьмигодинний робочий день. Усі ті права, які гарантує Конституція України, для нас із вами зараз особисто як для представників нашої держави – вони на паузі. Бо якщо ми будемо відпочивати чи легковажити, якщо ми з вами будемо розслаблені, у нас не буде ні Конституції України, ні нашої держави».

Фейкороби прибрали із цитати Зеленського частину про «представників держави» й таким чином утворили висловлювання про зупинення Конституції.

У своїй подальшій промові Зеленський акцентував на потребі представників держави посилено працювати для перемоги України.

«Треба робити все можливе й неможливе, формально й неформально, особисто й спрямовуючи сили сформованих нами потужних, професійних команд для того, щоб зміцнити захист нашої держави, гарантувати безпеку нашим людям і прискорити перемогу України», зазначив Президент.

Варто також зазначити, що жодних законодавчих рішень про припинення дії Конституції немає. Згідно зі статтею 64 Конституції, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження конституційних прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

У Конституції також вказано які саме права не можуть бути обмежені за жодних умов.

Так право на презумпцію невинуватості не може бути обмеженим в умовах воєнного стану. А право на мирні збори може бути обмеженим судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку

Тож про скасування прав для громадян України на законодавчому рівні не йдеться.

Також варто зазначити, що стаття 157 КУ гарантує, що «Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України».

Під час воєнного або надзвичайного стану Конституція не може бути зміненою.

Тож інформація про те, що Зеленський закликав поставити Конституцію на паузу є маніпуляцією. Цю цитату вирвали з контексту та видозмінили. Насправді Президент говорив про потребу представників держави посилено працювати.

Також жодних законодавчих підстав вважати, що Конституцію дійсно призупинять немає. Приймати зміни до Конституції в умовах воєнного стану заборонено. А Президент України Володимир Зеленський не закликав тимчасово обмежити конституційні засади держави.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.