Маніпуляція. Прихована мобілізація жінок з медичною освітою

Анна Орманжи - 22 Жовтня 2023 | 11:09

Російська пропаганда систематично поширює дезінформацію щодо мобілізації в Україні заради підтримки наративу «Україна програє війну». Так, за словами російських пропагандистів, через великі втрати до лав ЗСУ залучають: пенсіонерів, тяжкохворих, підлітків, і навіть, собак. Цього разу, мережею шириться інформація, що в Україні нібито розпочалася прихована мобілізація жінок з медичною освітою. Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

2 жовтня у деяких пропагандистських Telegram-каналах з’явилася новина:

«Нещодавно Володимир Зеленський підписав законопроєкт, згідно з яким в Україні розпочали проводити приховану мобілізацію жінок з медичною освітою».

Більш того, пропагандисти заявляють, що внаслідок такої мобілізації, 50 жінок вже загинули на Донбасі.

Дописи на цю тему оприлюднювали такі пабліки як-от: «Укропский фреш», «Украина.ру», «Отряд Ковпака» тощо.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Законодавче підґрунтя

Нам не вдалося знайти нещодавно підписаний законопроєкт, що стосувався б мобілізації жінок з медичною освітою. І оскільки жодних посилань на документ у подібних дописах не надано, то ми почали шукати й за «довший» період.

Так, 21 жовтня 2022 року Володимир Зеленський підписав Законопроект 6482 «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Отже, згідно з цим Законом встановлюється, що жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

«Зауважимо, що постановка на військовий облік – це не мобілізація жінок медиків. Це виконання зміни до Закону та узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної сфери в державі», – зазначають на своїй сторінці у Facebook Сухопутні війська ЗСУ.

Жінки з медичною чи фармацевтичною спеціальністю, мають 3 роки, аби стати на військовий облік, тобто до 31.12.2026 року.

Варто нагадати, що норма взяття на військовий облік жінок з відповідною спеціальністю/професією в Україні виникла не у 2022 році. Відповідна вимога присутня у Законі «Про військовий обов’язок і військову службу» від дати його публікації, а саме з 1992 року.

Хочемо звернути увагу, що хоча зміни до Закону й були прийнятті у 2022 році, обов’язкове взяття на військовий облік військовозобов’язаних для жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, відтермінувалося на 1 жовтня 2023 року згідно з наказом Міністерства Оборони.

Щодо жінок, які мають спеціальність/професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, то згідно з останньою редакцією Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», для них скасовується обов’язкове взяття на військовий облік військовозобов’язаних. Такі жінки можуть стати на облік лише за власним бажанням.

Загиблі «впродовж місяця» жінки

Пропагандисти у своїх дописах стверджують, що в Луганській та Донецькій областях за один місяць «прихованої» мобілізації вже загинули принаймні 50 жінок з медичною освітою. На підтвердження своїх заяв вони додають світлини загиблих.

Ми провели аналіз фотографій та ідентифікували сімох жінок-військовослужбовців ЗСУ, які загинули захищаючи батьківщину.

Цокурова Наталія (загинула 22 червня 2023 року)

Доєдналася до лав ЗСУ 25 лютого 2022 року.

22 червня 2023 року у бою за Батьківщину від поранень після артилерійського обстрілу на Херсонщині загинула. Мала звання молодшого сержанта та була бойовим медиком 123 бригади тероборони ЗСУ.

Ковальчук Зоряна (загинула 27 червня 2023 року)

Доєдналася до лав ЗСУ у 2016 році.

27 червня 2023 року на сході України загинула старший солдат Ковальчук Зоряна Степанівна, військовослужбовиця 16-ї окремої бригади армійської авіації «Броди».

Сторожук Ганна (загинула 27 серпня 2023 року)

27 серпня поблизу села Вірівка Херсонської області загинула 31-річна штаб-сержантка 126 окремої бригади ТРО міста Одеса Ганна Сторожук з позивним “Квітка” потрапивши під обстріл російської армії. 

Дарій Вікторія (загинула 30 липня 2023 року)

Дарій Вікторія Володимирівна проходила службу на посаді командира взводу технічного забезпечення механізованого батальйону 47 окремої механізованої бригади. 30 липня 2023 року Вікторія загинула, героїчно захищаючи Україну від ворога на Запорізькому напрямку, в районі населеного пункту Оріхів Пологівського району.

Юлія Шевченко (загинула 31 липня 2023 року)

Доєдналася до лав ЗСУ у перші місяці від початку повномасштабного вторгнення.

31 липня 2023 року загинула 24-річна захисниця Юлія Шевченко внаслідок ворожого авіаудару по позиціях українських захисників на сході України. Вона доєдналася до лав ЗСУ у перші місяці повномасштабного вторгнення, на момент загибелі була заступницею командира з морально-психологічного забезпечення 47-ої окремої механізованої бригади «Магура».

Пономаренко Ірина (загинула 10 вересня 2023 року)

10 вересня 2023 року в районі населеного пункту Різдвянка Запорізької області загинула Пономаренко Ірина Сергіївна. Мала звання солдата, служила кухарем їдальні взводу матеріального забезпечення батальйону логістики.

Наталія Хімчинська (загинула 7 серпня 2023 року)

Доєдналася до лав ЗСУ у 2021 році.

Наталія Хімчинська була солдатом у складі 14 ОМБр імені князя Романа Великого. Наталія загинула 7 серпня 2023 року в районі міста Куп’янськ Харківської області, потрапивши під ворожий обстріл. Наталія Хімчинська доєдналася до лав ЗСУ ще у 2021 році, підписавши контракт на три роки.

Таким чином ми встановили:

  1. Обов’язкове взяття на військовий облік військовозобов’язаних жінок з медичною чи фармацевтичною спеціальністю набуло чинності тільки з 1 жовтня 2023 року.
  2. Взяття на військовий облік військовозобов’язаних не дорівнює мобілізації.
  3. Жінки, чиї фото використали пропагандисти, були мобілізовані до лав ЗСУ за власним бажанням та загинули до 1 жовтня 2023 року.
  4. З усіх жінок лише Цокурова Наталія Станіславівна виконувала обов’язки бойового медика.
  5. Загибель захисниць відбулась не протягом одного місяця — дати смерті приходяться на період з червня по вересень 2023 року.
  6. Жінки загинули у різних областях України (Харківська, Херсонська, Запорізька області, для двох не вказана область — на сході України). 

Отже, пропагандисти використали банальну підміну понять. Так, «взяття на військовий облік військовозобов’язаних» перетворилося на «мобілізацію». А трирічний термін на те, аби стати на облік, перетворився на «50 загиблих впродовж місяця».

Жінки на фотографіях з пропагандистських дописів дійсно загинули, захищаючи територіальну цілісність та суверенітет України від збройної агресії російської федерації. Проте, це добірка загиблих, які не пов’язані між собою, до того ж їхні смерті сталися до першого жовтня. Зауважимо також, що лише одна з жінок, згідно з офіційною інформацією, дійсно виконувала обов’язки бойового медика.

Висновок: маніпуляція

Над матеріалом працювали: Анна Орманжи, Топольник Юліана

Читайте також

  • «В Україні продовжують зростати ціни на фембоїв»: російська пропаганда знов створила з мема новину;
  • Фейк. Мобільного оператора Київстар замінить UKRSTAR;
  • Фейк. В Україні вимагають прибрати з лоба Гаррі Поттера «Z» символіку.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.