Маніпуляція. Військовослужбовців 65 ОМБр утримують у СІЗО

Анна Орманжи - 22 Січня 2024 | 08:41

У листопаді до бота «Перевірка» надійшли численні запити з проханням перевірити достовірність відео, де нібито військовослужбовці 65 ОМБр розповідають, що їх утримують в СІЗО через відмову виконувати злочинний наказ керівництва. Що нам вдалося дізнатися — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

До нас у бот «Перевірка» надійшли численні запити на перевірку відео (архів), що було оприлюднене 9 листопада 2023 року на Youtube каналі «ЗСУа ДіС (ZSUA.INFO)». Сам канал позиціонує себе як «Довідково-інформаційна система ЗСУ».

Проаналізувавши поширення відео в інфопросторі, ми з’ясували, що його найімовірнішим першоджерелом є російський пропагандистський канал «U_G_M». Саме цей канал вже неодноразово фігурував у наших дослідженнях, як поширювач викривленої та/або неправдивої інформації.

До того ж ті самі люди, що є на відео у листопаді, вже є на цьому ж каналі у липні.

Обидва відео набули поширення більш ніж в мільйон переглядів. Вони також були опубліковані й в інших проросійських телеграм каналах, зокрема «Запорожский фронт» (архів), «Кирилл Фёдоров / Война История» (архів). На платформі Youtube, зокрема «НАС.інфо» (архів), «Ivan Khabinets» та користувачами в соцмережах Х (архів), Facebook (архів), Linkedin(архів), TikTok (архів) та у російських ЗМІ (архів). 

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Поширення відео

13 липня 2023 року

Перше відео (архів) за участі впізнаваних з листопадного відео людей, було опубліковане в телеграм каналі «U_G_M» 13 липня 2023 року.

На відео в кадрі знаходяться семеро чоловіків, одягнених у військову форму. Чоловік, який знаходиться по центру, звертається до Володимира Зеленського та Валерія Залужного з закликом розібратися у ситуації. З його слів, люди на відео — є військовослужбовцями 65 ОМБр з військової частини А7013, яких утримують в СІЗО без пред’явлення обвинувачень.

«Наше керівництво бригади під час наступальних дій дає завідомо брехливу інформацію про противника, які в нього бойові засоби, не надає допомогу під час евакуації та артпідтримку. Під час наступальних дій ми звернулися з проханням надати нам дорозвідку позицій противника, забезпечити безпечний вивіз поранених та підвіз БК, на що нас було забрано в СІЗО, де ми зараз знаходимось», йдеться у звуковому супроводженні відео.

Також стверджується, що деякі службовці перебувають в СІЗО вже понад 10 днів і за цей час їх утримують в ізоляції без пред’явлення обвинувачень.

6 серпня 2023 року

Допис (архів) з другим відео, що надіслали нам для перевірки, було опубліковане на цьому ж каналі менш ніж через місяць після першого 6 серпня 2023 року.

В другому відео, в кадрі знаходяться восьмеро людей, говорить з них тільки один чоловік, той самий що й на першому відео.

Так, він розповідає, що з їхнього першого звернення минуло вже 3 тижні, однак їх досі утримують в СІЗО без пред’явлення обвинувачень. На відео чоловік зауважує, що його ув’язнили за те, що він не допустив загибелі близько 35 військовослужбовців. Стверджується, що з ним в СІЗО утримують тих, хто його підтримав.

«За цей період нам не було висунуто жодних обвинувачень. Всі звернення та скарги адвокатів блокуються на всіх рівнях. Для того, щоб нас легше було зламати, нас хочуть розформувати й відправити по інших бригадах інших підрозділів» йдеться у звуковому супроводженні.

Оздоблення приміщення в якому знаходяться люди, в обох відео має риси притаманні для установи, що призначена для утримування осіб, тобто СІЗО. Однак чоловіки в кадрі не знаходяться в камерах, вони стоять у коридорі.

Якість першого відео низька, обличчя чоловіка який розмовляє — засвічене та розмите, що не дає реальної можливості дослідити зміни міміки та рухи рота для перевірки автентичності звукового супроводження.

Друге відео також низької якості, однак його якість краще за перше, що дозволило нам з’ясувати, що воно містить ознаки невідповідності звукового супроводження до міміки та рухів людини, що свідчить про використання програм редагування для внесення змін у відео. Так, на деяких фрагментах відео ми помітили наступні невідповідності:

  • невідповідність рухів губ до слів, що вимовляються;
  • неприродне зморгування (уповільнення);
  • губи, які неприродньо зникають/з’являються під час руху;
  • періодичні невідповідності в відображенні інших частин тіла;
  • дефекти в відображенні зубів.

Офіційна реакція

Ми звернулись до 65 ОМБр ЗСУ, надавши другий відеофайл (адже саме його нам надсилали у листопаді) з питанням щодо його автентичності. На що нам повідомили, що відео не актуальне, військовослужбовці на відео дійсно перебували в СІЗО, однак вони не були затримані, а деякий час проживали там, частина з них вже звільнилася з лав ЗСУ.

Отже, ми можемо стверджувати наступне:

  • відео, що поширив канал «ЗСУа ДіС (ZSUA.INFO)» 9 листопада 2023 року вперше з’явилося в мережі у серпні 2023 року;
  • на деяких фрагментах відео, містяться ознаки редагування;
  • станом на зараз, чоловіки, які є на відео, вже не знаходяться у СІЗО.
  • нібито ув’язненим на відео надали змогу зібратися, зробити відеозвернення та викласти його в мережу інтернет, при тому, що на задньому фоні добре видно камеру спостереження. Тим більше, що за словами чоловіка з відео: «Всі звернення та скарги адвокатів блокуються на всіх рівнях»;
  • серед Переліку предметів, заборонених для передавання ув’язненим і засудженим, а також для користування та зберігання при собі є: формений одяг і знаки розрізнення військовослужбовців та працівників правоохоронних органів, а також поясні ремені. Як бачимо, на спікері добре видно поясний ремінь та формений одяг на майже всіх чоловіках на відео;

Проте, оскільки ми маємо підтвердження, що військові 65 ОМБР дійсно деякий час перебували (жили) у СІЗО, то маємо справу з маніпуляцією. Однією з завдань якої є розповсюдження панічних настроїв у суспільстві та дискредитації ЗСУ в цілому.

Висновок: маніпуляція

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.