Наратив «Україна програє війну» поширюють через тези про великі втрати на фронті та масову й незаконну мобілізацію. Цього разу ми дослідили допис фейкоробів про компенсацію нестачі медиків на фронті шляхом мобілізації студентів Куп’янського медичного коледжу. Що сталося — читайте у нашому аналізі.

Що сталося?

Telegram-канал «Укропский фреш» поширив допис стосовно продовження термінів вступу до Куп’янського медичного коледжу. Фейкороби стверджують, що пролонгація пов’язана з браком медичного персоналу на фронті. Тож, за словами авторів Telegram-каналу, у коледжі нібито продовжують набір студентів, аби провести приховану мобілізацію.

«Хитрий хід: під гарною рекламою про вступ до медичного коледжу ЗСУ проводять приховану мобілізацію медиків», — йдеться у дописі.

Таку ж новину поширили в Telegram-каналах «Отряд Ковпака» та «ХАРЬКОV НАРОДНЫЙ». Усього, за нашими підрахунками, її переглянули близько 20 тисяч користувачів.

Подобається матеріал? Долучайся до Спільноти читачів та допомагай нам боротися з російською пропагандою!

Аналіз

Продовження термінів вступу

Ми перевірили інформацію стосовно продовження термінів вступу в КЗОЗ «Куп’янський медичний фаховий коледж ім. Марії Шкарлетової» ХОР.

Цей допис дійсно розмістили на сторінці коледжу. До 10 вересня у закладі здійснюють набір студентів на контрактну форму навчання за освітньою програмою «Сестринська справа».

Зазначимо, що Куп’янський медичний фаховий коледж ім. Марії Шкарлетової є закладом фахової передвищої освіти, про що йдеться у відомості МОН.

Згідно з Наказом Міністерства освіти і науки «Про затвердження Порядку прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти у 2023 році», коледжі можуть оголошувати додаткові набори за кошти юридичних чи фізичних осіб до 30 листопада 2023 року.

Отже, продовження термінів набору в Куп’янському медичному коледжі відповідають нормам законодавства.

До того ж про жодні виключення для спеціальностей, пов’язані з медичною справою, не йдеться.

У мережі ми знайшли інформацію про оголошення додаткового набору студентів у різних закладах передвищої освіти. Так, у Харківському радіотехнічному фаховому коледжі додатковий набір на базі 9 класів триватиме до 11 вересня. В Ужгородському природничо-гуманітарному фаховому коледжі випускників 9 класів чекають до 15 вересня. У Херсонському морському фаховому коледжі рибної промисловості 9-класників прийматимуть до 20, а 11-класників — до 28 вересня.

Мобілізація студентів коледжу

За словами фейкоробів, проведення додаткового вступу необхідне для мобілізації медиків, яких нібито вже зараз суттєво не вистачає на фронті. Йдеться про те, що офлайн навчання у закладі не буде, але студенти все одно отримають статус медичного працівника. Тому вони підлягатимуть мобілізації.

«Особливість полягає у тому, що навчання в коледжі відбувається в режимі онлайн, а всі студенти закладу набувають статусу медичного працівника, якого, в теорії, можуть мобілізувати на фронт», — стверджують в публікації.

Ця інформація є неточною. 

Насамперед зазначимо, що онлайн чи офлайн форма навчання не впливає на отримання статусу студента. Факт підтверджується цьогорічними наказами про зарахування здобувачів освіти до закладу.

Згідно зі статтею 23 Закону «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», здобувачі фахової передвищої освіти не підлягають мобілізації на особливий період.

Тривалість навчання сестринської справи для випускників 11 класів складає три роки.

Спеціальність «Сестринська справа» належить до номенклатури молодших спеціалістів з медичною освітою, військово-облікової спеціальності 879. Тому люди, що закінчили навчання за цим напрямом, дійсно можуть бути призвані на службу у визначений законодавством спосіб. Проте під час щонайменше трьох років студенти курсу звільнені від мобілізації.

Тому про термінове посилення фронту студентами Куп’янського медичного коледжу не йдеться.

Висновок: маніпуляція

Читайте також

  • Дайджест. Харківська деза: аналітика хвиль дезінформації осені 2022 — літа 2023 року;
  • Маніпуляція. У Люботині з’явилося величезне кладовище військових ЗСУ;
  • Дайджест. ВІЛ та Сифіліс у військових, консерви з «гуманітарки» та брудні бомби. Харківська деза серпня