Фейк. «До останньої українки»: в Україні розпочато масштабну кампанію з мобілізації жінок

Алєся Ященко - 23 Січня 2024 | 08:34

Мережею шириться новина про те, що в Україні масово мобілізують жінок. Зазначають, що забезпечення жінок у війську є поганим. Що ж відбувається насправді — читайте у матеріалі.

Що сталося? 

Telegram-канал «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» (архів) поширив новину про те, що в Україні масово мобілізують жінок. Автори допису зазначають, що найчастіше на службу кличуть працівниць медзакладів для роботи у прифронтових госпіталях. А також додають, що подекуди жінки перебувають у штурмових бригадах та риють окопи.

«До останньої українки», — йдеться в дописі.

Окремо «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» вказує, що найчастіше мобілізують 50-річних жінок. Та додають, що ситуація з їхнім забезпеченням є гіршою ніж у ЗСУ загалом, тому соціальними мережами шириться інформація про збір на потреби мобілізованих військовослужбовиць. Підкріплюють цю тезу фейкороби світлинами на якій жінки, одягнуті у військову форму та зимові маскувальні костюми збирають кошти на потреби армії.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Законодавство

Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлюється, що жінки, які придатні до військової служби за станом здоров’я та віком, і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних. 

«Зауважимо, що постановка на військовий облік – це не мобілізація жінок медиків. Це виконання зміни до Закону та узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної сфери в державі», – зазначають на своїй сторінці у Facebook Сухопутні війська ЗСУ.

Жінки з медичною чи фармацевтичною спеціальністю, мають 3 роки, аби стати на військовий облік, тобто до 31.12.2026 року.

Жінки ж, які мають спеціальність чи професію споріднену з військово-обліковою спеціальність беруться на військовий облік за їх бажанням.

Варто зазначити, що військовозобов’язані жінки можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.

Але наразі підстав вважати, що в Україні відбувається масова мобілізація жінок немає. Ми вже раніше детально розбирали подібні наративи російської пропаганди.

До того ж під час прес-конференції 19 грудня 2023 року Володимир Зеленський зазначив, що не підпише закон про мобілізацію жінок у разі його наявності.

Світлини з жінками у військовій формі

Наступним кроком ми проаналізували фотографії, які «УКРОПСКИЙ ФРЕШ» додає до публікації.

Їх, 10 січня 2024 року, оприлюднила волонтерка загону «Шалені голки» Наталія Личман. На сторінці жінки ми знайшли звіти про відправку військовим маскувальних костюмів, накасників, балаклав, шкарпеток, подушок та інших пошитих речей. Також на фото присутні подяки благодійному фонду «Шалені голки».

Тож варто підсумувати, що волонтерки на постійній основі займаються пошиттям речей для військових.

На сторінці «Шалених голок» також опубліковане фото команди волонтерок.

Аналітики VoxCheck порівняли фото жінок у маскувальних костюмах та фото команди загону.

Так вдалось з’ясувати, що насправді на фото, яке використали фейкороби, зображена команда волонтерок, які приміряли власноруч зроблені вироби.

По центру лівої фотографії у червоній жилетці зображена власниця Facebook-сторінки Наталія Личман. На фото з прапором вона стоїть п’ятою зліва у чорній кофтині.

Волонтерка у зимовому маскувальному костюмі, що стоїть на фото першою справа, на іншому зображенні одягнута у рожевий светер та є першою зліва. А жінка у маскувальному костюмі та чорній балаклаві, що стоїть другою зліва на другому фото стоїть четвертою зліва, поруч з волонтеркою Личман.

Допис «Шалених голок» з фотографіями у захисних костюмах було опубліковано 10 січня об 11:04. Того ж дня о 15:31 Наталія Личман опублікувала звіт про відправку пошитих речей військовим. Серед усієї допомоги на фото помітно щонайменше 4 зимових маскувальних костюми та дві чорні балаклави.

Також ми переглянули фото та відео звіти «Шалених голок» й з’ясували, що волонтери надають допомогу, як жінкам-військовим, так й чоловікам-військовим.

Тож інформація про те, що нині масово мобілізують жінок, які ще й мають не аби які проблеми з забезпеченням — є безпідставною. А обґрунтування, які надають пропагандисти, насправді є волонтерським звітом.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.