За версією російської пропаганди, з першого лютого 2023 року до Збройних Сил України терміново мобілізують собак. Фактчекери Gwara Media перевірили цю інформацію — деталі у нашому розслідуванні.

Що сталося ? 

У фактчек-бот «Перевірка» надійшов запит, де йдеться про мобілізацію певних порід собак. У повідомленні вказано перелік порід, що нібито підлягають мобілізації, дату, до якої необхідно поставити улюбленця на облік, та зазначено: мобілізовані тварини можуть бути залученими до військових дій.

Фото також інформує: у разі відмови господар може бути притягнений до кримінальної відповідальності.

Аналіз 

Розпочати аналіз цього поста ми хотіли б з мовних помилок.

  1. По-перше, в українській мові немає абревіатури ВСУ — назва «Збройні Сили України» скорочується як ЗСУ.
  2. По-друге, українською не вірно казати «може послідувати кримінальна відповідальність», правильно було б «передбачена кримінальна відповідальність». Вислів, який ви бачите на фото, — русизм. 
  3. По-третє, «у ході військових дій» — побудова речення за російським аналогом, тобто також русизм. Українською коректніше використовувати вислів «задіяні у військових/ бойових діях». 

Звісно, подібні «нові» вимоги щодо залучення домашніх тварин до військових дій не згадуються у жодних офіційних джерелах. Більше того, чинний Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» взагалі не висвітлює мобілізацію тварин, зокрема собак. 

Дивним і напрочуд непрофесійним видається вибір «великих сильних» порід для служби у подібних структурах, адже саме невеликі породи собак є незамінними для виконання окремих завдань. До прикладу, одна з порід, що займається розмінуванням, — це джек-рассел-тер’єр.

Також варто звернути увагу, що й великі породи не обмежуються вівчаркою, лабрадором, боксером та ротвейлером.

Для довідки: для служби у поліції, ЗСУ, ДСНС тощо собак здебільшого готують зі щенячого віку, адже такі тварини потребують спеціальної дресури та навичок, випрацюваних роками. Саме тому ідея забирати вже дорослих домашніх тварин у їхніх господарів позбавлена сенсу.

Пес Патрон
Пес Патрон. Фото з сайту fakty.com.ua

Крім помилок та побутового уявлення про використання тварин армією, нас зацікавив номер телефону, доданий до «оголошення». Цей номер вже фігурував у статті «Amnesty International Ukraine закликає написати чи зателефонувати начальнику ГУНП Закарпаття». Його власник — Стефанишин Роман Ігорович, який у 2018 році був начальником Головного управління Національної поліції у Закарпатській області. 

За даними YouContol, наразі Стефанишин Роман обіймає посаду керівника Ужгородського районного відділу управління МВС України у Закарпатській області. І оскільки МВС взагалі не відповідає за мобілізаційний ресурс, тим більше за мобілізацію собак, Стефанишин був би вкрай здивований отримати будь-які питання про «службу тварин».

У Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» прямо вказано:

«Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин».

Насамкінець, нам таки вдалося знайти заклики до використання домашніх собак у бойових діях, щоправда не в Україні, а у Росії. 

Орловський депутат від КПРФ Віктор Макаров запропонував розв’язувати проблему великої кількості бездомних тварин шляхом залучення їх у війну з Україною —  для підриву танків. Раніше він також пропонував постачати собак у Китай — обидві пропозиції Макарова не були підтримані його колегами.

Висновок

Цей фейк — намагання учергове дискредитувати українську армію та налякати нею цивільних. Насправді ж українці можуть не хвилюватись за своїх улюбленців.

Нагадуємо! Довіряйте лише перевіреній інформації. Якщо ж вам складно самостійно перевірити новину або важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка».